Természetesen nincsenek mindenkire érvényes megoldások, hiszen ha egyedül élsz és miután hazaérsz, csak a hűtőig mész el, hogy kivegyél egy doboz jégkrémet, nem valószínű, hogy túl nagy koszt csinálnál. Egészen más a helyzet, ha van kutyád vagy macskád, a férjed időnként cipőben szalad vissza a munkahelyre szánt ebédjéért, és egy baba is négykézláb mászik a padlón.
A konyha felmosása állandó feladat
Ha a háziállat–kisgyerek–koszos cipő háromszög áll fenn a ti konyhátokban, akkor nem engedhetsz a napi takarításból. Minimum fel kell söpörnöd vagy felporszívózni, de az igazi az lenne, ha nedves, mosószeres felmosóval is végigmennél a felületen, hiszen így biztosabb lehetsz a higiénikus végeredményben. A legkönnyebb a kerámia- vagy a kőpadló tisztán tartása; ezt legalább hetente kétszer ejtsd meg. Bár viszonylag ritkább itthon, hogy a konyhában fapadló legyen, ám a lakás többi helyiségére is igaz, hogy főleg a nedves ruhás felmosást érdemes ritkábban megejteni, hogy ne menjen tönkre a felület.
Ha van gőzölős felmosód, azt fapadló esetén viszont felejtsd el; igaz, hogy több közülük közel 100 százalékos baktériummentességet ígér, de a fa anyagának nem tesz jót.
Az igazán alapos tisztítást – kefével súrolva a felületet – elegendő csak havonta egyszer elvégezni, de mindenképpen nagyon hasznos, hiszen a fugákba rakódott szennyeződésektől is meg tudsz szabadulni. Ehhez javasolják a víz és szódabikarbóna krémszerű keverékét. Martha Stewart író és televíziós személyiség online oldalán a következő tippet osztották meg: keverj padlótisztító szert a felmosóvízbe, mosd át bő vízzel a padlót, súrold át kefével, végül nagyon forró vízzel egy tiszta felmosófejjel mosd át alaposan a felületet.
Mit mivel?
A hosszan tartó, higiénikus tisztaság szempontjából sem mindegy, hogy milyen padlót választottál a konyhádba.
A kerámia a legpraktikusabb, hiszen tartós és könnyen tisztítható. Meleg víz és felmosószer keverékét használd, szivacsos fej helyett pedig inkább vékony anyagszálakból álló, mopfejet, hogy a fugákat is ki tudd takarítani.
A folyamat végén mindig töröld majdnem szárazra a felületet szöszmentes anyaggal, mert az ott maradó víz csúnya foltokat hagy.
A linóleumpadlót ecetes vizes oldattal érdemes hetente kétszer áttörölni. A laminált padlót könnyű kezelni, ugyanakkor lényeges, hogy soha ne bő vízzel mosd fel, nehogy a lapok között leszivárogjon a nedvesség. Ha természetes anyagot szeretnél használni, ezúttal is keverhetsz egy kevés ecetet a felmosóvízhez, utána pedig érdemes egy mikroszálas kendővel áttörölni a felületet, hogy ne foltosan száradjon.
Gócpont: a szekrény alja
A konyhai takarítás egyik alapszabálya, hogy mindig fentről lefelé haladjunk, tehát a padló az utolsó a sorban. A szekrények megtisztítása is nagyon fontos, hiszen sok szennyeződés – például a húsokból kifolyó lé vagy a zöldségekről származó föld – megtapadhat rajta.
Amikor felmosol, ne feledkezz el a díszlécekről vagy éppen a konyhaszekrény alsó tartólemezeiről, hiszen a felmosófejről könnyen itt gyűlhetnek össze a morzsák, ételmaradékok vagy a pókháló. Időről időre ezt is alaposan töröld át, és akár le is fertőtlenítheted.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés