A 2021 áprilisában elhunyt Törőcsik Mari egyike volt a magyar kulturális élet legtöbbet díjazott művészeinek. Az állami és a szakmai kitüntetések mellett soraiban tudhatta a Halhatatlanok Társulata, melynek örökös tagja volt. Kiemelkedő tehetségét díjazták külföldön is, legjelentősebb elismerése a cannes-i filmfesztiválon elnyert díj volt, de büszke volt arra az elismerésre is, amelyet még gimnazistaként egy gépíróverseny legjobbjaként nyert el.
A közönség nem a születési nevén ismerte meg
Törőcsik Mari 1935-ben született a Heves vármegyei Pélyen. Az anyakönyvben Törőcsik Marián szerepelt születési neveként, ám csak a véletlen műve, hogy ezt a ritkán hallott keresztnevet kapta. Az anyakönyvvezető ugyanis elhallásból tévesen jegyezte fel a szülők által választott és bediktált Mariann nevet.
Keresztnevét Fábri Zoltán színházi rendező kérésére rövidítette le, így történhetett meg az, hogy a közönség már Törőcsik Mari néven ismerte meg. De névváltoztatást javasolt neki Krencsey Marianne színésznő is, annak érdekében, hogy ne keverjék össze őket a nézők. Vannak ugyanakkor olyan visszaemlékezések is, melyek szerint a művésznévként használt lerövidített keresztnevet Hegyi Barnabás, a Körhinta operatőre javasolta a színésznőnek Jászai Mari példájára hivatkozva.
Mindig is színésznőnek készült Törőcsik Mari
„Az én gyerekkorom szebb volt, mint szép: gyönyörű volt. Állítom, hogy a megye legelegánsabb asszonya az én anyám volt. A divat sosem érdekelt, de a cipőket és a kalapokat miatta szeretem” – nyilatkozta a Pélyen eltöltött évekre emlékezve Törőcsik Mari, akinek nagyapja, Kovács Sándor szülőfalujában kis mozit üzemeltetett, így nem véletlen, hogy a színésznő már gyermekként sok filmet látott, és arról ábrándozott, hogy egyszer híres színésznő lesz.
A később országos, sőt világhírűvé vált színésznő állítólag a szikvízüzemet és fűszerüzletet is működtető nagyapja mozijában lépett fel először közönség előtt.
Miután Törőcsik Mari az angolkisasszonyok bentlakásos intézetében, az egri Sancta Maria Általános Iskola és Leánygimnáziumban befejezte középiskolai tanulmányait, iskolai éveit a budapesti Alkotmány utcai közgazdasági gimnáziumban folytatta. Ezekben az években amellett, hogy jeles érettségi vizsgát tett, országos gépíróbajnoki címet is nyert. A Színház- és Filmművészeti Főiskolán 1954 és 1958 között tanult operett szakon.
Egy titokzatos idegené lett Törőcsik Mari egykori otthona
A Kőszegtől nem messze, Vas vármegyében lévő Velem községben élet le utolsó éveit Törőcsik Mari egy 1450 négyzetméteres telken lévő, mintegy 140 négyzetméteres, négyszobás, igényesen felújított régi parasztházban. A színésznő az ingatlant 1973-ban vásárolta meg, majd halála előtt néhány évvel lányának, Teréznek ajándékozta azt.
A Kossuth-díjas művésznő halála után a ház, ahol eredetileg emlékházat szerettek volna berendezni Törőcsik Marira emlékezve, végül eladóvá vált, de csak hosszú idő után talált új gazdára. Azt azonban a ma napig homály fedi, hogy ki vásárolta meg az ingatlant. Vannak, akik úgy vélik, egy titkos rajongó lehetett a vevő.
Emlékház híján az alig négyszáz lakossal rendelkező Velemben, ahol már utcát is elneveztek a színésznőről, azt tervezik, hogy ha a település költségvetése megengedi, Törőcsik Mari emlékére szobrot állítanak majd.
A Törőcsik Mari-emlékház gondolata azonban, ha nem is Velemben, de Pélyen megvalósulni látszik. A színésznőre büszke pélyiek azt tervezik, hogy a nagyapja egykori mozijának otthont adó épületet alakítják át emlékhellyé.
A Körhinta nemcsak elismerést, a szerelmet is meghozta
Mint ismert, Törőcsik Marinak három házassága volt. Először Wiedermann Károly filmrendezőhöz ment feleségül, majd színészkollégájának, Bodrogi Gyulának esküdött örök hűséget. Utolsó férje pedig Maár Gyula filmrendező volt.
Törőcsik Mari soha nem titkolta, hogy mindig a szenvedélyes szerelmek tették szebbé az életét. Halála előtt nem sokkal azt is elárulta, hogy a tragikusan fiatalon elhunyt színésszel, Soós Imrével a Körhinta című film forgatása közben szerettek egymásba. Nemrég pedig Hegyi Barbara színésznő vallott arról, hogy Kossuth-díjas operatőr édesapjának, Hegyi Barnabásnak szintén viszonya volt a színésznővel. Minderről maga Törőcsik Mari mesélt kolléganőjének.
Sophia Loren inkább elvált élete szerelmétől, csakhogy megmentse a férfit a börtönbüntetéstől. Soha nem tudott mást szeretni egész életében. Erről itt olvashatsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés