Alexander Mentzer genetikus és csapata átfogó kutatásukban a Covid–19 elleni magasabb fokú immunitás lehetséges genetikai hátterét vizsgálták: öt különböző kutatásból származó több ezer vérmintát elemeztek, köztük 1600 olyan személy vérét, akiken az AstraZeneca- és a Pfizer–BioNTech-vakcinák hatásosságát vizsgálták korábban. A szakemberek emellett nyomon követték olyan személyek Covid-teszt eredményeit, akiket az első oltásukat követően kutatási célból több mint egy éven keresztül minden héten legalább egyszer leteszteltek.
A tudósok megállapították, azok a személyek, akik rendelkeznek a HLA-DQB1*06 nevű génnel, legalább egy oltás esetén jelentősen erősebb immunválaszt képesek adni a Covid–19-fertőzésre, mint azok, akiknél hiányzik ez a gén, és kevésbé hajlamosak rá, hogy súlyosabban ledöntse őket a lábukról a vírus. Mentzer szerint a kérdéses gén, mely egyébként egy, az immunrendszer működéséhez fontos fehérje termelésében játszik szerepet, a lakosság 30-40 százalékánál megtalálható.
A kutatók szerint eredményeik a jövőben sokat segíthetnek a koronavírus elleni oltóanyagok és egyéb védekezési módok fejlesztésében, tökéletesítésében, ugyanakkor fontosnak tartják megjegyezni, hogy a genetikai háttér mellett rengeteg egyéb ok, például a krónikus betegségek, az illető életkora és életmódja is szerepet játszanak benne, mennyire súlyosan érintenek valakit a Covid tünetei.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés