Alapvetően szükséges a szóbeli vagy írásbeli, esetleg a magatartással tanúsított ráutaló beleegyezés ahhoz, hogy felvehess egy beszélgetést, bizonyos esetekben azonban mégsem sért személyiségi jogokat a titkös rögzítés sem, derül ki az Üzletem.hu ügyvéd szakértőjének elmondásából.
Ha közérdekből vagy jogos magánérdekből rögzíted a munkahelyen elhangzottakat, az a fenti kategóriába tartozik Barta Péter jogász szerint. Ha a főnök a cég pénzéből vetetne veled munkaidőben kanapét saját lakásába, nem ütközik jogba, ha az utasítást mobiloddal felveszed.
Ha a felvétel már megszületett, kérdéses, hogy polgári peres eljárásokban felhasználható-e. Ha jogsértő módon készült, a válasz alapvetően nem, mégis, a bíróság dönthet úgy, hogy ennek ellenére figyelembe veszi azt.
Például azért, mert kiderül belőle, hogy jogellenes volt egy elbocsátás.
A bírók egyébként megismerhetik a jogsértő módon rögzített felvételeket akkor is, ha később úgy döntenek, nem használhatók fel azok a perben - ebben az esetben kétségkívül befolyásolja őket döntéseikben mindaz, ami azokban elhangzik.
A büntetőjogi vonatkozásokat is érdemes átgondolni, mielőtt esetleg elkészíted a titkos felvételt. Ha annak célja mások becsületének megsértése, az bűncselekmény, de büntetőeljárásban szabadon feljasználhatók ilyen bizonyítékok. Elítélhető valaki egy munkahelyi zaklatási ügyben például, ha titkos felvétel bizonyítja a tényállást. A csavar itt viszont annyi, hogy polgári peres eljárásban az elkövető sérelemdíjat követelhet attól, aki megnyomta a rögzítőgombot.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés