Ennyi pénzbe kerül valójában, ha légkondicionálót használsz

legkondicinalo-penz-2063075855
Olvasási idő kb. 4 perc

Szakember segítségével jártunk utána, hogy a lakás légkondicionálóval való hűtése manapság mennyi pénzbe kerül.

A légkondicionáló használatára talán még soha nem volt akkora szükség, mint idén nyáron, hiszen szinte állandósultak a hőségriadók, és sorra dőlnek meg a melegrekordok. Ha nem akarsz otthonodban a saját izzadtságodban fürdeni, ebben az időszakban nem nagyon van más lehetőséged, mint bekapcsolni a klímát. Cikkünkből megtudhatod, hogy ezért havi szinten mennyi pénzt kell kiadnod.

Sokat fejlődtek a légkondicionálók

„Le kell szögezni, hogy az utóbbi időben két szempontból is sokat fejlődtek a klímakészülékek” – mondta el a Dívány kérdésére Melicher Zoltán, a Midea és LG márkaképviselője. Az egyik legfontosabb változás, hogy a légkondicionálók inverteres vezérlést kaptak, amely szabályozza a kompresszorok teljesítményét.

Amikor nincs akkora hűtési igény, egy ilyen készülék lényegesen alacsonyabb teljesítményen dolgozik.

A másik szembetűnő innováció, hogy a klímaberendezések környezetbarátabbak lettek, ami egyáltalán nem elhanyagolható tényező a globális felmelegedés szempontjából.

A modern légkondicionálók több előnnyel is rendelkeznek elődeikhez képest
A modern légkondicionálók több előnnyel is rendelkeznek elődeikhez képestfizkes / Getty Images Hungary

Ilyen teljesítményű légkondicionálóban érdemes gondolkozni

A szakember a lakosság számára jellemzően két teljesítményt ajánl, ami lefedi egy átlagos magyar lakás igényeit:

  • 2,6 kW-os klímaberendezések: ezeket 50-70 légköbméteres, vagyis 15-22 négyzetméteres helyiségekbe, lakásokba javasolják.
  • 3,5kW-os klímaberendezések: ezek 100-110 légköbméterre, 25-30 négyzetméterre megfelelőek, ami megegyezik egy átlagos, nagyobb nappali méretével.

Ha ki van nyitva az ajtó, egy ilyen készülék a mellette lévő kisebb szobát is képes lehet lehűteni – még ha nem is olyan hatásfokkal –, ott is kellemes hőmérsékletet teremtve. A szakember megjegyezte, a légkondicionálót úgy érdemes beállítani, hogy

a belső és a külső hőmérséklet között ne legyen 8 foknál nagyobb a különbség.

Ez ugyanis nagyobb fogyasztást eredményez, és egészségtelen is: könnyen megfázhat tőle az ember.

Nem mindegy, hogy milyen hőmérsékletet állítasz be
Nem mindegy, hogy milyen hőmérsékletet állítasz beWitthaya Prasongsin / Getty Images Hungary

Ezért kedvezőbb a fogyasztásuk az újabb légkondicionálóknak

A régebbi „on-off” klímaberendezések egyszerűen kikapcsoltak, amikor elérték a beállított hőmérsékletet, majd bekapcsoltak, amikor a helyiség újra felmelegedett, miközben magasabb teljesítményen, a bekapcsolásnál nagyobb induló áramfelvétellel dolgoztak.

Az inverteres készülékek kompresszora ezzel szemben a beállított hőmérséklet elérésekor egészen alacsony teljesítményen, de továbbra is működik. A gép ezáltal úgy tarthatja fenn a kívánt hőmérsékletet, hogy az áramfelvétel összességében lényegesen alacsonyabb marad. Ez nem jelenti azt, hogy az inverteres légkondicionálók soha nem kapcsolnak ki. Amikor azonban egy leállást követően bekapcsolnak, nem dolgoznak egyből maximális teljesítményen, hanem fokozatosan növelik áramfelvételüket.

Ez 35-45 százalékkal alacsonyabb áramfelvételt eredményez.

Persze a fogyasztást sok tényező befolyásolja. A szakember az épület adottságait – köztük a nyílászárók és a szigetelés minőségét –, illetve az adott helyiség belmagasságát hozta fel példaként. Ami az előbbit illeti, ez azért is lényeges, mert ha a meleg hatására jobban felmelegszik a lakás, a gépnek többet kell dolgoznia, így működtetése nyilván több pénzbe is kerül.

Az, hogy a légkondícionáló használata mennyi pénzbe kerül, számos tényező függvénye
Az, hogy a légkondícionáló használata mennyi pénzbe kerül, számos tényező függvényeDmitriy Prokofev / Getty Images Hungary

Ennyi pénzbe kerül, ha klímát használsz

Sok múlik azon is, hogy az ember mennyire akar hűvöset, illetve mennyi ideig kívánja a légkondicionálót használni. Melicher Zoltán azt mondja, ha csak este megyünk haza, egy kisebb lakás esetében napközben felesleges a klímát járatni. Egy nagyobb lakásnál azonban érdemes figyelembe venni, hogy azt nehezebb visszahűteni.

Ha egy átlagos lakásból indulunk ki, ahol elfogadható a nyílászárók minősége, és normális a szigetelés,

egy 3,5kW-os készülék napi 8 órás használata 13-16 ezer forintos havi pluszköltséggel jár.

Amennyiben a kisebb, 2,6 KW-os gépet választod, akkor is hasonló pénzösszeggel számolhatsz, a különbség havi szinten legfeljebb 2-3 ezer forint a szakember számításai szerint. Ha egy ilyen berendezés beszerzése mellett döntesz, előnyei között említhető, hogy télen fűtésre is használhatod.

Apropó, és azt tudtad, hogy akár le is szerelthetik a légkondit, ha nem figyelsz oda bizonyos szabályokra? A részletekről itt olvashatsz

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek