Sok magyart foglalkoztat az a kérdés, hogy mikor érdemes nyugdíjba vonulni, igényelni az időskori ellátás megállapítását, mely időpont esetén lehet a legmagasabb összegre számítani. Nem érdemes elhamarkodni a döntést, hiszen sok pénz múlhat rajta – derül ki az Adó Online összeállításából.
Ekkortól lehet igényelni a nyugdíjat
Alapszabályként akkor lehet nyugdíjba menni, ha valaki elérte a rá vonatkozó nyugdíjkorhatárt, és megszerezte a kötelező, legalább 20 évnyi szolgálati időt. (Tizenöt év elérése esetén egyébként már igényelhető öregségi résznyugdíj.) A nőkre természetesen a Nők40 kedvezményes szabályai vonatkoznak, amelyek életkortól függetlenül 40 év jogosultsági időhöz kötik az ellátás igénylésének lehetőségét.
A nyugdíj igénylésének időpontja nagy hatással lehet arra, hogy telik az időskorWestend61 / Getty Images Hungary
Annak, aki már a nyugdíjba vonulás kapujában áll, érdemes megfontolnia, hogy 2024-ben vagy 2025-ben érdemesebb-e kérni a megállapítást. Azon kívül, hogy előbbi esetben megkapjuk a 2025-ös nyugdíjemelést és az arra az évre vonatkozó 13. havi nyugdíjat, utóbbiban pedig a 2026-os emelést és 13. havi nyugdíjat, van még egy fontos különbség.
Aki ugyanis jövőre kéri a nyugdíj kiszámítását, arra már vonatkozik 2025 újdonsága: a valorizációs szorzószámok meghatározása, amelyek a nyugdíj megállapítást megelőző év kereseti szintjéhez emelik a korábbi évek kereseti adatait.
Aki nem nyújtja be igényét idén, ám később rájön, hogy mégis az lett volna az kedvezőbb, hat hónapra visszamenőlegesen kérheti a nyugdíj megállapítását és kifizetését.
Ezt kell mérlegelni nyugdíjigénylésnél
Az ördög azonban sokszor a részletekben rejtőzik: bármikor tervezünk is nyugdíjigénylést beadni, fontos kiszámítani, hogy a megszerzett szolgálati idő mikor éri el a következő teljes évet – ez nagy mértékben befolyásolhatja az ellátás összegét.
Érdemes lehet a jogosultság megszerzése után még dolgozni: innentől minden 30 nap szolgálati idő 0,5 százalékkal emeli az öregségi nyugdíj összegét.
Azt is érdemes észben tartani, hogy – amennyiben az igénylés mellett döntünk – a nyugdíj mellett folytatott munka után járó munkabér meglehetősen kedvező adózású lesz, hiszen csak személyi jövedelemadót kell utána fizetni – a 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulékot már nem.
Ha beadtuk az igénylést, ám rájöttünk, hogy ez hiba volt, csak a döntés véglegessé válásáig van lehetőség ezt visszavonni. Az elbírálási eljárás lezárását követően már csak a nyugdíjról való lemondás lehetőségével élhetünk, a megállapító határozat véglegessé válása után 15 napon belül. Ilyenkor természetesen a már folyósított ellátást vissza kell fizetni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés