2017 februárjában írta meg a Guardian, hogy az egykori magyar revükirálynő Rökk Marika, az oroszoknak kémkedett a második világháború alatt. A kemény vádakra Rökk 72 éves lánya is reagált, pimaszságnak nevezte a híreszteléseket. Úgy fogalmazott:
Anyám emlékét korábban azzal próbálták bemocskolni, hogy a nácik kegyeltje volt, és most előjött ez a szovjet kémvád, ráadásul úgy, hogy apámat is belevonták. Ehhez már fantázia kell!
Rökk Marika nevét manapság itthon kevesen ismerhetik, mert karrierje leginkább Németországban indult be, illetve gyermekkorában is főként külföldön kamatoztatta tehetségét, már egészen fiatalon volt lehetősége a Moulin Rouge-ban és a Broadway-n táncolni.
Nem a lábával táncol, hanem a szívével – írták Rökk Marikáról
A világpolgár magyar színésznő születésétől kezdve járta a világot, ugyanis nem is Magyarországon látta meg a napvilágot 1913-ban, hanem az egyiptomi Kairóban. Ez azért történhetett, mert édesapja, Rökk Ede komoly tüdőbetegséggel küzdött, így az orvosa azt javasolta, utazzon Egyiptomba, hiszen az országnak tökéletes klímája van ahhoz, hogy ott rendbe jöjjön. Az első világháborúig maradtak Kairóban, utána visszatértek Magyarországra, ahol Rökk Marika tehetsége először megcsillant.
Még csak nyolcéves kislány volt, amikor Jászai Mari felfigyelt rá egy hévízi zenepavilonban. Az egyik legnagyobb magyar színésznő így nyilatkozott Rökk Marikáról:
Ez a kifejezőkészség, ezek a szemek! Emlékezzék a szavamra: művésznő lesz a lányából. A művészetből fog pénzt keresni. Taníttassa táncolni
– mondta a kislány édesanyjának.
Rökk Marika már kislányként is nagyon ambiciózus volt. Mivel szülei eleinte nem tartották jó ötletnek, hogy gyermekükből táncosnő legyen, Marika válaszul éhségsztrájkba kezdett, így kénytelen-kelletlen elengedték az órákra. Marika roppant tehetségesnek bizonyult, tanárai is odáig voltak érte. Legelső fellépése egy gyermekbalett keretein belül zajlott, előadásáról így írt a korabeli sajtó:
Nem a lábával táncol, hanem a szívével.
Franciaországban, Amerikában és Angliában is képezte magát, valamint fellépései is voltak szép számmal, már gyermekkorától kezdve. Budapestre fiatal felnőttként tért vissza, itt szeretett bele az operett világába. Sikeres operett- és revüsztár volt, amikor a filmezés felé kezdett kacsingatni a harmincas évek elején, ekkor került Németországba.
„Soha nem emeltem a karomat hitleri köszöntésre”
Tagadhatatlan, hogy ünnepelt sztár lett Németországban, Magyarországon viszont nem nézték jó szemmel, hogy a náciknak dolgozik Rökk Marika. Csúnya pletykákat híreszteltek róla, a Prágai Tükör írása szerint Hitler propagandaminiszterével, Goebbelsszel is viszonya volt az egykori magyar revükirálynőnek.
A németek azt remélték, világszerte ünnepelt sztárt csinálhatnak belőle, úgy tervezték, hogy ő lesz a következő Ginger Rogers vagy Rita Hayworth. Néhány harmincas évekbeli dokumentum azt állítja, azért lett ennyire közkedvelt a németek körében, mert magyar akcentussal beszélte nyelvüket. Egy idő után Rökk Marika már tudatosan élt ezzel az adottságával, hogy ettől eredetibb legyen.
Mindössze 22 éves volt, amikor megismerkedett későbbi férjével, az akkor 53 éves Georg Jacobyval, aki – egyes források szerint – az apjánál is szigorúbb volt Rökk Marikával. A férfi először nem is akart együtt dolgozni a lánnyal, túl fiatalnak tartotta, de végül Marika lett a Jacoby-filmek állandó sztárja.
Mivel a fiatal lány a német nemzetszocializmus idején kezdett igencsak sikeres karrierbe, a nácik minden lépését szemmel tartották. Ugyan nem szerepelt olyan filmekben, amelyek a korabeli propagandára építettek, ám Adolf Hitler és propagandaminisztere, Joseph Goebbels is roppantul szerették a játékát. Hitler egyesek szerint a kedvenc színésznőjének tartotta Rökk Marikát. Erre az időszakra a következőképpen tekintett vissza a magyar származású színésznő sok évvel később:
„Nagyon fiatal lányként érkeztem meg Németországba. (...) Szerettem, csodáltam Németországot. Nem tudtam megítélni a rezsimet, teljesen apolitikus voltam, és még ma is az vagyok. A szakmámra koncentráltam. Persze, hogy az Ufa sztárjaként a náci Németországban is az élet napos oldalán álltam, miközben Jacoby komoly nehézségekkel küzdött. Mégis igazságtalannak érzem, hogy a háború után azt terjesztették: Goebbels, illetve valamelyik másik hatalmasság a lányom apja, csak éppen Jacoby nem.
Groteszk, mint ahogy az is, hogy a mai napig nem bocsátottak meg nekem szeretett hazámban, Magyarországon. Beutazhatok, de nem léphetek fel. Ez nagyon fáj.
Visszaemlékezésében kitért arra is, akkoriban – tekintve, hogy a húszas éveiben járt – még nem értette, miért olyan jelentőségteljes az, hogy ennyire oda van érte a Führer. Ugyanis Hitler egyik fogadására is meghívták, ami előtt elmondása szerint nagyon izgult, de összességében egy jó kis show-nak élte meg az egészet. Hozzátette, kifejezetten furcsának tartotta, amikor mindenki karlendítéssel köszöntötte Hitlert, így ő csak pukedlizett a német vezérnek.
Azt gondoltam: nem, Marika, te ezt nem csinálod. Soha nem emeltem a karomat hitleri köszöntésre. Előnytelennek tartottam.
Rökk Marika a kettős ügynök? – Az igazság vele nyugszik a sírban
A második világháború után karrierje enyhén hanyatlásnak indult, ugyanis náci szimpatizánsnak tartották, hiszen az ő kormányzásuk alatt lett sikeres. Mindezek mellett felröppentek a pletykák, hogy a szovjeteknek is kémkedhetett a háború alatt.
Egyes források szerint egy bizonyos Jan Csernyak 35 embert szervezett be egy szovjeteknek jelentő kémhálózatba, és Rökk Marika egy volt közülük. Azt a mai napig nem tudni, mi volt a pontos szerepe a revükirálynőnek ebben a hálózatban. A 2000-es évek elején már úgy cikkeztek róla, mint egykori kettős ügynök,Rökk Marika sohasem támasztotta alá vagy cáfolta meg az ilyen típusú vádakat.
A filmezéssel felhagyva egyébként operett- és musicalszínészként Nyugat-Európában ismét sikereket ért el. 1964-ben elhunyt Jacoby, négy évvel később Rökk Marika hozzáment egy osztrák színészhez, Fred Raulhoz, 1984-ben miatta vonult vissza, hogy ápolhassa. Második férje 1985-ben hunyt el. 1992-ben még eljátszotta Marica grófnőt Budapesten is, Kálmán Imre születésének 110. évfordulóján.
2004-ben, 90 éves korában halt meg badeni otthonában, már feltehetően sosem tudjuk meg, mennyi volt igaz a kémkedéssel kapcsolatos híresztelésekből.
Idillinek hinnénk, pedig csöppet sem volt felhőtlen Petőfi Sándor és Szendrey Júlia házassága. Ebben a cikkünkben olvashatsz részletesebben kapcsolatukról.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés