„Amikor a penész fekete freskót festett a szoba sarkába, tudtam, ez harc lesz” – Így kerüld el a felújítási fiaskókat!

GettyImages-1304694347
Olvasási idő kb. 6 perc

Az ember egy lakásfelújításba hatalmas várakozásokkal vág bele – ahhoz, hogy ne nagy csalódás és extra kiadás legyen a történet vége, fontos jó előre átgondolni, hol is csúszhat hiba a folyamatba.

Elrontott, kontár munka elérhetetlen, számla híján felelősségre nem vonható kivitelezőkkel. Innovatív megoldások Mekk Elek módjára elvégezve, használhatatlanul. Energiatakarékosnak szánt, valójában egészségtelenné tett otthon. A fentiek mind lehetnek egy nem teljesen átgondolt felújítás következményei: a történeteket elmesélő, csüggedt felújítók azonban neked is segítenek abban, hogy tudd, mire figyelj oda.

Harc a penész ellen

Ha választ keresel arra a kérdésre, mi tud igazán egészségtelenné tenni egy otthont, kézenfekvő, hogy a penész ugrik be majd elsőre. Sokan a piszokkal, a nem megfelelő higiénés viszonyokkal azonosítják a penészesség okát, pedig ez egyáltalán nem helytálló. Rengeteg apró tényező együttállásának eredményeképp alakulhatnak ki a jellegzetes, szürkésfeketés foltok, rosszabb esetben egyre nagyobb területen elterjedve. 

Nem véletlen az sem, hogy a legtöbb otthonban ősztől tavaszig jellemző a falak penészesedése – nem szellőztetünk eleget, takarékoskodunk a levegőt szárító fűtésen, ellenben bent szárítunk ruhát, nyitott konyhaajtónál főzünk és a többi.

Mindezeken túl azzal is előidézhetjük a penészesedést, ha otthonunkat megpróbáljuk a lehető leginkább energiahatékonnyá tenni, így tökéletesen záró ajtókra és ablakokra cseréljük ki a régieket, esetleg a falakat is szigeteljük.

Ezzel elérjük, hogy a párának esélye sem legyen kiszökni, így hamarosan megjelennek az első foltok a falakon.

Kellemetlen, ha a lakásfelújítással nagyobb kárt okozunk, mint amekkora a munkálatokkal megoldani kívánt probléma volt
Kellemetlen, ha a lakásfelújítással nagyobb kárt okozunk, mint amekkora a munkálatokkal megoldani kívánt probléma voltRocky89 / Getty Images Hungary

Így jártak Zsuzsáék is: paradox módon épp a penészedést akarták megfékezni.

„Utólag már könnyű tudni, mitől folyt a víz az ablakokon, jelentek meg a fekte foltok az ablakkereteken és a falon: sokan éltünk egy otthonban, rengeteg növénnyel, sok sütés-főzéssel. Először a ház falát szigeteltettük, aztán a régi, gerébtokos ablakkereteket is lecseréltük. A helyzet ezt követően drasztikusan romlani kezdett. Amikor a penész már fekete freskót festett a nappali sarkába, tudtam, hogy ez nehéz harc lesz” – fogalmaz.

A helyzet egyre jobban romlott: a fürdőszoba sarkában is megjelentek a foltok, hiába kezelték egy szezon alatt többször is azokat, újra meg újra visszatértek. A szakember szellőztetőrendszer kiépítését javasolta nekik egyetlen megoldásként, a párát megkötő tabletták és a kis páraelszívó készülék ugyanis már kevés volt a kiválóan szigetelt lakásban. Végül inkább elköltöztek egy olyan házba, ahol kevésbé jelentett terhet a nagycsalád lélekszáma. A tanulság: felújítás előtt gondold át, hogyan szeretnél energiahatékony otthont kialakítani, és gondolj a szellőzésre is!

Lakásfelújítás Mekk Elek módjára

Másáék otthonában Mekk Elek és csapata okozott problémákat. Meglehetősen szűkös költségvetéssel kellett megoldaniuk lakásuk szebbé varázsolását, ebbe pedig a felújítást tervező szakember által ajánlott generálkivitelezők árai nem fértek bele.

„Emlékszem, hogy majd leestem a székről, amikor elmondta, hogy négyzetméterenként hány százezres költséggel kell számolnunk, ha a vágyott felújításokat mind meg szeretnénk csináltatni” – mondja. Felmerült bennük az is, hogy több ütemben végeztetik majd el a munkát, végül ismerősön keresztül találtak egy brigádra, akik, úgy tűnt, megfelelnek a kritériumoknak.

A hangsúly az „úgy tűnt” szókapcsolaton van.

A végeredmény: többhetes csúszás, használhatatlan elemek a lakásban, és nagy méreg.

„A falban kialakított kábelelvezető cső használhatatlan, mivel eltömítették valamivel a munka későbbi szakaszában. A csempét nem úgy rakták fel, ahogyan megbeszéltük, még az sem stimmelt, hogy mekkora területet kell lefedni, és úgy adták át a kész lakást, hogy még több alkalommal vissza kellett jönniük, rendesen befejezni. Volt lámpa, amit megrongáltak, az ablakok körül pedig finoman szólva is félmunkát végeztek a rések lefedésével” – sorolja Mása, mi mindennel volt gondjuk. A tanulság: nehéz kifizetni egy felújítás árát, de ha kontárokra bízod a dolgot, több bánatod lesz, mint örömöd…

A pontos kalkuláció nagyon fontos
A pontos kalkuláció nagyon fontosTwenty47studio / Getty Images Hungary

Számla híján maradhatsz hoppon igazán

Ugyanez igaz a számla nélküli munkákra is. Juditék már annak örültek, hogy valaki egyáltalán elérhető volt akkor, amikor nekik lehetőségük volt felújíttatni, örültek annak, hogy írásos árajánlatot is kaptak, a számlához pedig eleinte ők sem ragaszkodtak. Később aztán rájöttek, hogy ez hiba volt.

„A bérelt lakás megvásárlásakor az elvégzett munka értékével csökkenthettük volna a vételárat, de nem tudtuk azt számlával igazolni, így végső soron milliókat buktunk” – szomorkodnak ma. Annak csak örülhetnek, hogy legalább garanciális panaszt nem kellett érvényesíteniük,

hiszen nem tudnák semmivel sem igazolni, hogy azt a munkát, amiben hibát találtak, tényleg azok végezték el, akik.

Ha te nem szeretnél ilyen helyzetbe kerülni, semmiképp ne menj bele olyan ügyletbe, amelynek végén nem kapsz számlát az elvégzett munkákról!

Ezeket tartsd észben mindig

A fentieken túl a következőket érdemes még észbe vésned, mielőtt nekilátnál egy lakásfelújításnak:

  • Tervezd meg pénzügyileg és időben is a felújítást! Mindkettőre érdemes ráhagyni, és árajánlatot több szakembertől is érdemes kérni, hogy reális képet kapj.
  • Ésszel spórolj: mit számít, ha tízezer forinttal kisebb lesz a számla a bútoráruházban, ha éveken, vagy évtizedeken át bosszankodsz majd egy gyengébb minőségű bútor miatt?
  • Ha megteheted, az új bútorok választásába is vonj be szakembert – ha nem, akkor azt is gondold át, hogy a térben hogyan festenek majd együtt az elemek. Nagy segítség egy tervezőprogram, ezzel a mérési bakikat is ki lehet küszöbölni.
  • Ha pedig valamit nem találsz tökéletesnek a már kész terekben, inkább nyúlj utólag hozzá, amint anyagi lehetőségeid megengedik: nincs ugyanis rosszabb, mint olyan otthonban élni, amelyet nem tudsz igazán szeretni. Ugye?

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek