Ijesztően nőtt egy év alatt a rejtett rezsi: te is fizeted hónapról hónapra

rezsi év ágyon
Olvasási idő kb. 5 perc

A legújabb felmérés szerint a múlt évben 13%-kal emelkedtek a tévé, az internet és a mobil költségei. Egy átlagos háztartás hírközlési rezsije havonta 21 ezer forint volt, aminek több mint felét a mobilszolgáltatás, vagyis a hanghívások és a mobiltelefonról használt mobilinternet díja tette ki.

Manapság elképzelhetetlennek tűnik az élet tévé, mobiltelefon és internet nélkül, hiszen ezek az eszközök alapvetően meghatározzák mindennapjainkat. A hírek, a szórakozás, a munka és a kapcsolattartás nagy része ezekre a technológiákra épül, és nélkülük úgy érezhetjük, hogy el vagyunk vágva a külvilágtól. De ennek a digitális életformának nemcsak pszichológiai, hanem pénzügyi ára is van, mondhatni a rezsi rejtett részét képezi. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) legfrissebb felmérése megmutatja a múlt évi konkrét számokat.

Több százezer forint épül be az éves rezsibe

Az okostelefonok lehetővé tették, hogy minden információt egy zsebben hordjunk, az internet pedig a végtelen tudásforrás és a kommunikáció kapuja. De mint minden kényelmi szolgáltatásnak, ennek is ára van, méghozzá nem is kevés. Szinte észrevétlenül dobja meg az éves rezsinket több százezer forinttal. 

A mobilok mindig kéznél vannak, nem csoda, hogy használatuk megdobja az éves rezsit
A mobilok mindig kéznél vannak, nem csoda, hogy használatuk megdobja az éves rezsitWestend61 / Getty Images Hungary

A költségek a következőkből tevődnek össze:

  1. Televízió: Ma már nemcsak a készülék megvásárlása jelent kiadást, hanem a hozzá kapcsolódó szolgáltatások is. A modern tévék előfizetési szolgáltatásokkal, mint például a Netflix, HBO Max, vagy Disney+, elengedhetetlenek a teljes élményhez. Egy okostévé ára 80 ezer és 400 ezer forint között mozoghat, attól függően, hogy milyen funkciókkal rendelkezik. Az előfizetések havonta további 2000-5000 forintot jelentenek, és ha valaki kábeltévét is használ, annak a költsége akár 8-15 ezer forint is lehet.

  2. Mobiltelefon és adatforgalom: Az okostelefonok ára 100 ezer és 500 ezer forint között mozog, de ez még csak a kezdet. Egy átlagos magyar mobil-előfizetés ára 5-10 ezer forint havonta, de a nagyobb adatforgalmat igénylők vagy a nemzetközi hívásokat használók esetében ez még tovább nőhet. Ha egy család több tagja rendelkezik telefonnal, a havi költségek hamar 20-30 ezer forintra emelkedhetnek.

  3. Internet: Az otthoni internet elérhetősége nélkülözhetetlen a munka, az iskola és a szórakozás terén egyaránt. Az alapcsomagok általában 5 ezer forintnál kezdődnek, de ha valaki gyorsabb sebességet vagy korlátlan adatforgalmat szeretne, az ár könnyen elérheti a 10-15 ezer forintot is. A streamingszolgáltatások, online játékok és a felhő alapú munkavégzés mind nagyobb sávszélességet igényelnek, ami még inkább növelheti a költségeket.
A tévézés díja is beépül az éves rezsibe, különösen sokba kerülhet, ha streamingszolgáltatásra is előfizetünk
A tévézés díja is beépül az éves rezsibe, különösen sokba kerülhet, ha streamingszolgáltatásra is előfizetünkCavan Images / Getty Images Hungary

Ezek a legfrissebb felmérés adatai

Az NMHH éves rendszerességgel végez piackutatást a háztartások hírközlési szolgáltatásokkal való ellátottságáról. A felmérés alapján ezekre 2023-ban átlagosan 20 900 forintot fizettünk havonta, ez pedig 13 százalékkal több, mint az előző évben. Azt azért érdemes hozzátenni, hogy a kiadásnövekedés még így is elmaradt az infláció átlagos mértékétől.

A hírközlési kiadások több mint felét (havi 12 400 Ft) a mobilszolgáltatás, vagyis a hanghívások és a mobiltelefonnal használt mobilinternet díja teszi ki. Ezt követi a tévészolgáltatás költsége (átlagosan 4100 Ft), majd az otthoni interneté (3500 Ft). Az otthoni telefont már kevesebben használják, így átlagosan csak 600 forintot költ erre egy háztartás, a szintén kevesek által igénybe vett hangszolgáltatáshoz nem kapcsolódó mobilinternetre pedig 300 forintot.

A hírközlési összkiadásokba a hatóság munkatársai nem számolták bele a streamingszolgáltatásokat, azt ugyanis az emberek jellemzően közvetlenül a tartalomszolgáltatónak fizetik. Érdemes megvizsgálni, hogy miként változott a szolgáltatások tartalma, hiszen a kiadások növekedését a több vagy jobb szolgáltatás iránti igény is indokolhatja. Megfigyelhető például, hogy 2022-ről 2023-ra az otthoni telefon igénybevétele jelentősen lecsökkent (42 százalékról 31 százalékra esett), illetve a hagyományos tévészolgáltatásra előfizetők aránya is kis mértékben, de mérséklődött.

Az internet díja nagyban függ a sebességtől: ha gyorsabbat akarunk, mélyebben a zsebünkbe kell nyúlnunk
Az internet díja nagyban függ a sebességtől: ha gyorsabbat akarunk, mélyebben a zsebünkbe kell nyúlnunkWestend61 / Getty Images Hungary

Kevesebb szolgáltatás növelte jobban a rezsit

A háztartásokban használt SIM-kártyák átlagos száma (ez tavaly 2 volt) és a többi szolgáltatástípus igénybevételének aránya jelentősen nem változott. Vagyis elmondhatjuk, hogy a kiadások annak ellenére növekedtek, hogy az emberek inkább kevesebb szolgáltatást vettek igénybe.

A háztartások kiadásnövekedése a mobiltelefon-szolgáltatások esetén volt a legjelentősebb. Míg 2022-ben havi 10 500, tavaly már 12 400 forintot költöttek erre a háztartások, nem számítva az esetleges készüléktörlesztést vagy mobilvásárlásokat. Ez 18 százalékos kiadásnövekedést jelentett. Mindkét évben a mobil-előfizetések 73 százaléka volt a számlás előfizetés, és háromnegyedéhez tartozott mobilinternet-szolgáltatás is. Az NMHH szakemberei lényegi bővülést a felhasználható adatkeret mennyiségében láttak. 2023-ban a megkérdezettek számlás mobil-előfizetéseinek 45 százalékához tartozott már 10 GB-ot meghaladó havi mobilinternet-adatkeret, míg 2022-ben ennek aránya csupán 32 százalék volt.

A banki sms-ekért is észrevétlenül fizetünk ki tízezreket; ha érdekel, hogyan lehet ezt megúszni, az alábbi cikkünkből megtudhatod.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek