Szeptemberben indul az új tanév, és ilyenkor felpörög az albérletpiac, nemcsak Budapesten, hanem az egyetemi városokban is. Ebben az időszakban szinte minden kiadásra kínált otthon új lakót talál, legyen az egy kis stúdiólakás vagy két-három szobás ingatlan, amelynek helyiségein osztoznak a bérlők.
Hogyan tehetjük otthonossá az albérletet?
De ki szeretne lelakott, ódivatú bútorzattal felszerelt vagy éppen teljesen puritán lakásban élni? Akkor sem vonzóak az ilyen ingatlanok, ha bérleményről van szó. Ám végül ezek is lakóra találnak, hiszen a felújított, igényesebb lakások pillanatok alatt elpörögnek, borsosabb áron is. Marad tehát a kicsi, sötét, kevésbé lakályos albérlet, ám nem kell kétségbe esnünk, ha csak a külcsínnel van problémánk. A lakberendező szerint ugyanis néhány egyszerű kiegészítővel hangulatos és meghitt otthont teremthetünk.
A legnagyobb gondot az okozza, hogy egy bérleményre nem szívesen költünk nagy összeget, ráadásul a legkisebb változtatásokhoz is szükséges a tulajdonos hozzájárulása. „Jellemzően nem szokták még azt sem megengedni, hogy belefúrjunk a falba, és feltegyünk egy képet, így érdemes egyszerűbb, minimális átalakítással járó, ugyanakkor mégis látványos változtatásokat eszközölni” – tanácsolja Müller Mónika lakberendező.
4 szakértői tanács, ami segít otthonossá tenni az albérletet
1. Tervezzük meg a költségeket
A legkönnyebb dolgunk persze akkor van, ha szabad kezet kapunk a tulajdonostól a lakás bútorozásában és díszítésében. Hosszabb távú bérlés esetén elképzelhető, hogy a tulajdonos is beszáll a költségekbe, vagy lelakhatjuk a lakásra fordított összeget pl. üres lakás bebútorozásánál, ha a berendezést utána otthagyjuk. Ezt azonban érdemes tisztázni, mielőtt nagyobb költségbe verjünk magunkat.
„Inkább olyan kiegészítőket, díszeket, berendezési tárgyakat válasszunk, amelyeket később akár egy másik albérletbe is el tudunk vinni magunkkal, tehát ilyen módon egyszeri beruházást igényelnek” – javasolja a szakértő. Érdemes meghatározni egy keretösszeget magunknak, és folyamatosan figyelni a költségeket, mert sok apró kiadással végül szépen felpöröghet a számla.
2. Vigyünk színeket a lakásba
A kiadásra kínált lakások többségében csak a legszükségesebb bútorokat és a legegyszerűbb berendezési tárgyakat találhatjuk. Stílust, hangulatot, „lelket” az új bérlő visz az ingatlanba, ám nem mindenkinek van ehhez affinitása.
„Színeket és mintákat vihetünk egy semleges térbe díszpárnákkal, vagy – ha a pénztárcánk engedi – új függönyökkel és szőnyegekkel, amelyek jelentősen meghatározzák egy otthon hangulatát."
„A régi kanapét teljesen megújíthatjuk egy színes takaróval, vagy aki ügyesebb, varrhat rá huzatot is. A franciaágyra is választhatunk egy divatos ágytakarót, de elég lehet egy szép ágyneműhuzat és egy színben harmonizáló pléd, amelyet az ágy végébe helyezünk. Egy új függöny, mivel nagy felületet fed le, rengeteget változtat a lakás hangulatán, ugyanakkor ez már nagyobb költség lehet. Ám ezekkel a textíliákkal behozhatjuk a kedvenc színeinket a lakásba, és otthonossá tehetjük a bérleményt” – mondja Müller Mónika.
A lakberendező szerint mivel a falhoz általában nem nyúlhatunk, ezért kerülnünk kell azokat a képeket, dísztárgyakat, amelyeket fel kell fúrni vagy szögelni. De látványos megoldás lehet egy vagy több nagy padlóváza, álló kaspó elhelyezése, melyekben az adott évszaknak megfelelően cserélgethetjük a virágokat. A zöldellő növények jó hatással vannak a hangulatunkra, és élettel töltik meg a teret, így bátran helyezzük el őket a lakásban. Ugyanakkor figyeljünk a megfelelő ápolásra, mert a kókadt, kiszáradt növények kifejezetten negatív hatásúak lehetnek.
3. Világosabbá is tehetjük az albérletet
Előfordulhat főleg a nagyvárosi, társasházi ingatlanok esetében, hogy sötét a lakás. Hangulatvilágítással, fényfüzérekkel vagy egy látványos állólámpával is sokat javíthatunk a helyzeten, mindamellett, hogy a fények játékával kimondottan hangulatossá tehetjük a belső tereket. A szakértő szerint: „A sötétebb lakások esetében fontos, hogy minél több természetes fényt engedjünk be, ezért érdemes világos függönyöket választani. A padlót színes, mintás szőnyegekkel tehetjük világosabbá, eltakarva a kopott régi parkettát vagy a sötét tónusú járólapokat."
Figyeljünk a színek használatára: divatosak a bézs és a fehér különböző árnyalatai, amelyek tisztaságot sugároznak, nagy kedvenc még a sárga, mert derűssé, barátságossá teszi a lakást, ráadásul uniszex szín. De a türkizkék, illetve a csillogó ezüst és az arany felületek is világosabbá és karakteresebbé teszik új otthonunkat.
Hangulatvilágítás tekintetében modern és hatékony megoldás lehet, ha ledes tömbgyertyákat helyezünk el a lakásban. Ezek egyrészt biztonságosak, mert nem okozunk velük tüzet és balesetet, másrészt a meghitt, gyertyafényes esték hangulatát teremtik meg.
A ledes tömbgyertyákból érdemes többféle méretet egy tálcára tenni az asztal közepére, vagy ha van egy sötét sarkunk, akkor egy magasított asztalkára is rárakhatjuk a gyertyákkal teli tálcát. Ha több ilyen fénypontunk van a lakásban, az sokat világosíthat az otthonunkon. Másik ötletes megoldás, ha ledes fényfüzéreket nagyobb üvegekbe helyezünk, és így szintén hangulatos fényforrásokat kapunk.
4. Így tágíthatjuk optikailag a teret
Ha garzont vagy stúdiólakást bérlünk, akkor nagyon fontos, hogy ne pakoljuk tele. Az ilyen ingatlanok esetében egyáltalán nem jó, ha túldíszítjük, mert a sok apró berendezési tárggyal összenyomjuk a teret. Müller Mónika azt tanácsolja: „Ha nagyobbnak szeretnénk láttatni a lakást, akkor a zsúfoltságot kell felszámolni, és szellősebbé kell tenni a teret. Válasszunk egy-két karakteresebb bútordarabot a sok kicsi helyett, és kevés, ugyanakkor látványos lakberendezési tárgyat. Az apró díszeket ne szétszórtan helyezzük el, hanem egy helyre csoportosítsuk. A világosabb színek használatával szintén tágasabbnak láttathatjuk az otthonunkat, míg a sötét bútorokat és erős falszíneket inkább kerüljük a kis lakásban. A nagy méretű álló tükrök bár teret vesznek el, de ha biztonságosan a falhoz tudjuk támasztani, akkor segítségükkel szintén optikailag növelhetjük a teret.”
Ha nehezen tudsz aludni éjszaka, előfordulhat, hogy a nem megfelelő hálószobaszínek okozzák a problémát. Ebből a cikkünkből kiderül, mely árnyalatokat jobb kerülni a hálóban.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés