Erre használd fel az őszi faleveleket: hasznosak lehetnek a ház körül

GettyImages-1426668615 (1)
Olvasási idő kb. 4 perc

Az őszi falevelek nagyban hozzájárulhatnak ahhoz, hogy tavasszal üde és egészséges legyen a kerted.

Az őszi falevelek 7 felhasználási módja

A lehulló falevelekre sokan felesleges maceraként tekintenek, amelyeket fáradságos munkával össze kell gereblyézni, majd szemeteszsákokba tuszkolva kidobni, hogy ne kelljen folyamatosan kerülgetni őket. Mivel a zöldhulladék elszállítása és feldolgozása komoly erőforrásokat igényel, ez a gyakorlat egyáltalán nem szolgálja a fenntarthatóság javát, és rengeteg értékes szerves anyagot veszteget el. Ugye, te sem szeretnéd ezt? Akkor itt van 7 tipp, hogy a faleveleket mire használd fel.

1. Komposztálás

Az őszi falevelek felhasználásának egyik legkézenfekvőbb módja a komposztálás, melynek révén folyamatos tápanyag-utánpótláshoz juttathatod növényeidet. Mint ismert, a komposztáláshoz zöld kerti és konyhai hulladék, illetve száraz barna anyag keveréke szükséges. Ha összegyűjtöd a faleveleket, az utóbbira egy darabig biztos nem lesz gondod.

A levelek felaprítva gyorsabban lebomlanak, de ha nem sürget az idő, egészben is komposztálhatók.

Ha belevágsz, figyelj oda, hogy a komposzt mindig maradjon nedves, és időnként forgasd meg, hogy az oxigént beengedve felgyorsítsd a bomlást.

Az összegyűjtött faleveleket érdemes legalább komposztálásra felhasználni
Az összegyűjtött faleveleket érdemes legalább komposztálásra felhasználniCasarsaGuru / Getty Images Hungary

2. Mulcsozás

Ha a leveleket szétteríted a kerti növények körül a földön, kiváló talajtakarót kapsz, ami feljavíthatja a talajt és elnyomhatja a gyomok növekedését. A legjobb hatás érdekében a leveleket előbb aprítsd fel, majd legalább 5-8 centis vastagságban szórd szét a virágágyásokban, illetve a fák, cserjék között

3. Fagyvédelem

A levelek segítségével megvédheted növényeidet a fagytól és a szélsőséges hidegtől. Ehhez célszerű körbevenned a növényeket drótkerítéssel, majd a levelekkel kibélelned a belsejét. Amikor beköszönt a tavaszt, a dróthálót eltávolítva felgereblyézheted a leveleket, amelyeket továbbra is felhasználhatsz például komposztálásra.

4. Gyeptakarmány készítése

A fákról lehulló falevelek kapóra jöhetnek a pázsit táplálásához is. A dolgod csak annyi, hogy végigmész a kerten egy mulcsozásra alkalmas fűnyíróval, majd az ilyen módon felaprított faleveleket bedolgozod a talajba.

Ez biztosítja, hogy a fű a téltől tavaszig tartó időszakig egészséges maradjon.

A mulcsozó fűnyírózás azért is hasznos, mert így elkerülheted, hogy a felhalmozódó levelek rothadásnak indulnak, és megfojtsák az alattuk lévő gyepet.

Az apró levéldarabkák értékes tápanyagokkal látják el a gyepet
Az apró levéldarabkák értékes tápanyagokkal látják el a gyepetCappi Thompson / Getty Images Hungary

5. Levélkomposzt

A levelek akár önmagukban is komposztálhatók. A keletkező sötét, morzsalékos anyag javítja a talaj minőségét és szerkezetét azáltal, hogy több víz megtartására képes.

A levélkomposzt készítéséhez egyszerűen vizezd be a leveleket, majd helyezd őket egy jól szellőző fa- vagy dróthálós tárolóba (akár egy kilyuggatott szemeteszsák is megteszi), és ügyelj rá, hogy folyamatosan nedvesek maradjanak. Teljesen lebomlásuk körülbelül 6–12 hónapot vehet igénybe.

6. Beltéri dekoráció

Az igazán szép, színes falevelek dekorációs célokat is betölthetnek: megszárítva és kipréselve jól mutatnak egy képkeretben, de őszi hangulatot teremtve helyet kaphatnak egy asztaldíszben vagy egy vázás kompozícióban is.

Néhány szép, színes falevél segíthet őszi hangulatot csempészni otthonodba
Néhány szép, színes falevél segíthet őszi hangulatot csempészni otthonodbaWestend61 / Getty Images Hungary

7. Közösségi célok vagy tartalék

Ha olyan sok falevél gyűlik össze, hogy már nem tudsz mit kezdeni vele, a felesleget felajánlhatod egy szomszédnak, aki még hasznát veheti. Ha nincs szüksége rá senkinek, akkor is megtarthatod tartaléknak (pl. a barna anyag utánpótlásaként a komposzthoz). De fontos, hogy a faleveleket mindig hűvös, száraz helyen, zsákokban vagy zacskókban tárold.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek