Az orvosok kiváló és áldozatos munkája ellenére vannak, akik panaszkodnak az ellátásra és az egészségügyi rendszerre. Sokaknak volt már rossz tapasztalata egy-egy intézménnyel, kezeléssel kapcsolatban, és mivel ez nem egy újkeletű dolog, ezért is foglalták törvénybe azokat a jogokat, amelyek megilletik a betegeket. Érdemes ismerni ezeket, hogy akár ellátás közben, akár később jobban ki tudjunk állni magunkért, a jogainkért.
Muszáj ellátni minden beteget
Az egyik legfontosabb, hogy mindenkinek joga van ahhoz, hogy megfelelően ellássák, ha rászorul. Ehhez hozzátartozik, hogy hozzáértő orvos vizsgáljon meg, kezeljék és csillapítsák a fájdalmunkat.
Amennyiben nem szükséges az azonnali beavatkozás, akkor ahhoz is jogunk van, hogy mi válasszuk ki azt az egészségügyi intézményt, ahol a kezelést szeretnénk, ahogyan az orvost is. Amennyiben beutalóval mennénk a kiválasztott helyre, akkor szóljunk előre a beutalót író orvosnak, hogy azt szeretnénk.
Hogyan bánnak velem?
Az emberi méltósághoz való jog azt foglalja magába, hogy milyen bánásmód jár nekünk az egészségügyben. Bár az alapvető emberi viselkedéshez hozzátartozik, hogy udvariasan és tiszteletteljesen szólunk a másikhoz, ezt még a betegjogokba is bele kellett foglalni. Előírják, hogy emberhez méltóan kell bánni minden beteggel, és nem kényszeríthetők indokolatlan várakozásra. Emellett a szeméremérzetünkre is tekintettel kell lenniük, vagyis nem kérhetnek minket arra, hogy például az orvoson kívül mások előtt is levetkőzzünk.
Fontos, hogy a személyes szabadságunkat is tiszteletben kell tartani, vagyis – néhány különleges esettől eltekintve – nem tarthatnak ott, nem küldhetnek a betegszobába vagy betegágyba.
Jöhetnek hozzám látogatók?
Meglátogathatnak minket a rokonaink, barátaink, azonban a kórház házirendjében előírt szabályokat be kell tartani. Ebben előírják, hány látogató fogadható egyszerre és mikor. A látogatást különleges esetekben, például járványok esetén korlátozhatják.
Egyes esetekben a törvény lehetővé teszi, hogy egy beteg által megjelölt személy állandóan ott legyen vele, és a 18 év alatti beteg gyerek mellett is ott lehet a szülő a kórházban.
A szülő nőknek joguk van ahhoz, hogy a társuk vajúdás és szülés alatt is velük legyen, sőt – ha egészségügyi ok nem zárja ki – akkor a csecsemővel egy helyiségben legyen.
Mindent tudni akarok! Lehet?
A tájékoztatáshoz való jog előírja, hogy az orvosnak el kell mondania, mire számíthatunk, mi a betegség lefolyása, mik a kilátásaink. Emellett azt is, hogy milyen vizsgálatokat és beavatkozásokat javasol és miért, valamint, hogy milyen kockázatai lehetnek ezeknek. Az egyéb szóba jöhető gyógymódokról is beszélnie kell. A kezeléssel kapcsolatban jogunk van dönteni. Mindezt úgy kell elmondania, hogy pontosan megértsük.
Miről dönthetek a kórházban?
Az önrendelkezéshez való jog arról szól, hogy eldönthetjük, milyen beavatkozásokba egyezünk bele. Csak azokat végezhetik el, amihez hozzájárultunk a tájékoztatás után.
Mégsem kérem!
Az ellátást visszautasíthatjuk, ha úgy döntünk, mégsem szeretnénk azt a beavatkozást. Legtöbbször elég csak szólnunk az orvosnak, azonban, ha olyan komoly az állapotunk, hogy a kezelés nélkül maradandó, súlyos károsodásunk lesz, akkor az elutasítást kizárólag saját kézzel írt és aláírt nyilatkozatban tehetjük meg.
Olyan kezelést, amely nélkül hamarosan meghalnánk, csak akkor utasíthatunk vissza, ha olyan gyógyíthatatlan betegségben szenvedünk, amely megfelelő orvosi ellátás esetén is rövid időn belül halálhoz vezetne.
Milyen iratok készültek rólam?
A betegjok magukba foglalják az egészségügyi dokumentáció megismerésének jogát is, vagyis megtudhatjuk, milyen iratok készültek a gyógykezelésünkkel kapcsolatban. Így jogunk van ahhoz, hogy az összes leletet, röntgenfelvételt és egyéb adatokat megnézhessük. Ezekről akár másolatot is kérhetünk vagy lefényképezhetjük.
Nem beszélhetnek a betegségemről
Az orvosi titoktartáshoz való jog előírja, hogy kötelesek bizalmasan kezelni a betegekkel kapcsolatos információkat. Ide számít minden, ami a betegséggel, a vizsgálatokkal és a gyógykezeléssel kapcsolatos.
Azt azonban tudni kell, hogy a gyógyítás érdekében más egészségügyi intézményekben bele tudnak nézni az adatainkba egy központi rendszeren keresztül, de ha azt szeretnénk, hogy ezt ne lehessen elérni, akkor az ügyfélkapun keresztül ezt be tudjuk állítani.
Elmehetek a kórházból?
Szabadon elmehetünk a kórházból, de csak akkor, ha ezzel nem veszélyeztetjük mások egészségét. A távozásról azonban szólni kell a kezelőorvosnak.
Kinek szóljak, ha megsértették a jogaimat?
Az egészségügyi szolgáltatónál, illetve a fenntartójánál tudunk panaszt tenni, ha úgy érezzük, megsértették a betegjogainkat. Ezt a panaszt kötelesek kivizsgálni és erről 30 munkanapon belül írásban tájékoztatni minket.
Egyéb jogszabályokban meghatározottak alapján más szervekhez is fordulhatunk, hogy kivizsgálják a panaszunkat, ez nem befolyásolja az intézménynél tett panaszunk kivizsgálását.
Ha érdekel, hogyan ajánlott viselkedni az orvosnál, olvasd el az erről szóló cikkünket!
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés