Az Európai Unióban átlagosan 63,9 éves korukban mennek nyugdíjba a nők, a férfiak pedig 64,6 évesen – derül ki az OECD 2023-as nyugdíjjelentéséből. Magyarországon mindkét nemnél 65 év a nyugdíjkorhatár, ám a nők a Nők40 program keretében korábban is abbahagyhatják a munkát, amennyiben igazolni tudnak 40 év szolgálati időt. Ennek köszönhetően az azonos életpályán mozgó magyar nők akár két évvel korábban is nyugdíjba mehetnek, mint más uniós országokban élő társaik. A férfiak esetében nagyjából hasonló életkorban kezdődnek meg a pihenés évei. Ennek ellenére
a magyar nők és a férfiak is átlagosan négy évvel kevesebbet időt töltenek el nyugdíjasként életük végén uniós társaikhoz képest.
Ennek oka, hogy a magyar férfiak nyugdíjba vonulást követően várható élettartama négy évvel (14,5 év), míg a nőké 2,2 évvel (20,7 év) alacsonyabb az EU-s átlagnál.
Ennek főként egészségi és életmódbeli okai vannak – derül ki Farkas András nyugdíjszakértő interjújából, melyet az Infostartnak adott. A fő okok között a mozgásszegény életmódot, a dohányzást, az elhízást találjuk. A szakértő szerint a tragikus hazai várható élettartamhoz az is hozzájárul, hogy a magyar gazdaság ingadozásai roppant stresszes élethelyzeteket hoznak létre.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés