Komoly problémáktól menthet meg a házassági szerződés

Egyre több házasságban döntenek úgy, hogy házassági szerződést kötnek, amelyben már előre tisztázzák, hogy mely vagyontárgyak kit illetnek. A fenti videóban dr. Gera Andrea családjogi szakjogásszal beszélgettünk arról, hogy milyen feltételei vannak ennek a szerződésnek.

A házassági szerződés egyre nagyobb népszerűségnek örvend, de sokaknál még ma is tabu. Már a házasságkötés előtt is meg lehet kötni, de a házasság fennállása során bármikor elkészíthető. Szabadon dönthetnek a felek a szerződés kezdetéről és a tartalmáról is.

A házassági szerződés egy válás esetén sok problémától megmenthet
A házassági szerződés egy válás esetén sok problémától megmenthetMaskot / Getty Images Hungary

Nem minden házassági szerződés érvényes

Dr. Gera Andrea ügyvédnő azt mondja, hogy, akik szeretnék elkerülni a hosszas és költséges bírósági procedúrát, illetve a család belső ügyeit nem kívánják kiteregetni, jobban teszik, ha házassági szerződést kötnek. Ez az okirat rengeteg kellemetlenségtől és vitától tudja megvédeni a feleket egy esetleges válás során. Ha előre megkötik, akkor a felek hideg fejjel, korrekt módon tudják rendezni a vagyoni viszonyaikat, és nem a bíróságon mennek ölre egyes tárgyakért.

A szakértő kiemeli, hogy a házassági szerződés kizárólag akkor lesz érvényes, ha azt közjegyzői okiratba foglalták, vagy az iratot ügyvéd ellenjegyezte. Vagyis a szerződő felek és két tanú aláírásával ellátott dokumentum érvénytelen.

Harmadik személlyel (például hitelező bankkal) szemben akkor hatályos a házassági szerződés, azaz akkor lehet eredményesen hivatkozni a szerződésben foglaltakra, ha azt a Házassági és Élettársi Vagyonjogi Szerződések Nyilvántartásába bevezették, vagy ha a házastársak bizonyítják, hogy a harmadik személy tudott vagy tudnia kellett a szerződés fennállásáról és annak tartalmáról.

A házasság alatt a szerződést még lehet módosítani, sőt, meg is szüntethetik a szerződő felek. Illetve nemcsak házastársak dönthetnek ilyen formában a vagyonukról, hanem élettársak is. Esetükben vagyonjogi szerződés hiányában az élettársak önálló vagyonszerzők, tehát nem alakul ki közös vagyon. 

Ha érdekelnek még hasonló jogi témák, az alábbi cikkünkben a bűncselekmények elévülésével és Till Tamás ügyével foglalkoztunk.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek