Két dolog van, amit a szexszel kapcsolatban utólag bánhatunk: ha megtesszük, és ha nem. Egy néhány évvel ezelőtt publikált amerikai tanulmány ezzel kapcsolatban nem kevesebbre vállalkozott, mint hogy kideríti, mi állhat a későbbi nyomasztó érzések hátterében. Vagyis melyek azok az aggodalmak, amelyek a múltra való visszatekintést a leggyakrabban kísérik.
Mennyiség és minőség
A tanulmányt jegyző hétfős kutatócsoport kiindulási alapja az evolúciós elmélet, azon belül is a szülői ráfordítás modellje volt. Ennek értelmében a férfiak és a nők közötti párválasztási szempontokat elsősorban az határozza meg, mennyi időt és energiát kell a születendő utód világra segítésére, majd felnevelésére fordítania. Az evolúciós elmélet szerint így a nők, akiknek a megtermékenyülést követően az utód kihordása, majd később szoptatása is a feladatuk, inkább egy hosszabb távú kapcsolat kialakításában érdekeltek. Ezzel szemben a férfiak, akik kis idő alatt is több nőt képesek megtermékenyíteni, főleg az utódnemzés mennyiségi oldalát igyekeznek maximalizálni. Mindeközben persze nemtől függetlenül is nagyon fontos a partner genetikai rátermettségét tükröző vonások megléte a másikban.
Mit bánunk igazán?
Ez alapján azt feltételezhetjük, hogy a nők egyrészt gyakrabban bánják meg, hogy szexeltek valakivel, másrészt viszont ritkábban bánják meg, ha elszalasztották az alkalmat. Az eredmények maximálisan támogatják is ezt az elképzelést. Nem csak az van ugyanis, hogy a férfiak kevesebb megbánást mutatnak korábbi szexuális ténykedésük kapcsán, de az is, hogy
míg a nők számára legkínosabb 12 dolog közül kivétel nélkül mindegyik valami olyan, amit nem kellett volna, addig a férfiak toplistáját az elszalasztott lehetőségek vezetik.
A nők leggyakoribb válaszai arra, mit bántak meg a legjobban:
- Nem azzal veszítették el a szüzességüket, akivel kellett volna
- Megcsalták a partnerüket
- Kapcsolatukban túl gyorsan jutottak el a szexhez
- Védekezés nélkül feküdtek le valakivel
- Lefeküdtek egy idegennel
- Lefeküdtek valakivel, akit egyáltalán nem találtak vonzónak
- Lefeküdtek valakivel, aki csak színlelte, hogy komolyak a szándékai
- Túl korán vesztették el a szüzességüket
- Lefeküdtek valakivel, aki kapcsolatban élt
- Egyéjszakás kalandjuk volt
A férfiak viszont inkább ezeket bánják nagyon:
- Túl félénkek voltak, hogy kifejezzék szexuális érdeklődésüket valaki felé
- Nem élték ki magukat szexuálisan, amíg fiatalok voltak
- Nem élték ki magukat szexuálisan, amíg szinglik voltak
- Nem szereztek elég szexuális tapasztalatot
- Megcsalták a partnerüket
- Védekezés nélkül feküdtek le valakivel
- Benne maradtak egy rossz kapcsolatban, és emiatt sok szexuális lehetőséget kihagytak
- Túl sokat törték magukat, hogy elcsábítsanak valakit, akivel azonban sosem feküdtek le
- Elköteleződést színleltek annak érdekében, hogy lefeküdjön velük a másik
- Nem azzal veszítették el a szüzességüket, akivel kellett volna
- Túl későn veszítették el a szüzességüket
Jobb is így
A különbségek mellett a hasonlóságokat és az azonos szempontokat is könnyű a két listában észrevenni. A kapcsolati hűtlenség vagy az első együttlét például nemtől függetlenül rendkívül fontosnak tetszik, csakúgy, mint a nemi úton terjedő betegségekkel és nem kívánt terhességgel fenyegető védekezés nélküli szex. Ellentétes tendencia látszik azonban a szüzesség elvesztésének idejét, valamint az alkalmi kapcsolatokat illetően.
A kutatás egy későbbi szakaszában a résztvevők ezért nem csak megbánásukat, de örömüket is kifejezhették egy-egy megesett vagy kihagyott emlékükkel kapcsolatban. Az alkalmi szexet illetően például a férfiak több mint fele, a nőknek pedig több mint a negyede kifejezetten örült annak, hogy legutóbb belement a dologba. Persze nem ment bele mindenki. Azok közül, akiknek a legfrissebb ilyen emléke egy olyan alkalom volt, amikor nem történt végül semmi a férfiak 36, a nők 61 százaléka mondta azt, hogy jobb is így.