A KSH-ingatlan.com lakbérindex adataiból kiderült, az ideiglenes albérletár-csökkenést követően ismét drágul a lakhatás országszerte.
Egyes településeken 20-40 százalékkal kell többet fizetni januárban, mint tavaly.
A múlt év utolsó hónapjában havi összevetésben csökkentek az országos és a budapesti átlagos albérletárak, ám a január első két hetében Budapesten drágulás látható a kínálati piacon – összegezte a változásokat az Economx.
Mindenhol emelkedtek az albérletárak
"Tavaly decemberben országosan 13, Budapesten 12 százalékos volt a drágulás az egy évvel korábbihoz képest. A 2015-ös átlagszintekhez képest 95 és 85 százalékos emelkedés következett be. Ugyanakkor a reállakbérek, vagyis az inflációval korrigált bérleti díjak, még mindig elmaradnak a 2020 januárjában látott csúcsértékektől. Ez azt is jelenti, hogy 2019 második fele óta a bérleti díjak lassabb ütemben drágultak, mint ahogy a fogyasztói árak emelkedtek" – nyilatkozta a lapnak az ingatlan.com vezető gazadásig szakértője, Balogh László.
2024 első három hetében az albérletpiacon nem csak az árak tekintetében történt elmozdulás a szakértő szerint.
Országosan mintegy 14 ezer kiadó lakás közül válogathatnak a bérlők, ez 15 százalékos emelkedést jelent a tavalyi évhez képest.
Csak Budapesten több mint ezer lakással bővült az albérletkínálat, de a bérleti díjak is emelkedtek. Miközben az átlagos bérleti díjak a fővárosban havi 250 ezer forintra nőttek, a vármegyeszékhelyeken egy átlagos albérlet 140 ezer forintba kerül, ami 17 százalékkal több, mint a tavalyi átlag.
Debrecen és Győr vezeti a vidéki listát az árakat és a drágulás mértékét tekintve, a cívisvárosban 43 százalékkal kell egy lakásért havi szinten többet fizetniük a lakóknak, mint tavaly, Győrben pedig 27 százalékkal nőttek az albérletárak.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés