Így varázsolj mesebeli, termő balkont erkélyedből

GettyImages-1304904765
Olvasási idő kb. 5 perc

A saját termesztésű zöldségnek, gyümölcsnek nincs párja. A Praktiker kert- és növényápolási szakértőjének tanácsait követve ettől az élvezettől még a legkisebb erkéllyel rendelkezők sem kell, hogy elessenek. Sőt, a szakember tippjeivel igazi meghitt Paradicsomot, romantikus nyáresti beszélgetősarkot varázsolhatnak a legparányibb balkonból is.

Aki szeret főzni, és ismeri a saját konyhakertből frissen tépett fűszernövények különleges zamatát, a saját gyümölcsösből szedett gyümölcsből készült lekvár és a bolti íze közti különbséget, az tudja, milyen csoda, ha a gazda szeme hizlalta termést tehetjük a család elé az asztalra. Hála azonban a lehetőségek egyre színesedő palettájának, valamint az olyan hozzáértő szakemberek kreativitásának és felkészültségének, mint Füzesi Melinda kertészmérnök, a Praktiker kert- és növényápolási szakértője, mindehhez ma már egy aprócska terasz vagy egy jól átgondolt magaságyás, netán egy jól megtervezett balkonláda egy picurka erkélyen is elegendő lehet.

Hogy érdemes a tervezéshez kezdeni? Mi mindent kell felmérni, hogy reális célt tűzzünk magunk elé, és ne reménytelen küszködés vagy kedvünket szegő kudarcsorozat legyen az erkély hasznosításának projektje?

Első lépésként mérjük fel erkélyünk nagyságát, tájolását és adottságait. Próbáljuk meghatározni, milyen haszon- vagy dísznövényeket szeretnénk ültetni. A mind praktikusabb helykihasználás és az esztétikus kialakítás szempontjából is jó szem előtt tartani, hogy nemcsak vízszintesen, hanem függőleges irányban is kertészkedhetünk, megnövelve így a kertészkedésre alkalmas területet. A különböző futtató és pergolás megoldások mellett vertikális termesztőedények is rendelkezésünkre állnak már. 

A balkon növényei függőlegesen is elhelyezhetők
A balkon növényei függőlegesen is elhelyezhetőkOscar Wong / Getty Images Hungary

Melyek az optimális növényválasztás legfontosabb szempontjai?

Mindenképpen ismernünk kell a napfényes órák számát, figyelembe venni a terület fedettségét, hogy éri-e természetes csapadék is növényünket, vízellátását segít-e eső, vagy csak a locsolásra hagyatkozhat, valamint számításba kell venni a szélnek való kitettséget. 

Attól függően lesz szükségünk ültetőedényre, hogy milyen növényt szeretnénk. Aki alacsonyabb növényt álmodik balkonjára, kis cserepeket szerezzen be, azok abban is nagyon jól mutatnak. A nagyobb méretűek mélyebb balkonládában, terjedelmesebb kerámiaedényben érzik ideálisan magukat, a palántáknak és fűszernövényeknek pedig a magaságyás lehet a tökéletes megoldás. Fontos lehet továbbá a sikerhez meggyőződni arról is, hogy vannak-e lyukak az ültetőedény alján, amelyek a fölösleges víz távozását segítik. Erre az igényre nyújt jó választ az önöntöző balkonláda, amely folyamatosan biztosítja a szükséges vízmennyiséget, így akár napokra is magára hagyhatjuk a növényeket. Ezekből kiindulva tudunk aztán specifikus tanácsot kérni akár áruházunk kertészeti munkatársaitól.

Hogyan kombinálhatjuk a különböző növényeket, ha nem csak egyféle mellett döntünk?

Nagy segítség lehet az ültetési terv, ami akár egy tollból és egy papírból is állhat: bejelöljük, mit és mivel párosítva szeretnénk ültetni. Hogy mi mivel párosítható, abban fontos szempont a szezonalitás, de például ha egy magaságyásba többféle zöldséget szánunk, a növények víz- és tápanyagigényének egyeznie kell, és az sem mindegy, melyik milyen irányba fog majd terjeszkedni. Ne ültessük túl szorosan a növényeket, hagyjunk teret a fejlődésüknek. Öntözzük rendszeresen és tápoldatozzuk megfelelően. A vetőmagok hátoldalán található piktogramok jól követhető, hasznos útmutatást adnak az egyes növények gondozásáról.

Az instrukciókat követve mi is hátradőlhetünk majd
Az instrukciókat követve mi is hátradőlhetünk majdMaria Korneeva / Getty Images Hungary

Vannak azért általános érvényű szabályok öntözésre, naposabb vagy árnyékosabb erkélyre javallott növényekről?

Szezonidőszakban a folyamatosan virágzó növényeknek érdemes heti egyszer tápoldatot keverni az öntözővizébe. Általánosságban, napfényes helyekre érdemesebb mediterrán növényeket, például pálmákat, leandert ültetni, kicsi, de napos erkély balkonládájába kerülhet szúnyogűző, bakopa, muskátli vagy olyan évelő, mint a varjúhájfélék. Félárnyékos balkonon már a haszonnövények is jól érzik majd magukat, árnyékosabb teraszokon, erkélyeken pedig az örökzöldek közül a babérsom, a babérmeggy vagy a tiszafa, a lágyszárúak közül a nebáncsvirág, a fukszia, a léggömbvirág, a szívvirág vagy az árnyékliliom.

Hogyan orvosolható, ha a napsütésnek túlságosan kitett az erkély?

Ha déli fekvésű, nagyon napos erkélyen szeretnénk zöldfelületet, elengedhetetlen az árnyékolás. Erre megoldás lehet a balkonernyő, vagy ha van megfelelő rögzítési pont, akkor egy bambuszroló vagy a napvitorla is. A napellenző komolyabb szerkezet, mind a manuális, mind a motoros kiválasztása és felszerelése szakembert igényel, míg a pergola változatos és egyszerű orvoslása a problémának. Ráadásul oldalrácsos változatára kúszónövényeket is futtathatunk, loncfélét, futórózsát vagy kivit, amivel még szebbé varázsolhatjuk balkonunkat.

Ha érdekelnek az amatőr kertészet fortélyai, ezt a korábbi cikkünket is ajánljuk figyelmedbe.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek