Már Kínában is aggódnak, mekkora járványveszély fenyegeti Európát

GettyImages-534079149
Olvasási idő kb. 3 perc

A kínai média külföldi híreket szemléző rovata napok óta az Európában terjedő kanyarójárványtól hangos.

A WHO koppenhágai regionális irodája tegnap megkongatta a vészharangot. Tavaly január és október között harmincszorosára emelkedett a kanyarós megbetegedések száma az európai régióban a korábbi év egészéhez képest. 

A kínai online média az európai kanyarójárványtól hangos tegnap óta. A South China Morning Post arról ír, hogy közel 45-szörös a kanyarós esetek száma a korábbi évek átlagához képest. 

A kanyaró elleni oltások megakadályozták a járványokat
A kanyaró elleni oltások megakadályozták a járványokat

Nagyot ugrott a fertőzések száma

A kanyaró az egyik leginkább fertőző betegség, egyetlen beteg akár az összes, vele aktuálisan egy légtérbe került embernek átadhatja a fertőzést. A súlyos betegség megterheli az immunrendszert, szövődménye lehet az encephalitis és a vírusos pneumónia is. A kanyaró okozta agyvelőgyulladásnak akár életre szóló halláskárosodás és értelmi fogyatékosság lehet a következménye.

A cseppfertőzés útján terjedő kanyaró az influenzához hasonló tünetekkel és bőrkiütéssel jár együtt. 

Hans Kluge, a WHO európai regionális igazgatója szerint különösen aggasztó, hogy tavaly az európai régióban 21 ezer ember szorult kanyaró miatt orvosi kezelésre, és öt meg is halt a kór következtében. 

A WHO aggódik
A WHO aggódikFiordaliso / Getty Images Hungary

Járványtól félnek

A regionális igazgató szerint az ad okot leginkább az aggodalomra, hogy 2020 és 2022 között mintegy 1,8 millió csecsemőnél elmulasztották beadni a kanyaró elleni oltást. A WHO hangsúlyozta, hogy sürgető az erőfeszítések fokozása a kanyaró újbóli elterjedésének megakadályozása végett.

Hazánkban a társadalom átoltottsága 98 százalékos. 

Az egykori ÁNTSZ online még elérhető tájékoztatója szerint  Magyarországon 1960–69 között 30–50 ezer kanyarós megbetegedést jelentettek évente, melyek közül 10–170 volt halálos kimenetelű. A védőoltási rendszer bevezetését követően a megbetegedések száma évente 15 alá csökkent, és halálos áldozata sem volt a fertőzésnek. 2002 és 2016 között, a többszöri újraoltásnak köszönhetően, már hazai eredetű kanyaró megbetegedést egyáltalán nem jelentettek. 

A South China Morning Post mai értesülései szerint míg 2022-ben csak 941-et, 2023-ban már 42 200 fertőzést jelentettek a WHO Közép-Ázsiáig nyúló európai régiójában, Oroszországban és Kazahsztánban a legrosszabb a helyzet több mint 10 000 megbetegedéssel – emeli ki a lap. Joggal aggódnak a kínaiak, hiszen a WHO területi beosztása miatt európai határa nem ér véget a kontinens földrajzi határainál, a fenti két ország pedig Kínával határos.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

 

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek