Ha definiálni kellene ezt a betegséget, pontos meghatározást nem igazán tudnánk adni rá. Szakemberek elmondása szerint ugyanis ez az egyik legkomplexebb mentális betegség. Összetett mentális zavarként, pszichiátriai kórképként hivatkoznak rá leggyakrabban.
Bonyolultsága miatt nem találták még meg a leghatékonyabb kezelési módot rá, így olyan mentális állapotról beszélünk, ami a leginkább megnehezíti elszenvedője mindennapjait. A borderline nagy hatással van az illető önértékelésére, másokról alkotott gondolataira és érzelmeire.
Kilenc éve él együtt a borderline-nal, papírra vetette tapasztalatait
Bea közel tíz éve tudja, hogy borderline-nal él. Nem sokkal azután, hogy megszületett a diagnózisa, úgy döntött, papírra veti tapasztalatait.
Ezt megelőzően jelent már meg könyvem, és úgy voltam vele, hogy érdekes lehet mások számára a történetem. Ráadásul mindig jobban szerettem egy történet „valódiságát” a fikcióval szemben
– fogalmazott Bea, amikor az Én, a megbélyegzett című kötetéről kérdeztem, aminek azóta már egy átdolgozott kiadása is megjelent 2022-ben.
Ha mentális betegségekről van szó, a laikus ember igen tanácstalan, nem mindig érti, mivel áll szemben pontosan, esetenként még fél is. Bea igen sajátos módon válaszol, ha a borderline-ról kérdezik:
Leginkább az általam megfogalmazott tesztet szoktam a figyelmébe ajánlani, több okból kifolyólag is. Ha például az illető hasonlóságot vél felfedezni, vagy egy ismerőse kapcsán teszi ugyanezt, akkor még az is lehet, hogy időben kaphat segítséget. Volt már rá példa, az elmúlt kilenc évben körülbelül 2000 olvasói levelet kaptam, és sokan azt állították, hogy ez a teszt életmentő volt számukra.
(Az említett 9 kérdéses teszt a cikk végén megtalálható.)
Bea hangsúlyozta, ő nem szakember, és a teszt csak egy kiindulópontnak felel meg, borderline gyanúja esetén mindenképpen pszichológushoz vagy pszichiáterhez kell fordulni. Hozzátette, több klinikum is használja már ezt a tesztet, és több nemzetközi oldalon is szembetalálkozott már vele, de pontos diagnózist ennek ellenére is „csak és kizárólag szakember állíthat fel.”
A borderline-ban inkább az érzelmek jelentenek kihívást
A bonyolultság Bea esetében sem marad ki, elmondása szerint a borderline általában nem jár egyedül, társbetegségek is „tarkíthatják” a betegek kórképét. Az ő borderline-ja a bipoláris affektív zavarral egészül ki.
Mindennapjaiban inkább az érzések okoznak nehézséget, nem a tevékenységek. Elmondása szerint leginkább az érzelmi bizonytalanság nehézségei zavarják meg a mindennapokban.
Jelenleg a Borderline Tehetségek kurátori tisztségét töltöm be. Most például, ahogy ezen sorokat gépelem, totálisan össze vagyok törve, mert pár nappal ezelőtt halt meg a családom kutyája, és egyszerűen nem tudom feldolgozni (gondolom, ez viszont normális állapot) egy ilyen veszteség után. Most rossz napom van egyébként, de az idők folyamán megtanultam talán részben kezelni. 40-45 éves kor után egyébként azt mondják, csitul...
– felelte, mikor arról kérdeztem, milyen egy jobb és egy rosszabb napja. Hozzátette, egy könyvön is dolgozik jelenleg, amit olvasói leveleiből állít össze. Emellett beleszőtt egy általa kidolgozott és alkalmazott kompetenciát, aminek mindennapos használatával – Bea meglátása szerint – élhetőbbé válna minden borderline-os élete.
Egy korábbi nyilatkozatában azt is elmondta, hogy a munkáltatók rettentően félnek ettől a személyiségzavartól. Elmondta, „valahogy úgy képzelik, hogy ha a nap közepén ránk jön egy hiszti, akkor majd földhöz csapjuk magunkat, és jelenetet rendezünk. Nem mondom, hogy könnyű velünk, de valamiből nekünk is ki kell fizetnünk a rezsit, nem beszélve arról: elvileg szakemberhez is kellene járnunk. Egy komoly borderline-terápia mondjuk 5 év, egy alkalom 25 ezer, de egy héten menni kell nagyjából kétszer. Számoljuk csak ki, az egy fullos autó ára.”
Hogyan segíthetünk egy borderline szindrómásnak?
Bea kiemelte, hogy ennek a mentális betegségnek nincsenek „külsérelmi nyomai”, így ha először találkozunk vele, akkor nem feltétlenül tűnik fel, hogy bármilyen nehézsége lenne. Elmondta,
az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez a legbonyolultabb személyiségzavar-típus, ami még a jól felkészült szakembereknek is gyakorta fejtörést okoz.
Így aztán felvetődik a kérdés, hogy a laikus ember mégis hogyan tudna segíteni, miként tehetné könnyebbé a borderline-osok mindennapjait, ha az orvosoknak sem megy feltétlenül.
Bea szerint, az első és legfontosabb, hogy senki ne ítélkezzen! Ez után a következő lépés a tájékozódás – hiszen ez is egy mentális betegség, lehet róla információkat találni bonyolultsága ellenére. Mindezek után, ha már tisztában vagyunk az alapvető dolgokkal, jöhet a megértés és az elfogadás lépése. Bea szerint ez az, amit a legnehezebben ugranak meg a nem érintett emberek.
Kneszl Bea Carmen 9 kérdéses tesztje (a hivatalos tesztek alapján összeállított, egyszerűsített tesztsor, legalább 6 igen válasz esetén érintett lehetsz)
1. Az emberi kapcsolataim nagyon érzékenyek, instabilak és változékonyak. A két véglet
között ingadozik: vagy túlértékelem, vagy teljesen leértékelem azokat az embereket, akik
fontosak számomra. (igen/nem)
2. Az érzéseim nagyon gyorsan változnak, és nagyon intenzív epizódokat élek meg a
szomorúságból, ingerlékenységből, szorongásból vagy pánikrohamokból.(igen/nem)
3. A düh, amit érzek, gyakran heves és nehezen irányítható.(igen/nem)
4. A jelenben vagy a múltban, amikor mérges voltam, akkor felmerültek ismétlődő
öngyilkossági gondolatok, és voltak alkalmak, amikor magamat szándékosan megsebeztem .(igen/nem)
5. Erős és tartós önismereti problémáim vannak abban, hogy valóban ki vagyok vagy miben
hiszek.(igen/nem)
6. Gyanakvó, szinte paranoiás vagyok (oktalanul hiszem, hogy mások azért cselekednek,
hogy bántsanak), időnként stresszes epizódokat élek át. Ilyenkor azt érzem, hogy mindenki
ellenem van.(igen/nem)
7. Kettő vagy több olyan alkalom volt már az életemben, hogy mértéktelenül költekeztem,
veszélyes szexuális magatartást tanúsítottam, intoxikáns anyagot használtam (alkohol, drog,
cigaretta, serkentőszerek), meggondolatlanul vezettem, vagy falásrohammal próbáltam
enyhíteni a szorongásomat.(igen/nem)
8. Leplezetlenül harcolok azért, hogy a valós vagy valótlan érzelmi hanyagolást elkerüljem
azoktól az emberektől, akik közel állnak hozzám.(igen/nem)
9. Krónikusan szenvedek attól, hogy üresnek és unalmasnak érezzem magam.(igen/nem)
Ha a bipoláris zavarról szeretnél olvasni, ezt a cikkünket ajánljuk!