Százezres kárt kockáztatsz, ha nem végzed el sürgősen ezt a kerti teendőt

kar-kert-1706076866
Olvasási idő kb. 5 perc

A fagy jelentős károkat okozhat a vízórában, a kerti csapban és az öntözőrendszerben, ezért védelmükről elengedhetetlen időben gondoskodnod.

Az utóbbi napokban egyre több helyen tapasztalhatók hajnali fagyok az országban, ami fontos feladatokat ró a háztulajdonosokra is. Ilyenkor nemcsak a kerti növényeket kell védeni a fagytól, hanem mindazokat a fagypont alatti hőmérsékletnek kitett eszközöket is, amelyekben víz található.

Tetemes károkat okozhat a fagy

A víz térfogata a fagy hatására megnő, ezért ha nem végzed el időben a téliesítést, számolnod kell azzal, hogy a tágulás következtében a vízhálózattal kapcsolatban álló eszközökön repedések keletkezhetnek. Sőt, megtörténhet akár az is, hogy a fagy szétfeszíti a csöveket. A jelenség komoly veszélyt jelent a vízórára nézve is, amelynek károsodása igen súlyos következményekkel járhat.

A fagy által okozott károsodástól a vízórát is védeni kell
A fagy által okozott károsodástól a vízórát is védeni kellKanur Ismail / Getty Images Hungary

„Szilánkokra tört üveg az óralapon, eldeformálódott számlálószerkezet, esetleg csöpögő víz. Ha télen ez a látvány fogadja a vízóra tulajdonosát, akkor szinte biztosra vehető, hogy elfagyott a mérőeszköz” – figyelmeztet a Fővárosi Vízművek, kiemelve, hogy csakúgy, mint a mérőhelyek tisztán tartásáról, valamint azok megközelíthetőségéről, a fagy elleni védekezésről is az ingatlan tulajdonosának kell gondoskodnia.

Mint írják, a tartós hideg komoly károkat okozhat a talajban vagy a fűtetlen pincékben lévő vízmérőkben, illetve a falakon belüli vízvezeték-hálózatban is. A rendszer károsodásának egyik tipikus jele, hogy a lakásban nem, vagy csak alig jön a csapból víz. Ilyen esetben feltételezni lehet, hogy megfagyott a vezetékekben a víz, ami tönkretette a mérőszerkezetet. Fontos tudni, hogy

az eltört vezetéken keresztül egy óra alatt is akár a többszöröse ömölhet a szabadba egy átlagos család napi vízfelhasználásának.

Emiatt ráadásul váratlanul víz nélkül maradhatsz, továbbá kénytelen leszel viselni a csövek és a vízóra helyreállításának, illetve az elfolyt vízmennyiség miatt megemelkedett számla összegének költségeit is, ami jelentős anyagi terhet jelenthet. Amennyiben későn eszméltél, és már megtörtént a baj, a szolgáltató illetékességi területén a 06 80 247 247-es hibabejelentő telefonszámon keresztül kérhetsz segítséget.

Mindenhol zárd el a vizet, ahol szükséges
Mindenhol zárd el a vizet, ahol szükségesSteven White / Getty Images Hungary

Így védekezz ellene

A felhívás alapján a fagy leginkább a néhány milliméteres vaslappal fedett aknában lévő vízmérőkre jelent veszélyt, ezért ezeket kiemelten fontos védeni. Ha a kerti vízóraakna törött vagy fedlapja hiányzik, azt feltétlenül pótold, de a biztonság kedvéért tanácsos gondoskodnod külön szigetelésről is.

Erre alkalmas lehet az aknatető aljára rögzített hungarocell lemez is.

Magát a vízmérőt pléddel, hungarocell vagy más hőszigetelő anyaggal takard le, ám a célnak akár a több rétegben lefektetett kartonpapír is megfelel. Alternatív megoldásként beválhat, ha faleveleket vagy újságpapírt teszel nagyméretű nejlonzsákokba, összekötözöd a szájukat zsineggel, és leereszted azokat az aknába. Ügyelj azonban arra, hogy a vízóra számlapja a leolvasás szükségessége miatt továbbra is hozzáférhető legyen, és a későbbiekben rendszeresen ellenőrizd, hogy nincs-e az aknában víz.

Ha a vízmérő a pincében van, ellenőrizd a pinceablakok épségét is. Ha pedig a vízóra és a csövek a külső talaj szintjétől egy méternél kisebb távolságban vannak, lásd el azokat külön szigeteléssel.

Ne feledkezz meg a kerti csapról sem

A kerti csap a fagy hatására ugyanúgy szétrepedhet, ezért ha nem akarod, hogy tavasszal kellemetlen meglepetésben legyen részed, szakíts időt téliesítésére. Ehhez elegendő megnyitnod a kerti csapot, majd elzárnod a téli elzárót.

A vezetékben lévő víz ilyenkor az ürítő szelepen keresztül távozik, és elszivárog a talajba, így a felszínen húzódó vezetékszakasz is vízmentes lesz.

Tönkremehet a kerti csapod, ha nem téliesíted
Tönkremehet a kerti csapod, ha nem téliesítedBrigitte BlÃttler / Getty Images Hungary

Ha a locsoláshoz szivattyút, öntözőrendszert használsz, ezeket is téliesítened kell. Ugyanez érvényes a slagra is, amelyből a komolyabb fagyok érkezése előtt ajánlott kiöntened a vizet.

A kert téliesítéséről ebben a cikkünkben olvashatsz bővebben. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek