Hibrid fenevadak tartják rettegésben a lakosságot: támadás történt Németországban

farkas hibrid
Olvasási idő kb. 4 perc

Ragadozók tartják rettegésben a német Brandenburg tartomány egyik városkájának lakóit. Egyelőre nem tudni, hogy farkas vagy farkas-kutya hibrid, azaz egy wolfdog áll-e a támadások mögött.

Amint arról a maz-online.de beszámolt, nemcsak a tartományi környezetvédelmi hivatal, de a helyi vadásztársaság is DNS-mintát vett annak érdekében, hogy kiderüljön, mivel állnak szemben. Míg a hivatal vizsgálatai szerint farkas, utóbbi szervezet eredményei szerint az sem zárható ki, hogy hibrid lehetett a támadó. Az állat egy tacskót támadott meg még hetekkel ezelőtt. 

A helyi környezetvédelmi hivatal szerint azonban azt a feltételezést, hogy egy farkas-kutya hibrid támadhatta meg a tacskót, nem erősítették meg a Senckenberg Vadgenetikai Központ adatai. A hatóság tájékoztatása szerint az Oder-Spree kerületben korábban mindössze egy, hibrid által elkövetett támadás történt. 

A farkasok és kutyák nászából született hibridek lehetnek veszélyesek
A farkasok és kutyák nászából született hibridek lehetnek veszélyesekHenrik Sorensen / Getty Images Hungary

Köztünk élnek a kutyák és farkasok hibrid utódai

A két faj kereszteződése nem lehetetlen, egy kutyafajta, a csehszlovák farkaskutya létrejötte is ennek köszönhető. Az elfogadott standard szerint azonban a farkas öröksége esetükben elenyésző lehet csupán, elvileg összesen négy farkast használtak fel a fajta 1955-ös megalkotása óta. A természetben elvétve kereszteződhetnek, több ízben is beszámoltak hasonlóról az elmúlt évtized során, amióta a farkasok ismét birtokba vették a kontinenst. 

Annak, hogy farkast tilos visszatenyészteni a csehszlovák farkaskutya származási vonalába, nyomós oka van, ugyanis a vadászösztöne, zsákmányossága még így, évtizedek távlatából is jóval erősebb, mint más kutyafajtáké. Ennek ellenére egy, a lapunknak nyilatkozó, a neve elhallgatását kérő kutyatenyésztő szerint külföldön azért több ízben előfordult már, hogy vérfrissítést alkalmaztak farkas segítségével egyes tenyésztők a csehszlovák farkaskutyákon. 

Az azenkutyam.hu magazin szakértője, Csupor Erik szerint már a csehszlovák farkaskutya is nehezen kezelhető, kifejezetten önfejű, csak tapasztalt és aktív, határozott gazda mellé való kutyafajta. Mint azt a fent hivatkozott cikkében kifejti, kifejezetten és az átlagot meghaladóan falkaállatok.

Egy megfelelő kontroll nélküli csehszlovák farkaskutya esetében bizony előfordulhatnak nem várt balesetek

– írja a szakember. 

A szabadon sétáló kutyákat a farkasok és a hibridek is tekinthetik élelemnek, vagy éppen párosodásra alkalmas egyednek
A szabadon sétáló kutyákat a farkasok és a hibridek is tekinthetik élelemnek, vagy éppen párosodásra alkalmas egyednekHenrik Sorensen / Getty Images Hungary

Európában többször felbukkantak már farkas-kutya hibridek az évek során

Hogy a véletlen kereszteződések során született hibridek milyenek, azt egy neve elhallgatását kérő kutyatréner összegezte lapunknak. A tréner kezei között több csehszlovák farkaskutya és wolfdog is megfordult az elmúlt évek során. Bár hangsúlyozta azt, hogy ő kifejezetten kutyákkal foglalkozik, nem farkasokkal, véleménye szerint

 a hibridek sem támadnak direkt más állatokra vagy emberre.

Mint mondta, a hibrid almon belül is lehetnek eltérések a kölykök között, a kutyásabb példányok jobban keresik az ember társaságát, míg a farkasosabb egyedek egyértelműen kerülik a kontaktust.

„Kivétel lehet, ha állattal sétálnak az erdőben, mezőn, mert akkor ugye az állat zsákmány. Ha éhesek, bizony az emberrel élő háziállatok számukra elérhető élelem. Itt lehetnek konfliktusok" – magyarázta.

Túl sok a farkas?

A brandenburgi vadászok a helyzet tisztázása érdekében további vizsgálatokat javasolnak, például a környéken fellelhető ürülékek vizsgálata által. A farkasok elszaporodásának kérdésköre az elmúlt hónapok során ismét fellángolt Európa-szerte, több ország engedélyezte az állomány ritkítását a rendszeres gazdasági károk miatt. A hivatal szerint azonban Barndenburg tartományban nincs szükség további vizsgálatokra, hiszen tudják, hogy a környékbeli farkasfalka hol él. Szerintük a tacskót érintő baleset hátterében inkább az állhat, hogy a kutya gazdája szabadon sétáltatta kedvencét egy farkasok által lakott területen.  

„Évek óta figyelmeztetjük a kutyatulajdonosokat arra, hogy mindig pórázon kell tartani az állatokat, mivel a farkasok a kutyákat betolakodónak, zsákmánynak vagy akár párzási partnernek is tekinthetik” — írták közleményükben.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

DOGZ Fesztivál 2025
Ingyenes családi- és kutyás fesztivállal várunk május 1-jén, a Városligeti Nagyréten!
Kattinson a részletekért.

Érdekességek