Gyerekként megesküdtél rá, hogy soha nem válik majd belőled Máris szomszéd vagy Tunyacsáp, mostanában mégis azon kapod magad, hogy meglepően szimpatikussá, sőt, átérezhető helyzetűvé váltak számodra? Ha igennel válaszoltál erre a kérdésre, vagy van valaki, akire ráismersz ez alapján, akkor érdemes lehet tovább olvasnod egy kicsit. A megkeseredettség mögötti érzéseket tárja fel dr. Seth Meyers klinikai szakpszichológus, és elárulja, mi az a három jel, amely alapján rájöhet valaki, hogy vajon ő is áldozatául esett-e ennek a megaszalódott lelkiállapotnak.
Mitől válik valaki keserű emberré?
A megkeseredettség érzete összetett érzelmi állapot. Dr. Meyers szerint egyszerre foglalja magában a szomorúságot, a hosszú idő alatt felgyülemlett haragot és a túl hosszú ideje érzett érvénytelenítést vagy alulértékeltséget a külvilág által (ez utóbbi különösen fájdalmas lehet, ha az egyén önmagát sem értékeli eléggé, és kívülről várná a megerősítést). Persze, nem mindenki kedvelhet mindenkit, ebben az esetben inkább a sorozatos félresöpörtség érzetének túlcsordulásáról van szó. Azonban nem egyszerű szavakba önteni a megkeseredettség komplex érzését. Ráadásul a legtöbben, ahogy a kisgyerekek növekedését a szüleik, nem veszik észre az e felé tartó emberek a folyamat közben, hanem egyszer csak rádöbbennek, hogy Máris szomszéddá váltak a Mézga családból. Ez a 3 jele annak, hogy keserű ember vált belőled:
1. Azon kapod magad, hogy gyakran ingerült vagy olyan apróságok miatt, amelyeknek valószínűleg nem kellene zavarniuk téged.
A megkeseredett emberek legkönnyebben azonosítható jele a hangulatukban rejlik: a mérges, a csalódott és az irritált között ingázik alapvetően. Nehezükre esik elengedni ezeket az érzéseket, illetve gyakran a kiváltó okukat sem tudják egyértelműen megtalálni. Hogy kiderítsd, téged érint-e ez a pont, vedd számba, hogy az elmúlt napokban egy 1-től 10-ig terjedő skálán mennyire igazak rád ezek az állítások:
- Elküldtél egy mérges vagy frusztrált e-mailt, esetleg hangüzenetet.
- Szóbeli konfliktusba bonyolódtál valakivel a munkádban vagy a magánéletedben.
- Negatív érzésed támadt egy idegen iránt vezetés vagy munka, esetleg az elintéznivalóid végzése közben (pl. bevásárlás a közértben).
- Valaki kérdésére vagy kommentjére válaszul rácsattantál az illetőre.
Ha bármelyik viselkedés jellemző volt rád a napokban, vagy akár még gyakrabban is, akkor megkeseredési spirálba kerültél, amelyre érdemes lenne figyelmet szentelned.
2. Amikor leltárt készítesz a legközelebbi kapcsolataidról, úgy érzed, hogy mások nem teljesen értenek meg, vagy nem értékelik mindazt, amit teszel.
Amikor valaki megkeseredik, az sajnos negatív hatással van a személyes és munkakapcsolataira is. Ugyan a kapcsolatok lényege a támogatás, biztatás és a nyitottság megélése másokkal, a keserűvé vált emberek inkább frusztrálónak és nem elég kielégítőnek találják őket. Minden hitüket és bizalmukat elvesztették a körülöttük lévőkben, azt érzik, hogy nem éri meg a fáradságot igazán törődni velük, hiszen úgysem törődik velük eléggé senki sem. Ezeket a kérdéseket válaszold meg 1–10-es pontozással, hogy kiderítsd, mennyire igaz rád ez a jel:
- Mennyire érzem magam megbecsülve a romantikus partnerem által? Vagy ha egyedülálló vagyok jelenleg, akkor az exem által?
- Mennyire érzem megértve és validálva magam a környezetem által, amikor az érzéseimről beszélek nekik, különösen a frusztrációim és dühöm kapcsán?
Ha alacsony számokkal tudtál válaszolni ezekre a kérdésekre, akkor érdemes lehet elkezdened dolgozni ezeken a területeken.
3. Abban a hitben élsz, hogy lehetséges, hogy soha többé nem fogod magad igazán boldognak érezni.
Ezt a jelet könnyen össze lehet téveszteni a depresszió mindent elnyelő szomorúságával, azonban ebbe harag, keserűség és csalódások sorozata is vegyül. Nehéz pozitívnak és reménytelinek maradni, ha valaki azt érzi, folyamatosan félreértik, figyelmen kívül hagyják, nem törődnek vele, vagy semmibe veszik különböző helyzetekben és kapcsolatokban. Elárulva érzi magát, és azon kesereghet, hogy mennyire elbánt vele az élet. Az önsajnálat és az áldozati gondolkodásmód azonban nem sok teret hagy a jövővel kapcsolatos remények kicsírázására.
Mi a további teendő?
Ha végigolvasva dr. Meyers listáit szeretnél változtatni a kialakult helyzeteden, világlátásodon, akkor a klinikai szakpszichológus szerint ideje a tettek mezejére lépned: amikor legközelebb feltörni készül benned a tömény keserűség, vágj bele egy produktív tevékenységbe, amely eltereli a figyelmedet.
Segíthet például, ha felhívod az egyik barátodat, vagy ha érdeklődő kérdéseket teszel fel egy veled egy fedél alatt élőnek, hogy megerősítsd a kapcsolódásélményedet. Vedd számba, hogy milyen békét keltő, elmélkedésre alkalmas öngondoskodási gyakorlataid vannak arra, hogy megnyugtasd a központi idegrendszeredet (pl. szabadtéri séták, meditáció). Végül pedig érdemes lehet egy mentális egészséggel foglalkozó szakember segítségét is igénybe venni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés