Egy hete helyezték el a Notre-Dame tetején az ikonikus aranykakast, melyet turisták és helyiek ezrei követtek élőben. A tűzvész martalékává lett katedrálist várhatóan egy éven belül megnyitják a látogatók előtt.
Az UNESCO világörökség listájának egyik prominens európai emléke, a párizsi Miasszonyunk-katedrális még 2019-ben vált a tűz martalékává. A helyreállítási munkálatok azóta folyamatosan zajlanak, példátlan összefogással sikerült végre eljutni odáig, hogy belátható időn belül ismét megnyitja kapuit Párizs ikonikus épülete.
500 kézműves munkájának eredménye lassan látható válik
Kevesebb mint egy év múlva, várhatóan 2024. december 8-án ünnepélyes keretek között nyitják meg a Notre-Dame-ot ismét a hívők és az épített örökségünk iránt érdeklődők előtt. A dátum szimbolikus, a szeplőtelen fogantatás ünnepe a katolikus egyházban, ez az egyik legfontosabb, nemzetközileg is ünnepelt Mária-nap az egyházi év során.
Emmanuel Macron francia elnök is részt vett a templombejáráson, melyet követően kitűzték a nyitás dátumát. A Notre-Dame kapui 5 évig és – várhatóan – 7 hónapig lesznek zárva a templom történetének második legpusztítóbb tűzesetét követően.
„Mire az olimpiai játékok elérkeznek, várhatóan leválasztjuk a torony felső részét és befejezzük a tetőfedés nagy részét is, így a párizsiak és a világ minden tájáról érkező látogatók láthatják, milyen közel van a székesegyház újranyitása” – mondta a francia parlament előtt Philippe Jost, a Notre-Dame de Paris újjáépítéséért, a katedrális helyreállításáért és megőrzéséért felelős miniszter.
Ácsok, kőfaragók, aranyozók és üvegmívesek közös munkája
A Rebâtir Notre-Dame de Paris szerint közel 250 vállalat és 500 kézműves mester dolgozott az elmúlt majdnem 2,5 év során a templom rekonstrukcióján, mely csak a templombelsőit tekintve 760 millió dollárnyi euróba került. A helyreállítási szakasz az állagmegőrzést követő műveletek után, 2021 szeptemberében vette kezdetét. Az elmúlt hetek leglátványosabb momentuma a tető, a torony és a felső karzatok vázának helyreállítása volt. Az ikonikus aranykakas visszahelyezésekor a szemtanúk szerint a párizsiak sírva fakadtak az örömtől, hogy valóban sikerült a tűz sebeit begyógyítani szeretett templomukon.
Az első hetekben közel 14 millió látogatóra számítanak, a helyreállítások jelentős része az eredeti, elmúlt évszázadok során megismert templomkülsőt és -belsőt rekonstruálja, azonban 6 üvegablakot a 21. század emlékének szánnak – ezekre a napokban írták ki a tervpályázatot.
Ha érdekel a modern üvegművészet, ebben a cikkünkben elmélyedhetsz a technika csodáiban.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés