Öt napkitörés volt egymás után, mágneses viharok érhetik el a Földet

GSFC 20171208 Archive e001662~orig
Olvasási idő kb. 2 perc

Egymás után öt, M-osztályú napkitörést regisztrált az orosz Alkalmazott Geofizikai Intézet (IPG). A naptevékenységek hatására mágneses viharok érhetik el a Földet, amelyeknek testünkre és a műszaki berendezésekre is hathatnak.

„Március 30-án, moszkvai idő szerint 00:38-kor a röntgentartományban M1.4 (S14E82) erősségű kitörést regisztráltunk, amely 33 percig tartott” – írta meg az Alkalmazott Geofizikai Intézet közlése nyomán az Index. Később még négy villanást érzékeltek, mindegyiket ugyanabban a napfoltcsoportban. 

A napkitöréseket a röntgensugárzás erősségétől függően öt kategóriába sorolják: A, B, C, M és X. Az A0.0 a leggyengébb, ami 10 nanowatt/négyzetméter sugárzási teljesítménynek felel meg a Föld körüli pályán. A következő betűvel jelölt kategóriákba lépve a teljesítmény mindig tízszeresére nő.

A napkitöréseket általában napplazma-kilövellések követik, amelyek a Földet elérve mágneses viharokat okozhatnak. Ezek hatása rendkívül széles skálán mozoghat.

Tavaly májusban például egy különösen erős napkitörés után a Balatonnál is lehetett sarki fényben gyönyörködni
Tavaly májusban például egy különösen erős napkitörés után a Balatonnál is lehetett sarki fényben gyönyörködniVarga György / MTI

Ilyen hatásai lehetnek a napkitöréseknek

A legerősebb mágneses viharok például megzavarhatják a kommunikációs berendezéseket (rádiókapcsolatokat és GPS-rendszereket) és az űreszközöket. Az áramellátásban is felléphetnek ingadozások.

Ezek a jelenségek a testünkre is hatnak: megzavarhatják a biológiai rendszereket, így például egyes kutatások szerint az agy potenciáljának és aktivitásának megváltoztatásával a skizofréniában és depresszióban szenvedőkre is hatással vannak. A napszél, a napkitörés és az erős napfelszíni aktivitás migrénhez is vezethet, ráadásul a homlok, a nyak és a vállak területén ilyenkor megváltozik az izmok feszülése, valamint módosulhat az észlelési- és koncentrációs képesség is.

Persze vannak kellemesebb velejárói is a mágneses viharoknak: eredményezhetik például azt is, hogy a sarkoktól távol is meg lehet figyelni éjszakánként aurora borealist, vagyis sarki fényt. Az utóbbi pár hónapban volt is ilyenre példa, nem is egyszer.

Valami nagyon különlegeset rögzítettek a kamerák: ilyet ritkán látni MagyarországonValami nagyon különlegeset rögzítettek a kamerák: ilyet ritkán látni Magyarországon

A nem mindennapi látványt nyújtó különleges jelenséget webkamerák segítségével sikerült rögzíteni.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek