Amióta ember él a földön, a „férfierő” foglalkoztatta fajunkat – jelzik ezt a több tízezer éves fallikus kőszobrok, alkotások. Problémáit a 18. századi orvosi szótár „nőszési-tehetlenség”-ként említette, és az idők során számtalan bizarr megoldási kísérletet hozott a szükség: a porrá tört orrszarvútülöktől a kőrisbogárig, a herékre kent őrölt fekete borstól a pénisztámasztó pecekig mindenféle képtelen ötlet született. Napjainkban a szexualitásra már elsősorban örömforrásként tekintünk, szemben a korábbi szemlélettel, ami a nemzőképességet helyezte a középpontba. Ami nem változott azonban, hogy még mindig sok homályos terület van a férfi zavarok terén. A terület világhírű kutatója, prof. dr. David Rowland ennek kapcsán most hazánkba látogatott, hogy egy amerikai-magyar közös projekt keretén belül ő is segítse az itt élő férfiak problémáinak feltárását.
Miben változott a mai szemlélet a régi korokhoz képest a szexuális zavarok orvoslása terén?
A két legfontosabb lépés, hogy egyrészt az egészséges testi működés pontosabb megismerése által a zavarok beazonosítása, diagnosztizálása óriási fejlődésen ment át, másrészt a kezelések terén is számos modern megoldás, terápiás lehetőség született. Az erekciós zavar kialakulásának okaival már az ókor híres tudós orvosa, Hippokratész is foglalkozott: magas előfordulását akkor a gát folyamatos sérülésével magyarázta, ami a túlzott mértékű lovaglás következtében alakulhatott ki – ennek mai megfelelői egyébként a kényelmetlen kerékpárülések. Leonardo da Vinci, a reneszánsz kor művésze és géniusza pedig nem csupán a modern orvosi ábrák és illusztrációk reformere volt, de ő írta le először a péniszbe áramló vér mennyiségét az erekció kialakulásának feltételeként – mint ismeretes, elsősorban boncolási tapasztalatai mentén.
Ma már a nagyfokú specializációnak köszönhetően sok szinten történhet a vizsgálat: értelemszerűen a legolcsóbb és legegyszerűbb felmérést a pszichológiai tesztek jelentik, amelyek egyben igyekeznek a lehetséges okokat is nagy vonalakban beazonosítani. A férfi zavarokat az orvostudomány az urológia és andrológia szakterületein kezeli, ahol a laboratóriumi vizsgálatok mellett többek között képalkotó eljárások (pl. ultrahang, színes Doppler/duplex) is segítik a pontos állapotfelmérést és terápiatervezést.
Honnan lehet tudni, hogy egy zavar inkább a szexuálpszichológia vagy az orvostudomány hatáskörébe tartozik?
A Magyar Szexuális Medicina Társaságnak köszönhetően a társaság égisze alá tartozó szakemberek mind a pszichológia, mind az orvostudomány területén rendelkeznek annyi ismerettel, hogy a hozzájuk forduló pácienst segíteni tudják a számára szükséges kezelés kiválasztásában. A férfi szexuális problémák eredete első körben például a következő kérdések mentén szűrhető ki:
- Van-e reggeli merevedése?
- Maszturbáció közben mennyire határozott az erekció, illetve sikerül-e eljutnia a férfinak a csúcsra?
Amennyiben az első kérdésre a válasz igen, de legalább néha, akkor a zavar valószínűleg lelki eredetű. Azt egyébként fontos tudni, hogy éjszakai merevedés az öt alvási szakaszból kizárólag az álomfázis (REM) idején van, így akkor tapasztal a férfi reggel erekciót, ha éppen ebből ébred.
A maszturbáció során mutatott merevedés és ejakuláció pedig azért érdekes, mert ebből kiderül, ha kimondottan a páros helyzet eredményezi a zavart (pl. teljesítményszorongás esetén). Emellett ha pornográf tartalom nézése nélkül nehézkessé válik az önkielégítés, akkor ez utalhat szexuális addikcióra, internetes pornófüggésre is.
Milyen tipikus eseteket említenél, amik pszichés eredetű merevedési zavarhoz vezethetnek?
Talán az egyik legjellemzőbb kudarcélmény a szerelem érzéséhez társul. A férfi gyakran annál a nőnél, illetve partnernél jön zavarba, aki igazán fontos a számára, amikor szeretne nagyon jól teljesíteni, és tart attól, hogy esetleg nem lesz elég jó neki, csalódik benne a másik. A teljesítményszorongás és a figyelem elterelődése az erotikus helyzetről a legtöbb szexuális funkciózavar legfontosabb okai.
Kulcskérdés az is, hogy a férfi minek tulajdonítja a probléma megjelenését, illetve a partner reakcióitól is függ, hogy a nehézség állandósul-e, esetleg az együttlét kerüléséhez vezet majd. Amennyiben a férfi megijed, és a következő aktushoz már szorongás is társul, akkor sajnos az egyetlen – például fáradtság vagy egyéb objektív okból megjelenő – átmenetileg gyengébb merevedésből egy krónikus, évekig, évtizedekig fennálló erekciós zavar alakulhat ki.
Az afrodiziákumokat is említetted, de mitől újszerűek a mai potencianövelő készítmények?
Legegyszerűbben úgy lehet megfogalmazni, hogy a mai gyógyszeres megoldások kizárólag akkor fejtik ki a hatásukat, amikor szükség van rá: magyarán egy erotikus helyzet váltja ki a merevedést. Ezzel szemben korábban a férfi beszedhette, lenyelhette, felkenhette az adott szert, majd onnantól kezdve egy-két órán keresztül kemény volt a nemi szerve, akár volt rá oka, akár nem. Jól beláthatóan nagyobb komfortérzetet nyújtanak ezek az újfajta készítmények – azonban nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot. Erre született az a mondás, hogy miért szerencsés az a férfi, aki merevedési zavarral felkeresi urológusát? Mert nem kizárt, hogy ezzel megmenti a saját életét: a szív- és érrendszeri katasztrófák (pl. stroke, infarktus) egyik első jele az erekciós zavar, ami az esetek több mint 70 százalékában évekkel előre jelzi a bajt. Harmincéves kor felett sajnos nagyon sokszor.
Eddig főképp az erekciós zavarra fókuszáltunk, de mik a gyakori férfi zavarok még a rendelődben?
Vitathatatlanul a leggyakoribb problémák az erekció zavarai (nehezen alakul ki, nem elégséges, visszaesik, illetve elmarad), ezt követik a magömléshez kapcsolódóak (korai/késői, nincs, hiányzik a csúcspont, illetve az ondó mennyisége/minősége is problémás lehet, vagy pl. nem kilövell, hanem a húgyhólyagba ürül, és a vizelettel távozik az ondó), de a vágy/libidó szintje is alacsony lehet.
Napjainkban is nagyon sok olyan téves nézet él, ami hátráltatja a kezelésüket. A késői magömlésre például úgy tekintünk, hogy az mekkora örömet jelent a nőnek, aki jellemzően nehezebben jut el az orgazmusig. A valóság azonban az, hogy az elnyújtott, monoton szeretkezés fájdalmakat és önértékelési problémákat is okozhat a partnernek, mivel ő gyakran úgy értelmezi, hogy a férfi nem kívánja őt eléggé. Hasonlóképpen, az orgazmuszavarra úgy tekintünk, mintha szinte kizárólag női probléma lenne, miközben a férfiak esetében is meglehetősen gyakori, 10 százalék körüli az előfordulása. Ráadásul ez nem feltétlenül jelenti a magömlés elmaradását, mivel az orgazmus, az örömélmény megélése egy nagyrészt pszichés történés, ami bizonyos okokból veszíthet az intenzitásából, de akár teljesen hiányozhat is.
A mostani nemzetközi kutatás akkor ezeket a zavarokat vizsgálja?
Igen, igyekeztünk egy minél átfogóbb és minél árnyaltabb képet körvonalazni a férfi szexuális zavarok kialakulásáról, megjelenési formáiról és előfordulásáról, hogy megelőzésük és kezelésük a jövőben még eredményesebbé válhasson. Megköszönjük a kitöltőknek, hogy ezzel támogatják a munka sikerét.
Vegyél részt te is egy nemzetközi szexkutatásban!
Dr. Hevesi Krisztina és prof. dr. David Rowland szexuálpszichológusok a férfi szexuális zavarokat és az ezzel összefüggő tényezőket vizsgálják. A kutatásban most neked is lehetőséged van részt venni, ha szívesen segítenéd a szakemberek munkáját, erre a linkre kattintva teheted meg!