Köhögsz, tüsszögsz, esetleg kiütések borítják a testedet – lehetséges, hogy az allergiás reakció okozója az a zöld növény, amelyet nemrég vittél be otthonodba? Előfordulhat, ugyanis egyes cserepes növények kifejezetten erősen allergizálhatnak.

Az új eredmények olyan módszerekhez vezethetnek, amelyekkel megjósolható, hogy kialakul-e allergia, és ha van rá esély, hogyan lehet megelőzni.
Tovább olvasomEzek a növények a legveszélyesebbek allergia szempontjából
Egyáltalán nem biztos, hogy maga a növény okozza sok esetben a panaszokat, ugyanis a cserépben penész is kialakulhat, illetve a leveleket por is ellepheti, ami egyaránt okozhat allergiát. Könnyen lehet ugyanakkor, hogy nemcsak ennyiről van szó, hanem valóban magára a növényre vagy allergiás – a következő nyolc szobanövény a legrosszabb választás ilyen szempontból.

Az ember gyakran éppen azzal vágja tönkre a szobanövényeket, hogy jót akar nekik. Íme, 7 tipikus gondozási hiba.
Tovább olvasom
Páfrány
Nem virágzik, tehát pollenről sem beszélhetünk esetében, vagyis hipoallergén növénynek kell lennie, gondolhatnád, de ez nem igaz. A páfrány ugyanis spórával szaporodik, ami éppolyan allergén lehet, mint a pollen.
Kontakt bőrgyulladást is okozhat érintésük, ami szintén a spórákra vezethető vissza.
A szobapáfrány és az agancspáfrányok viszonylag jó választást jelentenek, ha el akarod kerülni az allergiás rekaciót.

Fikusz
Ezek a dekoratív növények latexszerű fehérjéket tartalmazó nedvet bocsátanak ki, ami a latexallergiás emberek esetében jelenthet problémát. Bőrüket vagy szemüket is irritálhatja az anyag, de köhögést is tapasztalhatnak. Ez a nedv égési sérülésre hasonló bőrtünetet is okozhat:
a jelenség neve fitofotodermatózis, mely azt követően jelentkezik, hogy a bőrt növény vagdosta össze.
A fikuszok mellett például fügefáknál is megfigyelt ez a jelenség.

Orchidea
Ennek a növénynek is a nedve okozhat bőrirritációt: pollenje nem nagyon száll a levegőben, így ritkán okoz problémát. A nedv miatt azonban érdemes szó szerint kesztyűs kézzel bánni vele.

Borostyán
A közönséges borostyán és a szobaborostyán falcarionoltartalma szintén kontaktallergia kiváltására képes, ezért elővigyázatosságból érdemes kesztyűben vágni, gondozni.

Fokföldi ibolya
Ennél a növénynél sem a pollennel van gond, hanem leveleinek szőrös, puha textúrájával: igazi porfogók.

Krizantém
Fogadjunk, hogy te sem tudtad eddig, hogy ezek a növények a parlagfű rokonai! Innentől kezdve már nem lesz olyan meglepő, hogy szénanáthás tüneteket okozhatnak, illetve bőrkiütéseket is.

Pálma
Ezeket a növényeket minden allergiásnak kerülnie kellene, ugyanis a hím pálmák rengeteg pollent bocsátanak ki.

Boróka
Otthonodba leginkább bonsai formájában kerülhetnek be, ezek esetében is a hím növények okozzák a galibát. Méghozzá nem is kicsit: pollenük olyan finom és oly messzire képes eljutni, hogy az emberek felénél vált ki allergiás reakciót. Igen, még azoknál is, akik egyébként semmire sem allergiásak.

Friss felmérés készült a témában.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés