A hosszabbító kábel praktikus segítőnk lehet, akár beltéren, akár kültéren abban az esetben, ha több elektromos készüléket szeretnénk az elektromos áramhoz csatlakoztatni, vagy ha nincs elérhető közelségben konnektor.
Ezeket a hibákat jobb elkerülni, mert lakástűz is lehet a vége
Mielőtt hosszabbítót használnánk, az egyik legfontosabb dolog, hogy a célnak megfelelő keresztmetszetűt válasszuk, ugyanis ez befolyásolja a terhelhetőségét – tanácsolja Kovács Sebestyén villanyszerelő, hozzátéve: minél nagyobb a kábel átmérője, annál nagyobb a feszültség. A legelterjedtebb hosszabbító kábelek 230 V és 250 V-osak.

Nagyon fontos, hogy a hosszabbító kábel keresztmetszetének azonosnak vagy nagyobbnak kell lennie, mint a készülék kábelének.
Azt, hogy a vezeték keresztmetszete nem bírja el a terhelést, úgy vehetjük észre, hogy a hosszabbító kábele elkezd melegedni. Annak érdekében, hogy ezt elkerüljük, a mosógépet vagy egy fűtőtestet másfelesnél kisebb átmérőjű hosszabbítón nem javasolt használni.
A kapcsolóval ellátott hosszabbító esetében figyelemmel kell lenni arra is, hogy a világító kapcsolók elromolhatnak, és ez a meghibásodás megtéveszthet bennünket.
Láncba fűzni, vagyis egymás után több hosszabbítót összetoldani szintén nem érdemes. Ugyanis minél több csatlakozási pont van egy hosszabbítón az összetoldás miatt, annál nagyobb a meghibásodás lehetősége. Ezt a toldópontok melegedése jelzi.
Kovács Sebestyén elmondta: arra vonatkozó szabály nincs, hogy mennyi hosszabbítót lehet láncba fűzve használni, azonban azzal érdemes számolni, hogy minél hosszabb kábel, annál nagyobb az áramesés, ami végül a teljesítmény csökkenéséhez vezet.
Sokkal érdemesebb egyetlen olyan hosszabbítót választani, ami elér a konnektortól az adott pontba, mert a láncba fűzött hosszabbító szélsőséges esetben lakástüzet is okozhat.
A szakember elmondta: a hosszabbító mellett az elektromos áram továbbítására több fogyasztó esetén vezeték nélküli elosztót, vagy más néven konnektorba dugható csatlakozó aljzatokat is használhatunk.
Nem kell azonnal a legrosszabbra gondolni, ha azt látjuk, hogy használat közben a mikrohullámú sütőben szikrázik valami. Ha meggyőződtünk arról, hogy nem felejtettünk semmilyen fémtárgyat, például evőeszközt a készülékbe helyezett edényben, akkor meglehet, hogy a probléma oka nem más, minthogy nem megfelelően használjuk a mikrót. Mutatjuk, mire érdemes figyelni.
Mint oly sok mindent, ezt is egyszerűbb megelőzni, de ha már megtörtént a baj, még menthető a helyzet, íme a szakértő javaslata.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés