Amikor ősszel ismét terítékre került az iskolaszerek vásárlása, a füzetek mellett persze be kellett szereznünk még jó néhány dolgot, többek között hegyezőt is. Valahogy nálunk a hegyezők mindig elkeverednek, így nem árt, ha több tartalék is van a fiók mélyén. Ezek is ott kötöttek ki, majd néhány hét múlva, az ismételten fellépő hegyezőhiányban előkaptam egy tartalékot, és a fiam kezébe nyomtam, aki három mozdulat után közölte velem, hogy nem működik.
Erős gyanú ébredt bennem, hogy itt inkább motivációs gondok akadnak, mert mégis milyen problémája lehet egy teljesen új hegyezőnek, így nem túl lelkesen vettem át a feladatot. Tekertem néhányat, majd mélyen elszégyelltem magam, hogy kétségbe vontam a gyerek elkötelezettségét a hegyezés irányába, mert bizony a hegyező tényleg nem csinált semmit. Szépen forgott a ceruza benne, de hegyesebb nem lett.
Jobbkezesekre szabott világ
Kihalásztam egy másik tartalékot is ugyanabból a készletből, majd a csomagolást megvizsgálva értelmet nyert a hegyezőt díszítő hatalmas L, ami azt hivatott jelölni, hogy balkezes eszközről van szó. És láss csodát, amikor kezet cseréltem, tényleg működött a dolog, bár elég sután forgattam bal kézzel a ceruzát, de legalább kihegyeztem. Megdöbbentő belegondolni jobbkezesként, hogy mennyi ilyen hétköznapi tárgy van, aminek a használata számunkra természetes, és fel sem tűnik, hogy kialakítása mennyire a jobb kéz használatához igazodik. Balkezesek számára ez igen nagy nehézséget jelenthet a mindennapokban. Azt eddig is tudtam, hogy számukra nehézkesebb az írás, mert elmaszatolódhat a friss tinta, és hallottam a jobbkezes ollóról is, de ennyiben ki is merültek az ismereteim.
Összegyűjtöttünk néhány példát, mi minden könnyebb nekünk, jobbkezeseknek anélkül, hogy észrevennénk:
Fizetés bankkártyával
A terminálokon a bankkártyát a jobb oldalon kell lehúzni, ami bal kézzel elég nehézkes, így kénytelen vagy az ügyetlenebb kezed használni, ha balkezes vagy. Szerencsére az érintéses fizetés már szinte mindenhol elterjedt, és megoldotta ezt a nehézséget.
Kihelyezett tollak használata
A hivatalokban a kihelyezett tollak mindig jobb oldalon vannak. Ezzel nincs is baj, egészen addig, míg nem kötnek rá egy extra rövid madzagot.
Autóvezetés
Itt nincs sok választás, muszáj jobb kézzel használni a váltót, esetleg egy automata váltós autó jelenthet segítséget. Ha azonban átülünk egy jobbkormányosba, mi is megtapasztalhatjuk, milyen az ügyetlenebbik kezünkkel váltani.
Cipzár, kapcsok, nyakláncok
Eddig fel sem tűnt, hogy ha kívül van szövet, ami fedi az cipzárat, az bal oldalra varrják. Balkezeseknek biztosan útban van. És általában a kapcsok kialakítása is a jobbkezeseknek kedvez, még ha ezt észre sem vesszük.
Számítógép-használat
Ha valaki sokat használja a számokat munkája során, akkor a billentyűzet jobb oldalán kialakított rész nagy könnyebbséget jelenthet, hisz sokkal gyorsabban, akár vakon is beírhatja a számsorokat, persze, csak ha jobbkezes. Nem mondom, hogy bal kézzel nem lehet megtanulni a használatát, de a jobbkezesek akkor is előnyt élveznek. Szerencsére kapható már külön számbillentyűzet is, amit oda rakunk, ahol a legkényelmesebb. És ha már számítógép, akkor egér. Gyártanak már balkezes egeret, hogy kényelmesen tudjon mutatóujjal klikkelgetni az is, aki a bal kezével használja.
Konyhai eszközök használata
Próbáltad már kora reggel félálomban bal kézzel kiönteni az ébresztő kávédat? Én biztos nem próbálnám meg. Ahogy sütésnél a mérőpoharat sem lenne egyszerű bal kézzel egyensúlyozni, hogy lássam a feliratot. A dugóhúzó és konzervnyitó használatáról már ne is beszéljünk. Ezek az eszközök már elérhetőek balkezes változatban is, ami nagy segítséget jelent. A kések, hámozók élezése, a fogantyúk elhelyezése, a feliratok mind a jobbkezes életmódhoz lettek alakítva, és akár balesetet is okozhat, hogy bal kézzel ezeknek igen nehézkes a használata.
Amiből már van balkezes is: kávékiöntő, konzervnyitó, kés, hámozó, dugóhúzó, mérőpohár.
Barkácsolás, kertészkedés
Nem csak a konyhában, egyéb területeken is segítenek a speciálisan kialakított eszközök. Legyen szó kertészkedésről, barkácsolásról, nagyban megkönnyíti a helyzetünket, ha a kezünkbe illő szerszámokkal dolgozunk.
Amiből már van balkezes is: mérőszalag, sniccer, metszőolló.
Ha a bal kéz ügyesebb
Szerencsére egyre több minden elérhető balkezes változatban is, és ez megkönnyíti a hétköznapokat. Balkezes ismerősünk számára akár hasznos ajándék is lehet egy ilyen speciális eszköz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés