Nem sok jóra számíthatunk Magyarországon az elkövetkező években, évtizedekben a nyári hónapok időjárását illetően. Két kutató a Másfélfokon megjelent tudományos előrejelzése szerint – amennyiben nem fogja vissza drasztikusan az emberiség az üvegházhatású gázok kibocsátását – olyan nagy aszályokra, olyan hosszú száraz időszakokra kell felkészülnünk, amelyek az élelmiszer-utánpótlásra is komoly veszélyt jelenthetnek.
Az előrejelzés szörnyen aszályos nyarakat ígér
A kutatók különböző kibocsátási forgatókönyveket (változatlan kibocsátás, a század közepétől csökkenő kibocsátás és a kibocsátás azonnali visszafogása) felhasználva vizsgálták meg, hogy mire lehet számítani a 21. században. Arra jutottak, hogy mindenképp növekedni fog az aszályos időszakok száma és hossza. A kérdés csak az, hogy milyen mértékben.
A legpesszimistább forgatókönyv szerint a század vége felé a 40 napot meghaladó, egybefüggő száraz időszakok az ország területének mintegy 80 százalékán 2-5 évente is bekövetkezhetnek.
Ilyen extrém aszályt eddig 20 évente egyszer tapasztalhattunk. E szerint a szcenárió szerint az ennél rövidebb, egybefüggő száraz időszakok gyakorisága csak azért csökken majd, mert a rövidebb időszakok egybefolynak, és 40 napot meghaladó ilyen időszakokat alkotnak.
Az optimistább kibocsátási forgatókönyvekkel számoló modellek szerint a közepesen hosszú, 20 napnál rövidebb aszályos időszakok gyakorisága az ország minden részén növekedni fog.
Ezeknek a változásoknak drasztikus hatása lehet hazánk mezőgazdaságára. Kis Anna és Pongrácz Rita kutatása szerint elkerülhetetlen az élelmiszerárak emelkedése, és a pesszimistább forgatókönyvek szerint akár az élelmiszerellátás biztonsága is komoly veszélybe kerülhet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés