A tudósok több mint 23 millió, 1920 és 1990 között született amerikai rákos beteg adatait hasonlították össze, akiknél 34 különböző típusú daganatot diagnosztizáltak.
A májrák a nőket veszélyezteti jobban
A 17 ráktípus közül 8 esetében az előfordulás gyakorisága az idő múlásával egyenesen arányos módon folyamatosan nőtt 1920 óta. Több rákos megbetegedés aránya kétszer-háromszor magasabb volt az 1990-es születésű korcsoportban, mint az 1955-ben születetteknél. Ide tartozott nőknél és férfiaknál egyaránt a vékonybél-, a vese- és a hasnyálmirigy-daganat, valamint a májat és az epeutakat érintő rák a nőknél.
A tanulmány azt is megállapította, hogy a fennmaradó kilenc ráktípus esetében az előfordulási arány a fiatalabb generációk körében nőtt, miután az idősebbek körében csökkent. Ide tartozott a méh-, a petefészek-, a here- és a vastagbélrák, bizonyos emlőrákok, valamint férfiaknál a végbélnyílás, valamint a vér- és nyirokerek daganatai.
Az elhízás lehet a rák egyik oka
Noha nem világos, hogy pontosan miért válik egyre gyakoribbá a rák számos fajtája a fiatalabb generációk körében, úgy tűnik, hogy a sejtek rosszindulatú elváltozásában jelentős szerepe van az elhízásnak, miután a növekvő tendenciát mutató 17 rák közül 10 egyértelműen a túlsúlyhoz kapcsolódott.
További feltételezett kockázati tényezők közé tartozik az egészségtelen táplálkozás, az ülő életmód, a megváltozott alvási szokások, valamint a vegyi anyagoknak való kitettség fiatalkorban.
A kutatók szerint az étrend – különösen a nagy kalóriabevitel – a legvalószínűbb oka az elhízásnak, amiért a mozgásszegény életmód is felelőssé tehető.
A legalacsonyabb rákkockázattal rendelkező idősebb egyénekhez képest az 1990-ben születettek fokozott kockázata a petefészekrák esetében 12 százalékkal, a méhrák esetében 169 százalékkal magasabb volt.
A tanulmány azt is megállapította, hogy a halálozási arány minden egymást követő generációban nőtt a nők máj- és eperákos megbetegedésében, valamint a méh-, epehólyag-, here- és vastagbélrákban. Más ráktípusok esetében azonban a halálozási arány stabilizálódott vagy csökkent a fiatalabb generációk esetében.
A demográfiai változások növelhetik a rák kockázatát
Az elhízáson és a káros életmódbeli szokásokon túl egyes rákos megbetegedések előfordulásának növekedése a családtervezéssel is összefügghet.
A kutatók ugyanis azt találták, hogy növelheti a rákos megbetegedések kockázatát, ha a nők kevesebb gyermeket vállalnak, vagy ha az életük későbbi szakaszában esnek először teherbe. Ilyen esetekben nőhet a mellrák és a petefészekrák kialakulásának a kockázata.
Sokan azt gondolják, semmi rosszat nem tesznek azzal, ha rendszeresen vitamint és ásványi anyagot szednek. Pedig az egészségünket szolgáló étrend-kiegészítők ártalmasak is lehetnek.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés