Kétféle ember van: az egyik a világ minden kincséért be nem lépne otthonába, ha utcai cipőt visel, míg a másik nem érti, mi ezzel a gond. Márpedig gond az van vele bőven: komoly egészségügyi következményei is lehetnek annak, ha a metró, majd a bolt, végül az utca után a nappali, ne adj' isten a hálószoba szőnyegén is a kinti cipőddel gyalogolsz végig.
Baktériumtenyészet a cipőtalpakon
Elsőre úgy tűnhet: aki nem enged be vendéget cipőben a lakásába, a takarításon akar spórolni. Tény, hogy kevésbé lesz láthatóan piszkos otthonodban a padló, ha nem lépsz rá cipővel, de a fő gond a láthatatlan betolakodókkal van.
Az Arizonai Egyetem kutatása szerint a cipők talpán leggyakrabban előforduló baktérium az E. coli: ez a baktérium makacs emésztőszervi és húgyúti fertőzéseket képes okozni. A clostriidium difficile is gyakori vendég cipőnk talpán – hasmenés mellett vastagbélgyulladást is kialakíthat szervezetünkben. Staphylococcus, sőt, ha egy parkban sétálunk, akár különböző növényvédő szerek is cipőnk talpára tapadhatnak. Egyik sem hangzik túl jól, ugye?
Fekália is előfordulhat
A lista pedig még nem ért véget. Azoknak a cipőknek a talpán, amelyeket legalább egy hónapon át hordtak viselőik, 93 százalék a fekália megjelenésének esélye. A különböző baktériumok és szennyeződések nagyon kedvelik az olyan felületeket, mint recés, érdes cipőtalpaink: a kis résekben elrejtőzve egy egyszerű lábtörlés semmit sem jelent számukra. Ráadásul a kutatók szerint jól terjednek a lakásban, így ha egyszer bekerültek oda, hamarosan jó eséllyel azokba a helyiségekbe is eljutnak, ahova cipővel nem szoktunk belépni.
Logikus, hiszen miután a szőnyegre vagy a parkettre kerültek, széthordjuk őket anélkül, hogy tudatában lennénk, mi is történik otthonunkban. Ugye, hogy már nem is tűnik olyan vonzónak cipőben mászkálni otthon?
Tehát: vedd le a cipőt!
A fenti baktériumok mindannyiunk számára egészségügyi kockázatot jelentenek, de a kutatók azt is elmondták, kiknek kell igazán odafigyelniük a padló tisztaságára – az allergiások mellett az immunhiányos állapotúak teszik jól, ha mindig leveszik utcai cipőjüket, de a kisgyermekes családoknak is érdemes ezt kérni mindenkitől, aki otthonukba lép. Főként akkor, ha még csak kúszó-mászó csecsemőről van szó, aki jó eséllyel egész napját a földön tölti, és nagy valószínűséggel sok olyan tárgyat vesz a szájába, ami ott hever – és potenciálisan szennyezett is lehet.
Ha nagyobb tisztaságot szeretnél elérni otthonodban, érdemes elgondolkodni azon, mennyi szőnyeget helyezel el ott: azokon ugyanis könnyebben megtapadnak ezek a kórokozók, mint ha csak parketten vagy járólapon lépdelnénk.
A cipőviselést persze ezekben az esetekben sem ajánljuk, de könnyebb tisztán tartani a lakást, ha nincs, vagy nincs annyi szőnyeg a földön.
Ha valamilyen okból kifolyólag mégis ragaszkodsz ahhoz, hogy kedvenc cipődet viselhesd otthon, alaposan tisztítsd meg – a kutatók azt is megvizsgálták, mi történik, ha a gyártó utasításai szerint mossuk, tisztítjuk cipőnket. Ebben az esetben a rajta korábban megtalálható kórokozók 99 százaléka eltűnik: ennek ellenére nekünk egyszerűbbnek tűnik otthonra papucsot húzni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés