Drasztikusan csökkenhet a nyugdíj, ha lemaradsz erről a határidőről

GettyImages-1139792613
Olvasási idő kb. 4 perc

Még mindig sok olyan nyugdíj-, illetve egészségpénztári tagsággal rendelkező magánszemély van, aki megfeledkezik az szja-bevallások során az adóvisszatérítés érvényesítéséről.

Május 21-e, a személyi jövedelemadó éves bevallásának határideje egyre közeledik. Az adózók a NAV által az idén is előre elkészített bevallástervezetüket az eSZJA portálon tekinthetik meg és itt dönthetnek arról is, hogy a pénztártagságuk utáni adóvisszatértéssel mit kezdenek. 

Azoknak ugyanis, akik rendelkeznek bármiféle önkéntes nyugdíj- vagy egészségpénztári tagsággal, nyugdíj-előtakarékossági számlával vagy nyugdíjbiztosítással, és ügyfélkapujukon keresztül bejelentkeznek az eSZJA felületre, nemcsak a befizetendő vagy visszaigényelhető adójukat érdemes ellenőrizniük, hanem arról is dönthetnek, hogy mi legyen az öngondoskodást szolgáló befizetések után járó adóvisszatérítéssel.

Az adóbevallás során növelhetjük a nyugdíjalapunkat
Az adóbevallás során növelhetjük a nyugdíjalapunkatJ_art / Getty Images Hungary

Több százezer forintról dönthetnek 

Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) közleményében hívta fel az önkéntes pénztári tagsággal rendelkezők figyelmét arra, hogy ne felejtsenek el nyilatkozni arról, melyik számlájukra érkezzen az önkéntes nyugdíjpénztári és egészségpénztári befizetésekre járó, legfeljebb 150 ezer forintos kedvezmény. 

Kiemelték azt is, hogy azon tagoknál, akik a pénztári tagság mellett rendelkeznek nyugdíjbiztosítással, illetve nyugdíj-előtakarékossági számlával, a személyi jövedelemadó ellenőrzése során akár a 280 ezer forintot is elérheti ez az összeg. 

„Bár a korábbi évek tapasztalatai azt mutatták, hogy a pénztártagok e nyilatkozat elmulasztásával sok milliárd forint adóvisszatérítésről mondtak le, az ÖPOSZ és a tagpénztárak intenzív tájékoztató kampányai a jelek szerint meghozták eredményüket. Egyre többen figyelnek ugyanis oda, hogy az adóbevallásukban ez a rész is rendben legyen, így egyre kisebb a visszaigényelhető és a visszaigényelt summa közötti differencia. A tagpénztárainkhoz 2021-ben érkezett befizetések esetében ez a veszni hagyott különbség még több mint hétmilliárd forint volt, 2022-ben viszont már alig haladta meg az ötmilliárdot, vagyis e téren is javuló tudatosságról beszélhetünk” – foglalta össze Nagy Csaba, az ÖPOSZ elnöke.

A nyugdíjhoz is hozzácsaphatjuk az adóvisszatérítést

Az adóvisszatérítés összege nem osztható meg: egyetlen pénztári számla jelölhető meg ezen összeg számára, és további feltétel, hogy ezen a számlán az adott adóévben, azaz jelen esetben 2023-ban befizetésnek, jóváírásnak, lekötésnek, illetve szolgáltatás-igénybevételnek kellett történnie. Éppen ezért az előzetes bevallás elkészítése során a NAV automatikusan azt a számlát ajánlja fel, ahová az előző évben is kérte a pénztártag a visszatérítést.

A szövetség azt javasolja, hogy azok, akik hosszú távon gondolkodnak és szem előtt tartják az időskori megélhetésüket, a nyugdíjpénztári számlájukra kérjék az összeget. A tagság kezdetétől számított 10 év után már lehetőség van a számláról kifizetést is igényelni.

A nyugdíjpénztári megtakarítás ráadásul örökölhető is. 

Azoknak, akik ennél hamarabb szeretnének hozzáférni ehhez az összeghez,  érdemes lehet az egészségpénztári visszatérítéssel élni, ugyanis az szinte azonnal hozzáférhetővé válik, illetve nem csak saját maguk, hanem a hozzátartozók egészséggel összefüggő kiadásai is fedezhetők. Az egészségpénztári visszatérítés ráadásul nem csak betegségek esetén jöhet jól, de a gyermekvállalással kapcsolatos költségek, a beiskolázással járó kiadások, a felsőoktatás költségei vagy akár a lakáshitel-törlesztés is finanszírozható belőle. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek