Mivel a férfiak rendszerint tovább dolgoznak, valamint már aktív éveik alatt is többet keresnek, a nyugdíjuk is magasabb. A KSH tavalyi adatai alapján itthon a férfiak átlagnyugdíja 228 ezer forint volt, míg a nőké csupán 197 ezer. A probléma nem csak Magyarországon, világszerte is észlelhető. A megoldást a nők nyugdíjkorhatárának emelésében látják.
Több mint 100 ezer férfi kapott 350 ezer forintnál magasabb nyugdíjat, míg a nőknél ez a mutató a 75 ezret sem érte el. Ez a jelenség globálisan is jól ismert – írta a növekedés.hu.
A nyugdíjkorhatárban lévő eltérések a későbbi jóllétben is megmutatkoznak
Néhány éve az OECD készített ezzel kapcsolatban egy tanulmányt, melyből az derült ki, hogy a férfiak és a nők átlagos nyugdíja között a különbség Németországban, Luxemburgban és Hollandiában meghaladja a 40 százalékot. Dánia, Észtország és a Szlovákia ezen a téren jobban áll, de még ezekben az Államokban is közel 10 százalékos a különbség.
A hazai különbségek az utóbbi országokhoz hasonlóan alakulnak a férfiak és a nők nyugdíjai között, hazánkban 10 százaléknál valamivel magasabb az eltérés. A témában készülő tanulmányok mindegyike ugyanarra a szomorú következtetésre jutott: még a fejlett országokban is sokáig megmaradhat a nemek közti komoly különbség.
A Financial Times beszámolója szerint az Egyesült Királyságban ég évtizedekig nem zárul a képzeletbeli olló a nemek között. Sir Steve Webb egykori nyugdíjügyi miniszter szerint fontos lenne, hogy csökkenjen az az idő, amit a nők a munka világán kívül töltenek, ennek megfelelően
- csökkenteni kellene a gyermekvállalás után otthon töltött időt,
- a gyermekek ápolásával kapcsolatos táppénz időszakát arányosan kellene a két szülőnek igénybe vennie
- és megegyezővé kéne tenni a két nem nyugdíjkorhatárát.
Ez utóbbival a Világbank is foglalkozik a blogjában. Világszerte a vizsgált 190 országból 63-ban alacsonyabb a nők nyugdíjkorhatára, mint a férfiaké.
5 évvel többet töltenek munkával a férfiak itthon
Magyarországon átlagosan az élete során mintegy 5 évvel van tovább jelen a munka világában egy férfi, mint egy nő.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés