Egyre-másra lehet híreket hallani arról, hogy milyen módszereket találnak ki a csalók, hogy megszerezzék megtakarításainkat. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint három hónap alatt mintegy 5 milliárd forintot loptak el bűnözők a magyar bankok ügyfeleitől. Noha a trükkök jelentős része fokozott elővigyázatossággal kiszűrhető, nem árt, ha bizonyos biztonsági funkciók elérhetők a mobilapplikációban – írja az Infostart.
Egyes lehetőségek ma már alapnak számítanak: ilyen a bankkártya mobilappon keresztüli felfüggesztése vagy letiltása. (Előbbi visszavonható művelet – akkor lehet érdemes használni, ha még reménykedünk abban, hogy a kártya előkerül.)
Növeli a bankszámla biztonságát a virtuális kártya
Vannak ennél kevésbé elterjedt funkciók is. Például a virtuális kártya, amelyet a legtöbbször kizárólag internetes vásárlásnál lehet használni, készpénzfelvételre vagy bolti fizetésre nem alkalmas. Fő előnye, hogy külön alszámla tartozik hozzá, így ha a virtuális kártya adatait ellopják, csak az alszámlán tárolt összeghez férnek hozzá a csalók. Ennek sajátos változata
az egyszer használatos virtuális kártya, amely egyetlen fizetés után azonnal érvénytelenné válik.
Érdemes ilyet létrehozni a mobilapplikációban, ha mindenképp olyan weboldalon akarunk fizetni, amit nem feltétlenül tartunk biztonságosnak.
Jó ötlet az alacsony limit
Ugyancsak hasznos, ha a telefonunkról tudjuk változtatni a bankkártya limitjét – a mindennapokban ugyanis általában nincs szükség arra, hogy különösebben nagy összeget tudjunk utalni vagy felvenni, ezért érdemes alacsonyabb korlátokat beállítani. Így a bűnözők nem tudják egyszerre teljesen lepucolni bankszámlánkat, és lehetőségünk nyílhat letiltani a kártyát. Éppen ezért az MNB ajánlásainak megfelelően a bankokat október elejétől kötelezték arra, hogy limiteket kapjanak a digitális és bankkártyás tranzakciók. Ezeket a legtöbb pénzintézetnél az ügyfelek vásárlási szokásai alapján szabták meg.
Az is roppant előnyös, ha a mobilapplikációban meg lehet nézni a kártyánkhoz tartozó PIN-kódot (így akkor sem kell egy papírra felírni, ha attól tartanánk, hogy elfelejtjük). Ennek megtekintéséhez ugyanis több biztonsági akadályon is át kell jutni (a telefon feloldása, valamint a mobilapplikációba történő bejutás). Egyes telefonos banki appoknál már az is bevett funkció, hogy az úgynevezett CVC kódot is meg lehet nézni a mobilon – így nem kell előkeresni minden alkalommal a bankkártyát.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés