Ezt az 5 mondatot soha ne mondd ideges embernek, ha meg akarod nyugtatni

GettyImages-544663643
Olvasási idő kb. 5 perc

Te is a falra mászol, ha meghallod, hogy „Nyugodj meg!”, mikor éppen tombolnál az idegességtől? Nem vagy ezzel egyedül, mivel a gyakran pufogtatott sablonos mondatok bizony még inkább feltüzelik az amúgy is feszült embert, ha nem jól használják azokat.

Ahelyett, hogy megnyugtatnánk, még inkább felhergeljük a dühös embert, ha rosszul fejezzük ki az együttérzésünket. Vannak sokat használt mondatok, melyeket gyakran használunk ilyenkor. Dr. Makai Gábor pszichológus elmondta a Díványnak, mit mondjunk, ha valóban célt szeretnénk elérni.

Felerősítik a „nem vagyok jó semmire” érzést a megnyugtatónak szánt mondatok

Sok esetben inkább olaj a tűzre, ha elkezdünk üres szavakat pufogtatni az ideges embernek.

Gyakran a megnyugtatónak szánt mondatoktól még idegesebbek leszünk
Gyakran a megnyugtatónak szánt mondatoktól még idegesebbek leszünkPhotoAlto/Frederic Cirou / Getty Images Hungary

„Mikor látjuk, hogy egy ismerősünk, szerettünk bajban van, nem sikerült neki valami, akkor van bennünk egy ösztönös odafordulás, empátia, és segíteni szeretnénk neki – mondja dr. Makai Gábor

„Sok esetben azonban magunk sem tudjuk, hogy bizonyos helyzetekben miként tehetjük ezt meg. Gyakran nincs eszközünk ahhoz, hogy megoldjuk a másik problémáját, de próbáljuk az érzelmi részét, a feszültséget feloldani benne. A negatív érzéseket, a kudarcból fakadó önértékelési dilemmákat, az esetleges szégyenérzetet szeretnénk benne csökkenteni. Az első, amit ilyenkor meg akarunk tenni, hogy megnyugtassuk.”

A szakértő azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy létezik az olyan típusú ember, aki annyira tehetetlennek érzi ilyenkor magát, hogy azt éli meg, ebből a helyzetből nincs kiút, és nem tudja megoldani a felmerült problémát. Ilyenkor a rosszul használt mondatok csak fokozzák a dühét, hiszen úgy érzi, hogy ezek csak szembesítik azokkal a korlátokkal, ami miatt nem sikerült neki valami.

Ez első hallásra ingerültséget, haragot, akár agressziót is kiválthat belőle, és még inkább felerősödik benne a nem vagyok jó semmire érzés.

Mondhatjuk, de folytassuk empátiával ezeket a mondatokat

Ilyen helyzetben fontos, hogy megszólítsuk a másikat, éreztessük vele: támaszt nyújtunk neki, nincs egyedül.

Fontos, hogy az ideges ember érezze, mellette állunk
Fontos, hogy az ideges ember érezze, mellette állunkHalfpoint Images / Getty Images Hungary

„Fontos, hogy az ideges ember érezze ezt. Ezért ilyenkor meg kell szólítani a másikat, és még ha üres szavaknak is tűnnek, akkor is ki kell fejeznünk, hogy számíthat ránk.

Mikor már egy kicsit lecsillapodik, elkezd odafigyelni arra, amit mondunk. Ilyenkor beindul egy közös gondolkodás, ha jól használjuk a nyugtatásra szánt mondatokat.

Mondhatjuk neki, hogy „ne idegeskedj”, de mindig tegyünk hozzá valami olyat, amitől valóban jobban érzi magát, például, hogy segítek neked, együtt majd kitaláljuk, mit tegyünk. Így nem hagytuk őt magára a bajban, és valóban támaszra talál bennünk. Vagyis mondhatunk ilyen típusú mondatokat, de ne csak pufogtassuk, hanem mindig tegyünk hozzá olyat, amivel személyre szólóan ki tudjuk fejezni az empátiánkat” – tanácsolja a pszichológus.

Ezeket a mondatokat kerüljük el

Vannak azonban olyan mondatok, melyeket mindenképpen kerülni kell, mert bántóan hathatnak olyankor, ha nem tudjuk azokat úgy folytatni, hogy építeni tudja belőle az önbizalmát, vagy megoldást találjon bennük a problémára. Íme az 5 legártalmasabb mondat egy ilyen helyzetben:

Idegesítőek a megnyugtatónak szánt, de rosszul használt mondatok
Idegesítőek a megnyugtatónak szánt, de rosszul használt mondatokElva Etienne / Getty Images Hungary

1. Túlreagálod, túlságosan érzékeny vagy

Bármit is gondolunk, a probléma nagyon is valós az ideges ember számára, így a mi helyzetünkből nem jelenthetjük ki, hogy miként érezzen.

2. Itt hagylak addig, míg meg nem nyugszol

Ez kizárólag abból fakad, hogy nem tudunk mit kezdeni a másik problémájával, és igazából nem is nagyon érdekel minket. És ez gyakran csak hatalomgyakorlás a másik felett, ami minden esetben bántó.

3. Ha továbbra is ezt teszed, annak következménye lesz

Ez simán csak egy ultimátum, nem hoz semmilyen megoldást, a problémát biztosan nem oldja meg. Jogosan dühöng tovább az, aki ezt hallja.

4. Őrülten viselkedsz

Ez egy megbélyegzés egy mentális betegséggel, ráadásul tiszteletlen is, ha valakinek az érzéseit irracionálisnak tartjuk. Ez sem hoz nyugalmat a másik számára. 

5. Tévedsz!

Ha ezt mondjuk, akkor ez egy biztos módja annak, hogy a másikat még inkább védekezésre sarkalljuk. Ezzel kreálunk még egy dolgot, amitől még inkább rosszul érzi majd magát.

Ha arról is olvasnál, mit ne mondj egy gyászoló barátodnak, olvasd el ezt a cikkünket!

DOGZ Fesztivál a Városligetben!

Szeptember 7-én kutyás bemutatókkal, falkasétával, izgalmas előadásokkal, tanácsadással és gyerekprogramokkal vár mindenkit az év legnagyobb kutyás rendezvénye.

Regisztrálj az ingyenes rendezvényre!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek