Ha te is tapasztaltad már, nem vagy egyedül: sokakkal előfordul, ha valamilyen fényes dolgot bámulnak sokáig, például az eget, havat vagy egy fehér képernyőt, hogy egy idő után mozgó foltok, lebegő alakok kúsznak a látóterükbe, amelyek leginkább apró kukacokra emlékeztetnek. Vagy nem is a fény okozza ezt az egészet.
Annyi biztos: a nem látássérült emberek körülbelül 76 százaléka tapasztalja azt a jelenséget, amelyre üvegtesti homályként hivatkozunk. A tudományos megnevezése ennek a jelenségnek latinul muscae volitantes, ami annyit tesz lefordítva, hogy „repülő legyek”, ám a nevével ellentétben nem rovarokról, és nem is valamilyen optikai illúzióról van szó.
Foltok a látásodban? Miért úszkálnak ott, és mit tegyünk ellenük?
Ezeket a kis sötét foltokat, amelyek lassan mozognak a szemünk előtt, leggyakrabban az öregedés okozza, és sokan 50 éves koruk után tapasztalják. Általában nem veszélyes, ám ritkán súlyos állapotok, például retinaproblémák vagy szemvérzés tünetei is lehetnek.
Ha valaki kis sötét foltokat vesz észre a látásában, amikor egy fehér falra vagy háttérre néz, ezek a foltok gyakoriak lehetnek, tízből hét ember tapasztalja meg ezeket valamikor élete során. Legtöbbször inkább csak bosszantóak, mint veszélyesek, és az öregedés normális tünetei. De bizonyos esetekben súlyosabb állapot jele lehet, amelyet például retinaszakadás vagy gyulladásos betegség is okozhat.
Mik ezek, és miért jelennek meg a szemünk előtt?
A lebegő foltok általában fekete vagy szürke alakzatokként jelennek meg, amelyek lebegnek vagy lassan úszkálnak előtted.
Ezenkívül többféle módon is megjelenhetnek, többek között:
- Kicsi, sötét formák, amelyek apró foltnak vagy szálkás szálnak tűnhetnek.
- Olyan formák, amelyek gyakran a látás perifériáján maradnak, és együtt mozognak a szemmozgással.
- Olyan formák, amelyek fokozatosan lefelé vagy oldalra lebeghetnek a látómezőn kívül.
- Olyan formák, amelyek élesebben jelenhetnek meg, ha fehér vagy erősen megvilágított hátteret nézel.
Akármelyikről is van éppen szó, a kis foltos lebegések leggyakrabban idősebb felnőtteknél fordulnak elő, és a legtöbb ember 50 éves kora után tapasztalja meg őket. Ennek az az oka, hogy ahogy öregszünk, a szemgolyót kitöltő zselészerű anyag zsugorodni kezd. Amikor ez megtörténik, csomók vagy apró húrok képződhetnek az üvegtestben. Amikor fény érkezik a szembe, ezek a csomók vagy zsinórok árnyékot vetnek a szem hátsó részén lévő rétegre, amelyet retinának neveznek, és lebegő foltokként jelennek meg a látásban.
Kell ezt kezelni egyáltalán?
Sok esetben nincs szükség semmilyen kezelésre, akár maguktól is elmúlhatnak a foltok.
„Idővel a foltok feloldódnak, eltűnnek, vagy az ember hozzászokik, és figyelmen kívül hagyja őket” – mondja dr. Shameema Sikder, a Johns Hopkins Egyetem szemészprofesszora.
Ha viszont jelentős problémákat okoznak a látásban, néhány kezelést ki lehet próbálni eltüntetésükre.
„Bizonyos esetekben, amikor a lebegés súlyos, a vitrectomiának vagy lézeres eljárásnak nevezett műtét javíthatja a betegek állapotát” – mondja dr. Ashvini Reddy szemészorvos, hozzátéve, hogy ha a lebegéseket a retina károsodása vagy a szem gyulladása okozza, az orvos dönthet úgy, hogy gyógyszert ír fel, vagy szemműtétet végez.
Amikor a kis foltok valami komolyat jelezhetnek
1. Retinaproblémák
A lebegő foltok annak a jelei is lehetnek, hogy valami nincs rendben az érintett retinájával.
„Ha egy személynek problémái vannak a retinájával, például szakadás vagy leválás, kis erek eltörhetnek, és kis vércseppek szabadulhatnak fel” – emelte ki Sikder.
Ez megjelenhet a látásában úgy, „mint egy méhraj vagy kisebb fekete pontok gyűjteménye” – folytatta a szakember.
Ha a retina elszakad, vagy leválik a szem hátsó részétől, ez egy olyan egészségügyi vészhelyzet, amely azonnali kezelést igényel a vakság megelőzése érdekében.
2. Szemgyulladás
A szemgyulladás változásokat okozhat a szem üvegtest részében, ami hasonlóképpen foltok észlelését okozhatja. Uveitis alakulhat ki, ha a szem megfertőződik, megsérül, vagy ha az érintettnek gyulladásos betegsége, például lupusza van.
Amikor a szem begyullad, laza hegszövet vagy vérfolt alakulhat ki benne. Egyes esetekben ez a törmelék bejuthat az üvegtestbe, és lebegő elemeket hozhat létre a látásban.
3. Szemvérzés
Az olyan állapotok, mint a cukorbetegség és a magas vérnyomás, a szem vérereinek növekedését vagy gyengülését okozhatják. Amikor ez megtörténik, vér szivároghat az üvegtestbe, sötét foltokat vagy csíkokat hozva létre a látásban. Ha valakinek a cukorbetegséggel összefüggő szemvérzése van, az orvos szemműtétet javasolhat az erek helyreállítása és a hegszövet eltávolítása érdekében.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Sikder szerint van néhány kulcsfontosságú figyelmeztető jelzés, amelyek arra utalhatnak, hogy az úszó foltocskák egy komolyabb állapot jelei lehetnek.
Szemorvoshoz kell fordulnod vizsgálat céljából, ha az alábbi tünetek bármelyikét észleled magadon:
- Az állapot fokozatos romlása.
- Villogó fények halmaza, amelyek a retina károsodásának jelei lehetnek.
- Gyulladás jelei, mint a fájdalom vagy a szem körüli bőrpír.
Ha ezeket tapasztalod magadon, szerencsés egy szemészorvos segítségét kérni, hogy megállapítsa, ártalmatlanok vagy épp veszélyesek a látásodat zavaró foltok.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés