Megmentheti az életed, ha így öltözöl télen

GettyImages-1090391470
Olvasási idő kb. 6 perc

A téli napokon amellett, hogy sokkal korábban sötétedik, gyakoriak az olyan napok, amikor köd, szitáló eső vagy hóesés rontja a látási viszonyokat, megnehezítve ezzel a közlekedők helyzetét. A jól látható öltözet ilyenkor életet menthet.

Amikor biciklizni indulunk, és már sötétedik, vagy borongós az idő, természetes, hogy a bukósisak mellett a láthatóságunkat biztosító eszközökről is gondoskodunk. Ha valaki akötelező előírásokat betartja, akkor várhatóan jól látható lesz a közlekedő autósok és a többi biciklis számára, így biztonságosan élvezheti a bicajozást. De mit tehetünk gyalogosként, hogy észrevegyenek minket?

Ha sportolunk

Aki a futás elkötelezett híve, és télen sem szeretne futópadra kényszerülni, annak szintén gondoskodnia kell a biztonságáról, akár a hajnali órákat választja, akár a délutánt, mert reggel még, délután már sötét van. Kifejezetten futáshoz gyártott sportfelszereléseknél már hangsúlyt fektetnek a gyártók a láthatóságra is, mind a színek terén, mind a fényvisszaverő felületek elhelyezésében.

GettyImages-1214168269
Feketében szinte láthatatlanok vagyunk Felix Cesare / Getty Images Hungary

Sok baleset oka, hogy nem veszik észre időben a gyalogost

Amikor viszont nem sportolni indulunk, csupán a mindennapi munkába, iskolába menetelhez választunk ruhát, nem feltétlenül fordul meg a fejünkben, hogy figyelmet kellene fordítanunk a láthatóságunkra. Pedig sokan vagyunk, akik szürkületben indulunk reggel, és sötétben érünk haza. Sajnos sok olyan esetről hallani, amikor a zebrán történik a baleset, mert az autós nem veszi észre időben a járdáról lelépő gyalogost. Még csak sötét sem kell hozzá, elég egy borongós téli nap, és kész a tragédia.

Magyarországon évente mintegy ezer ember szenved balesetet zebrán.

 A 2021-es adatok alapján, 95 gyalogos vesztette életét közúti balesetben.

A legjobb választás a zöld

Sajnos a télikabáttrendek sem kifejezetten segítik a biztonságunkat. A ma divatos fekete, barna, bézs kabátok kellemesen belesimulnak a környezetbe, holott biztonság szempontjából a feltűnő, élénk színek megfelelőbbek lennének. Alkonyat felé megváltozik szemünk érzékenysége a fény bizonyos hullámhosszaira. Leginkább az 500 nanométer körüli hullámhosszú fényt érzékeljük, ami a zöld színnek felel meg, így a zöld anyagok továbbra is kiemelkednek, még akkor is, amikor a többi színt már nehezen tudjuk megkülönböztetni. Ezt a színt az autósok már 130 méter távolságból észreveszik, míg a fehéret csak 55, a sárgát pedig 37 méterről. Piros és kék ruházat esetén ez a távolság még kisebb, barnában, feketében pedig szinte láthatatlanok vagyunk.

A gyermekek ruházata is legyen jól látható

Szerencsére a gyermekdivat nem ilyen visszafogott. Mivel a kicsik még szívesen viselnek színes, mintás kabátokat, érdemes ilyet választani számukra. A kisgyermekek ruházatát általában ellátják fényvisszaverő csíkokkal itt-ott, ezért ők jobban is látszanak. Nagyobb iskolásoknál ez már elmarad, így nekünk kell gondoskodni róla. Ha meg tudjuk győzni őket, hogy ez egyáltalán nem ciki, akkor kerülhet az iskolatáskára is fényvisszaverő csík vagy matrica, amit sok helyen be lehet szerezni, vagy akár egy kis biciklis lámpát is könnyen rögzíthetünk rá. De a futók számára gyártott fényvisszaverő pántot is hordhat magával, vagy egy feltűnő zöld sapka, sál is segíti a láthatóságot. Ha arra is rá tudjuk beszélni, hogy lehetőleg menet közben ne mobilozzon, és ha zenét hallgat, akkor csak az egyik fülében legyen fülhallgató, akkor kicsit nyugodtabban engedhetjük egyedül közlekedni. Ha egyenrangú partnerként, az ő véleményüket is meghallgatva elmagyarázzuk, miért fontos mindez, és nem csak közöljük a tényeket, hogy mostantól így lesz, akkor belátják, hogy ez az ő biztonságukat szolgálja.

A jól látható öltözet megelőzheti a baleseteket
A jól látható öltözet megelőzheti a baleseteketstockstudioX / Getty Images Hungary

Figyeljünk a biopontokra

Ha mi sem tudunk, vagy nem akarunk kilépni a komfortzónánkból, és maradunk a jól bevált rejtő színeknél, akkor a tarthatunk magunknál egy kis zseblámpát, de a táskánkra, csuklónkra, esetleg cipőnkre helyezett fényvisszaverő pánt vagy csík is hasznos lehet. Elhelyezés szempontjából érdemes figyelembe vennünk, hogy a megfelelő helyen, az úgynevezett biopontokon elhelyezett lámpák vagy fényvisszaverő felületek figyelemfelkeltőbbek. Ezeken a pontokon együtt mozognak a fények, és így agyunk előbb azonosítja emberként a forrásukat, mint ha mozdulatlanok lennének. Ezeket a stratégiai pontokat itt nézheted meg.

Ha azt gondolod, már lát, akkor legtöbbször tévedsz

Ne felejtsük el, hogy nekünk, gyalogosoknak sokkal jobban alkalmazkodik a szemünk a sötéthez, hisz nem világítanak bele folyton a szemből érkező autók, ezért hajlamosak vagyunk túlbecsülni azt a távolságot, ahonnan már lát minket az autóvezető. Egy kísérlet során arra kérték a résztvevőket, hogy éjszaka menjenek a parkoló autó fényszórói felé, és álljanak meg, ha biztosak abban, hogy a járművezető azonosítani tudja, hogy egy személyt lát. Általában 90–120 méter körüli távolságnál gondolták azt, hogy biztosan látja őket a sofőr, míg a valóságban csupán akkor vették észre őket, mikor már csak 30 méter volt köztük és a jármű között.

Fontos, hogy mennyire vagyunk láthatóak az autósok számára, hogy tisztában legyünk azzal, milyen távolságból vesznek minket észre, de amivel a legtöbbet tehetünk a biztonságunkért, ha körültekintőek és figyelmesek vagyunk útközben. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek