A te lakásodban is megél, és a legidősebb már majdnem 250 éves

GettyImages-1404553635
Olvasási idő kb. 5 perc

Vajon elpusztulhatnak a szobanövények az öregség miatt? Ahogy minden élőlénynek, az ő életük is véges. Lássuk, hogyan korosodnak lakásunk zöld díszei, akkor is, ha megfelelő gondozást kapnak.

Még ha osztatlan figyelmet is szentelünk a szobanövényeinknek, és a lehető legideálisabb körülményeket biztosítjuk számukra, végül így is elsorvadnak és természetes halált halnak. Ám a növények esetében ez a folyamat jóval tovább tarthat, mint nálunk, embereknél, vagy az állatvilágban. 

Mindig növésben vannak

Ha a szobanövényünk kókadozik, akkor legtöbbször emberi mulasztás az oka, mint például a túl- vagy az alulöntözés. Viszont, ha tényleg a lehető legjobban gondozzuk zöld kedvenceinket, akkor elképzelhető, hogy őket is utolérte az öregedés. Ugyanis a növények élete sem tart örökké. Az emberekkel és az állatokkal ellentétben a növények növekedése nem áll le egy bizonyos életkor után: ideális körülmények között életük végéig növésben vannak. Ez a folyamat ideális körülmények között, fajtól függően, évtizedekig, vagy bizonyos esetekben évszázadokig is eltarthat. 

A világ legidősebb cserepesének átültetése komoly tervezést igényelt
A világ legidősebb cserepesének átültetése komoly tervezést igényeltLewis Whyld - PA Images / Getty Images Hungary

A világ legidősebb cserepes növénye

A Föld legöregebb cserepes növénye egy óriás cikász, melyet Francis Masson vitt át Angliába még 1775-ben Dél-Afrika keleti térségéből. 

Az idős növény 1848 óta a Kew Gardens pálmaházában fejlődik, és egyike a gyűjtemény első növényeinek.

A matuzsálemi korú növény az angliai botanikus kertben még mindig növésben van, és lassan eléri az 5 méteres magasságot. Az 1 tonna súlyú pálmaféle 2009-es átültetéséhez 3 hónapos tervezésre és 9 kertészre volt szükség.

Így halnak meg a szobanövények

Sajnos még a legjobban gondozott növények is idővel elfáradnak. Évekig tartó virágzás, növekedés után sejtjeik nem képesek regenerálódni, ami rossz vízfelvételhez, a levelek hervadásához és végül halálhoz vezet. Kevés növény él elég sokáig ahhoz, hogy eljusson ebbe az életszakaszba. A túlnyomó többség a nem megfelelő gondozás, a kártevők és egyéb betegségek áldozatává válik. 

Csak annyi vizet adjunk a növénynek, amennyire szüksége van
Csak annyi vizet adjunk a növénynek, amennyire szüksége vanWestend61 / Getty Images Hungary

Mi mindent tehetünk, hogy szobanövényeink szép kort éljenek meg?

#1 Ne öntözzük túl

Ugyanolyan sokat árthatunk a növényünknek azzal, ha meglódul a kezünkben a kanna, mint ha hetekig hanyagoljuk az öntözést. A növény vízigényéhez érdemes igazítani a locsolást, ami nyilván körülményesebb, mint kijelölni a vasárnapot öntözőnapnak, de megtérül a figyelem. Ha nem tudjuk eldönteni, szüksége van-e e a szobanövénynek vízre, akkor dugjuk egy ujjunkat a növény gyökeréhez, és ha azt érezzük, hogy nedves a föld körülötte, ne öntözzük még meg

A kis cserepeseknél az is elegendő, ha megemeljük a növényt.

Ha nehéz, akkor sok benne a nedvesség, ha túl könnyű, akkor ideje meglocsolni. Függetlenül attól, hogy milyen gyakran öntözünk, ügyeljünk arra, hogy jó vízelvezető edényt használjunk a gyökérrothadás megelőzése érdekében.

Száraz levegőjű otthonban jól jön a vízzel teli szórófejes flakon
Száraz levegőjű otthonban jól jön a vízzel teli szórófejes flakonsvetikd / Getty Images Hungary

#2 Nem mindegy, hol tartjuk

Ügyeljünk arra, hová helyezzük a növényünket. A páfrány közvetlenül a radiátor fölött figyel? A bazsarózsa hűvös, huzatos helyen próbálja túlélni a telet? Egyik hely sem megfelelő a számukra. Ha a cserepesünk kókadozik, noha nincsenek rajta kártevők és a vízellátás is rendben van, akkor helyezzük át egy, a fajtájának ideális helyre a lakásban. 

Már szobanövényt vásárolni is úgy érdemes, hogy előre feltérképezzük otthonunk adottságait, megfelelnek-e a kinézett zöldnek.

Ha pedig ajándékba kapunk egy szépséget, akkor keressünk rá, hol érezné a legjobban magát az adott növény. Például az orchideánknak, amely a páradús környezetet kedveli, halálos ítélet, ha egy túlfűtött vagy túlklímázott száraz levegőjű szobába tesszük. Ha nem szeretnénk csak ezért párásítót beszerezni, akkor a legegyszerűbb, ha vizet töltünk egy szórófejes flakonba, és időnként befújjuk a növényeinket.

#3 Ültessük át a szobanövényeket

Az egészséges növények gyakran túlnőnek az otthonukon. Ha azt vesszük észre, hogy a cserép alján lévő vízelvezető lyukakon gyökerek nőnek ki, vagy hogy a víz hosszú ideig megül a föld felszínén, mielőtt beinná azt; vagy ha növényünk gyökerei kiállnak a virágföldből, ideje váltani egy nagyobb kaspóra. 

Érdemes odafigyelni szobanövényeink egészségére, hiszen nemcsak a mentális egészségnek tesz jót a sok szépséges zöld látványa, de a helyiség levegőjének a minőségén is sokat javíthatunk velük.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek