Azt mindenki tudja, hogy létezik egy hepatitisz nevű betegség, melynek több fajtája is ismert, ezeket betükkel különböztetik meg egymástól. Ha valahol járvány van, a hatóságok eléggé be szoktak pánikolni, pedig nem feltétlenül kell Armageddont vizionálni, ha valahol felüti a fejét a fertőzés. De mi is a hepatitisz, és miért félnek ennyire tőle? Az MSD Pharma segítségével keressük a válaszokat.
A hepatitisz a máj gyulladása, leggyakrabban vírusfertőzés okozza. Öt fő hepatitisz vírus van: A, B, C, D és E. Ez az öt típus okozza a legnagyobb gondot, mert további betegséget és halált, és esetleges járványok kitörését és terjedését okozzák. Különösen a B és C típus vezet több száz millió embernél krónikus betegségekhez, és együtt a leggyakoribb okai a máj cirózisának és a májráknak.
A hepatitisz A és E rendszerint fertőzött élelmiszer és szennyezett víz útján terjed. A Hepatitisz B, C és D többnyire fertőzött testnedvekkel való érintkezés után fordul elő. Ezen vírusok közös átviteli módja a fertőzött vér vagy vérkészítmény adása, fertőzött eszközökkel történt invazív orvosi beavatkozások, és a hepatitisz B átvitele az anyáról az újszülöttbe szülés során, családtagról gyermekre, valamint szexuális érintkezés útján.
Az akut fertőzés enyhe tünetekkel, vagy tünet nélkül , illetve sárgasággal (sárga szem és bőr), sötét vizelettel, túlzott fáradtsággal, hányingerrel, hányással és hasi fájdalommal jelentkezhet.
Főbb tények a hepatitis A-ról
- A Hepatitis A a máj vírus okozta enyhe vagy súlyos betegsége.
- Világszerte becslések szerint 1.4 millió hepatitisz A fertőzés fordul elő minden évben.
- A hepatitisz A vírus az emésztőrendszeren keresztül, fertőzött élelmiszerrel vagy vízzel, vagy fertőző személlyel közvetlen kontaktuson keresztül fertőz.
- A Hepatitisz A a tiszta víz hiányával és rossz higéniai körülményekkel társul.
- Járványok kitörését okozhatja és jelentős gazdasági károkat okoz.
- A közegészségügy fejlesztése és a hepatitisz A vakcináció a leghatékonyabb módja a betegség elleni küzdelemnek.
A vírus emberről emberre a fertőzött ember székletével szennyezett kéz vagy tárgy, illetve élelmiszerek útján terjed. A sárgasági szakasz gyerekeknél és fiataloknál 1-4 hétre tehető, felnőttek esetében akár hónapokig is elhúzódhat. A betegség spontán gyógyul, a tünetek enyhítésén túl nincs más teendő, mint az ágynyugalom.
Ezzel szermben a hepatitis B-ről ezt érdemes tudni
- A Hepatitisz B vírusos betegség, amely megtámadja a májat akut és krónikus betegséget okozva.
- A vírus a fertőzött személy vérével vagy egyéb testnedvével terjed.
- Több mint 780 000 ember hal meg évente a hepatitisz B szövődményeinek következtében.
- A hepatitisz B fontos foglalkozási ártalma az egészségügyi dolgozóknak.
- A hepatitis B megelőzhető a jelenleg rendelkezésre álló biztonságos és hatékony vakcinával.
- Itthon a terheseket szűrik
- 1999 óta pedig oltást kapnak a gyerekek 14 éves korban ellene
A hepatitis C
- A hepatitis C az azonos nevű vírus által okozott májbetegség: a vírus egyaránt okozhat akut és krónikus májgyulladást (hepatitisz), amelynek a súlyossága az enyhe néhány hétig tartó betegségtől a súlyos, egész életen át tartó betegségig tarthat.
- A hepatitisz C vírus vérrel terjedő vírus, és a fertőzés leggyakoribb módja a nem biztonságos injekció beadási gyakorlat, az orvosi eszközök nem megfelelő sterilizálása; és a nem bevizsgált vér és vérkészítmény.
- 130–150 millió ember válik krónikus hepatitisz C fertőzötté.
- A krónikusan fertőzöttek jelentős számánál alakul át a betegség májcirrózissá vagy májrákká.
- 350 000 - 500 000 ember hal meg a hepatitisz C-vel összefüggő májbetegségben.
- Vírusellenes kezeléssel lehet gyógyítani a C fertőzést, bár a diagnosztika és a kezelés hozzáférése korlátozott.
- A vírusellenes kezelés 50–90% -ban sikeres a kezelt személyeknél az alkalmazott kezeléstől függően, és kimuthatóan csökkenteti a májrák és a cirrózis kifejlődését.
- Jelenleg nincs védőoltás a hepatitisz C ellen, azonban a kutatás folyamatban van ezen a területen.
- Magyarországon kb. 70 ezer hepatitisz C vírusfertőzött él. A hepatitisz C vírusfertőzés az esetek 80%-ában idültté válik.
- A vérkészítményeket 1992-óta szűrik
- Rizikócsoportok szűrésének lehetősége (perinatális átvitel, tűszúrás, tetoválás, piercing csere, kokain, családon belüli kontaktus)
Hogyan nem lehet elkapni?
- Kézfogással, cseppfertőzéssel.
- Közös pohár, evőeszköz használatakor, közös étkezés eseteiben.
- Azonos mosdó-, WC-használat során.
- Közös munkahelyen, munkavégzés során.
Krónikus fertőzöttek gyógyítása:
A betegség azonban legtöbbször csak szűrővizsgálat vagy egyéb miatti laboratóriumi vizsgálatok során a májfunkciós tesztek kórossága alapján derül ki. Ezek a tesztek tájékoztatnak a máj kóros működéséről, és ennek okát további laboratóriumi vizsgálatok tisztázhatják, amelyek azután kimutathatják a vírust vagy a hatására a szervezetben képződött ellenanyagokat (fehérje természetű „antitesteket”). E vizsgálatok egy részét rendszeres időközönként ismételni kell.
A krónikus HCV fertőzés és az általa okozott idült májgyulladás nemcsak kezelhető, de - ma már egyre nagyobb arányban - végleg meg is gyógyítható betegség. A kezelés sikere, a teljes gyógyulás esélye annál nagyobb, minél korábban – lehetőleg a májkárosodás még korai, kevéssé előrehaladott stádiumában - ismerjük fel a betegséget. A sikeres kezelés, a vírus végleges elpusztítását jelenti. Ilyen esetben a máj állapota nem romlik tovább, sőt, az esetek igen nagy többségében a már addig kialakult májkárosodás is jelentősen csökken, még a súlyos májbetegség - beleértve a májzsugort is - visszafejlődése sem ritka.
„Az előírás szerinti higiénés rendszabályok betartása megfelelő védekezési mód, de fontos, hogy ezeket pontosan, minden beteg esetében betartsuk a kezelések során. Ha egy páciens nem tud róla, hogy Hepatitis-C fertőzött, attól még lehet, hogy az, hiszen a betegség akár évekig is lappanghat tünetmentesen. Mindemellett, egyik beteg sem hoz magával friss leletet arról, hogy nincs fertőző betegsége” – mondta dr. Horváth Gábor, a Budai Hepatológiai Centrum centrumvezető főorvosa.
A ritkábban emlegetett hepatitis E
- Becslések szerint minden évben 20 millió hepatitisz E fertőzés, több mint 3 millió akut hepatitisz E, és 56 600 hepatitisz E okozta haláleset fordul elő.
- A hepatitis E általában magától elmúlik, de átalakulhat fulmináns hepatitisszé (akut májelégtelenség).
- A hepatitisz E vírus széklettel szájon át, elsősorban szennyezett vízzel terjed.
- A hepatitis E megtalálható világszerte, de leggyakrabban Kelet- és Dél-Ázsiában.
- Kína gyártott és engedélyezte az első vakcinát a hepatitisz E vírusfertőzés ellen, bár még nem áll rendelkezésre világszerte.
Gyógyítható?
Jó eséllyel igen. Egyrészt létre jöhet spontán gyógyulás, másrészt egy új, kombinált kezeléssel a betegek 40-50 százaléka gyógyul meg teljesen, de egy hármas kombinációs kezeléssel ez az arány 60-80 százalék is lehet. A terápia viszonylag hosszú, 6-18 hónapot ölel fel, az átlagos kezelés 12 hónap.