Székletmaradványok és nehézfémek is bekerülnek a lakásba: így előzheted meg egyszerűen

GettyImages-1130200250
Olvasási idő kb. 4 perc

Annak, hogy az ajtón kívül vagy belül veszed le a cipődet, nagyobb jelentősége lehet, mint gondolnád. Erről a rejtett veszélyforrásról neked is tudnod kell!

Tanulmányok szerint az utcai cipők felületén olyan veszélyes anyagok és mikroorganizmusok lehetnek, amelyeket nem akarsz bevinni a lakásba. A szakemberek ezért azt tanácsolják, még az ajtó előtt vedd le a cipődet, és az előszobába lépve bújj be egy papucsba. Ha ezt nem teszed meg, annak az egészséged láthatja kárát.

Miért veszélyes cipőben belépni a lakásba?

Gabriel Filippelli, az Indiana Egyetem professzora felidézte, egyes tanulmányok során a cipők aljáról vett mintákból 99 százalékban székletmaradványokat mutattak ki. Ennek következtében veszélyes baktériumok kerülhetnek a lakásba, amelyek súlyos fertőzések forrásai lehetnek.

Ilyen például az E. coli, ami hasi görcsöket, véres hasmenést és hányást okozhat.

„A cipők felületén ráadásul nemcsak baktériumok rejtőzhetnek, hanem különféle szennyező anyagok is” – figyelmeztetett Jill Litt, a Colorado Egyetem környezettudományi professzora.

A cipővel együtt veszélyes anyagok kerülhetnek a lakásba, majd a szervezetbe
A cipővel együtt veszélyes anyagok kerülhetnek a lakásba, majd a szervezetbeStock4B-Rf / Getty Images Hungary

Ezek között olyan nehézfémek is előfordulhatnak, mint a városi parkok és utcák talajából származó ólom, réz és cink. Szakemberek szerint az ólommaradványok jellemzően a régi házakban alkalmazott ólombázisú festékekből maradnak vissza, amelyek az idő múlásával veszélyes porrá bomlanak.

Az ólomról tudni kell, hogy nincs biztonságos határértéke, és különös kockázatot jelent a gyerekekre nézve.

Főleg, mivel gyakran a földön vagy a padlón csúsznak-másznak, majd a szájukba veszik a kezüket. Hasonló a helyzet a növényvédőszer-maradványokkal is, amelyeket a mezőgazdasági területek mellett akár a kertből is be lehet vinni a lakásba.

Mi a megoldás?

A legbiztosabb megoldás, ha még az ajtó előtt leveszed a cipődet, és vendégeidet is megkéred erre. De sok múlhat a takarítási technikádon is. Szakemberek azt javasolják, hogy soha ne a felsöpréssel vagy a porszívózással kezdj – legalábbis, ha nem akarod, hogy a felkavarodó porral együtt a méreganyagok is a levegőbe kerüljenek.

Ők inkább azt javasolják, hogy ennek elkerülése végett a nedves takarítással indíts, vagyis először moss fel, illetve a vízszintes felületekről – köztük az ablakpárkányokról, asztalokról és más bútorokról – nedves ruhával vagy törlőkendővel töröld le a port.

A bejárat előtti részen érdemes jó alaposan felmosnod
A bejárat előtti részen érdemes jó alaposan felmosnodGrace Cary / Getty Images Hungary

Ha szeretnél megszabadulni a baktériumoktól és kórokozóktól is, használj valamilyen fertőtlenítő hatású tisztítószert, vagy ha idegenkedsz a vegyszerektől, akkor ecetes oldatot.

A baktériumok a legmagasabb koncentrációban a bejárati ajtó belső fele előtti területen vannak jelen, majd innen távolodva a szintjük fokozatosan csökken.

Fontos számolni azzal is, hogy a szőnyegek sok port (és ezáltal szennyező anyagokat) szívhatnak magukba. Éppen ezért ezeket HEPA-szűrővel ellátott porszívóval érdemes rendszeresen megtisztítani. És persze ne feledkezz meg a cipők tisztán tartásáról sem! Hogy erre alkalmas-e a mosógép, arról alábbi cikkünkben olvashatsz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek