A legnagyobb állatok nyomába sem érnek a legnagyobb növények a Földön. Egy kék bálna hatalmasnak tűnhet akár 30 méteres hosszával és 170 tonna körüli testtömegével, vannak azonban növények, amelyek ennél sokkal nagyobbak. A legnagyobb óriás mamutfenyő például 1000 tonnás és 93,6 méter magas, és még csak nem is ez a fa az abszolút rekordtartó.
Rengeteg fa, egyetlen élőlény
Sokáig egy amerikai rezgőnyártelepet tartottak a legnagyobbnak. A Pando névre keresztelt organizmus egy sok egyedülálló fából álló erdőnek tűnik, ám valójában a gyökerei összekötik a fákat. Tulajdonképpen egy klóntelep, amely egyetlen magról fejlődött ki úgy, hogy a növény gyökeréből újabb és újabb csemeték törtek föl a felszínre. Így alakult ki a mintegy 47 ezer fából álló erdő, amely ugyanakkor genetikailag teljesen egységes.
Összesen 43 hektárt foglal el, és a becslések szerint mintegy 6000 tonna lehet a súlya.
Az erdőben akár 130 éves fák is találhatók, ám az egész élőlény története egészen a legutóbbi jégkorszag végéig nyúlik vissza. A tudósok szerint ekkor kezdhetett el kialakulni Pando, amely nevéhez méltón – a pando latin szó azt jelenti, hogy „elterjedek” – azóta növekszik. Elképzelni is fantasztikus, hogy
ez a hatalmas erdő egyetlen fácskából fejlődött ki, amely mintegy 11 ezer évvel ezelőtt bújt ki a földből.
Pando nem véletlenül nagyon népszerű látványosság, főként ősszel. Egyetlen amerikai rezgőnyárfácska is gyönyörű, amikor nyár végén sárgára, majd narancsra váltanak a levelei, ám mivel egyetlen élőlényről van szó, a Pandot alkotó fák teljesen egyszerre ölelik fel őszi színeiket.
Legek az állatvilágban
Az állatok között a rekordtartó a kék bálna. Legnagyobb súlyú példánya 190 tonnás volt és 27,6 méter hosszú. Ennél egyszer találtak hosszabbat is, ez a bálna 33,6 méteres volt, ennek súlyát azonban nem mérték le, ám becslések szerint akár a 250 tonnát is elérhette. A leghosszabb állatot is a tengerben kell keresni, ez egy sárga hajasmedúza volt, amelyet 1865-ben mértek le Massachusetts mellett: harangjának átmérője 210 centiméter volt, csápjaival együtt a hossza pedig 36,6 méter. A szárazföldön a legnagyobb élőlény az afrikai elefánt, amelynek általában 6 tonna körül mozog a súlya. A rekordtartót az elefántok között 1974-ben jegyezték föl, ennek a példánynak a súlya 10,4 tonna volt, a farkától az ormánya végéig pedig 10,67 méter volt a hossza. Említést kell még tenni egy gombáról is, ugyanis sokáig egy sötétpikkelyes tuskógombát tartottak a Föld legnagyobb kiterjedésű élőlényének, amely az USA Oregon államában közel 10 négyzetkilométernyi területet foglal el.A legnagyobb élőlény a víz alatt él
Van egy olyan élőlény is a Földön, amelyhez képest a Pando hatalmas méretei is eltörpülnek: 28 ezer focipályának felel meg alapterülete. Ezt az organizmust nem máshol, mint Ausztrália nyugati partjainál, a tengerfenéken kell keresni.
Egy hatalmas tengerifű-telepet találunk itt, amely mintegy 200 négyzetkilométer kiterjedésű (ez körülbelül 28 ezer focipálya területének felel meg),
legnagyobb szélessége pedig 180 kilométer. Az amerikai rezgő nyárhoz hasonlóan ez is egyetlen magról fejlődött ki, a faj tipikus növekedését (egy évben 15-35 centiméter) alapul véve mintegy hozzávetőlegesen 4500 éves lehet. Így a legidősebb organizmus címét meghagyja a Pando-klónnak. A Posidonia australis nevű fajhoz tartozó egyed látszólag különálló hajtásait a föld alatt közös gyökértörzs köti össze. A kutatók akkor jöttek rá, hogy valójában egyetlen élőlényről van szó, amikor azt akarták megvizsgálni, hogy mennyire nagy a genetikai sokszínűsége ennek a tengeri fű mezőnek. A 200 négyzetkilométer különböző pontjairól gyűjtött mintákról, amelyeknek megvizsgálták a genetikai markereit, legnagyobb meglepődésükre azt találták, hogy teljesen azonos a génállományuk, vagyis egyetlen organizmusról van szó.
Sajnos a tengeri fű mező kiterjedése az utóbbi években csökkent. Különösen 2010-11-ben, egy példa nélküli tengeri hőhullám hatására, amikor az óceán hőmérséklete 2-5 Celsius-fokkal volt magasabb az átlagosnál.
Ha szívesen olvasnál még érdekességeket állatokról, kattints ide!