Ha meglátsz egy letojt tyúkot, örökre elmegy a kedved a bolti tojástól

GettyImages-1177074405
Olvasási idő kb. 3 perc

A városlakók jelentős része rendszeresen fogyaszt tojást, azzal azonban sokkal kevesebben vannak tisztában, hogy hogyan is tojnak a tyúkok, és mi lesz azokkal a példányokkal, akik erre többé nem képesek.

A tyúkok sem tojnak életük végéig, a tojásrakási képességük fajtánként, a tartás körülményeitől és életkoruktól függően is változhat. A letojt tyúkok, azaz amelyek nem tojnak már mindennap, haszontalanok a nagyipari gazdaságokban. De mi lesz velük? 

 

A letojt tyúk a kutyának sem kell?

Gazdasági szempontból azok a tyúkok, fajták előnyösek, amelyek tojáshozama magas, tojóideje pedig hosszú. Egyes baromfifajták, főként a hibridek évente több mint 300 tojást is tojhatnak, azonban értelemszerűen rövidebb is a tojóidejük, hiszen hamarabb felélik testük tartalékait.

A letojt tyúkoknak általában nem jár békés öregkor
A letojt tyúkoknak általában nem jár békés öregkorArtMarie / Getty Images Hungary

A tojásrakási képesség megszűnését a tojótyúkok ivarszerveiben végbemenő változások okozzák. Gyakran az aktív tojóidő végén a tyúkok kétsárgájú és egyébként deformált tojásokat tojnak, és ebben az időszakban kezdenek el hízni is – összegzi az Agrofotel. A hibridek az évente lerakott tojások számában felülmúlják a többi tyúkfajtát, a fentebb említett szabályszerűség szerint azonban az ilyen eredményt ellensúlyozza a tojásrakási képesség viszonylag korai elvesztése, ez a hibrideknél általában 15 hónapos kor után következik be.

Alig pár hónap tojásrakó idő adatik néhány fajtának

A Dívány által megkérdezett kisgazdálkodó szerint egy háztáji csirke esetén ez az időszak kétéves kor körül érkezik el. Kiss Erika azonban azt is elmondta, hogy ezen túlmenően is tojnak, bár sokkal ritkábban, mint korábban. Sokan eladják a letojt tyúkjaikat, mások pedig éppen azokat keresnek tartásra, így a tojásrakó képesség csökkenése nem feltétlenül jelenti életük végét, ahogy a nagyipari tojáshibridek esetében.

Azonban míg a háztáji baromfiudvarokban élő tyúkok jó eséllyel helyben találnak új gazdát, vagy egyéb módon fejezik be életüket, a nagygazdaságokban jóval sanyarúbb mindennapjai vannak a szárnyasoknak. A Junior Kisállat Rezervátum munkatársai azonban most 13 baromfinak biztosítottak állathoz méltó életet. A tyúkok még mindig naponta tojnak tudósításuk szerint, azonban így is letojtnak számítanak gazdasági szempontból.

“Nagyon király életük lesz. Még nem tudják, mert sosem láttak napot, füvet, szelet, és földet a lábuk alatt, de rá fognak jönni" – bizakodnak a rezervátum híradó posztjában. 

Állatmentések során igencsak ritka, főként a híradásokban, ha valaki haszonállatokat ment, kutyák és macskák életének jobbá tételéről sokkal gyakrabban esik szó, azt azonban nem árt tudnunk – figyelmeztet posztjában a Junior Kisállat Rezervátum is –, hogy a mindennapi betevőnknek bizony sokszor súlyos ára van. Jó, ha tisztában vagyunk vele, hogy pontosan mi.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek