Boldogtalan élete volt Csokonai „Lillájának”, miután egy fakereskedőhöz adták feleségül

D  OB20051117023
Olvasási idő kb. 5 perc

Vajda Julianna Csokonai Vitéz Mihály verseiben vált halhatatlanná. Szerelmük, bár soha nem teljesedhetett be, a sírig tartott. Még az a boldogtalan házasság sem állta útját érzéseiknek, melybe a költő Lillának becézett szerelme belekényszerült.

Csokonai versei enyhítették meg Lillát

Vajda Julianna 1776. október 26-án született Ekelen, amely ma már Szlovákiához tartozik. Hajóácsként és gabonakereskedőként dolgozó apja tekintélyes vagyonra tett szert, így a család rövidesen Komáromba költözött. A Vajda szülők gyermekei annak ellenére harmonikus és kiegyensúlyozott családban nőttek fel, hogy az édesapjuk a munkája miatt keveset tartózkodott odahaza. Édesanyjuk ugyanis mindent megtett annak érdekében, hogy a gyerekek boldogok legyenek, és kibontakoztathassák tudásukat.

Vajda Julianna volt a Lilla-dalok ihletője
Vajda Julianna volt a Lilla-dalok ihletőjeWikipédia

Közülük Julianna élénken érdeklődött a költészet iránt.

A visszaemlékezések szerint épp ennek köszönheti, hogy megismerte Csokonai Vitéz Mihályt, akivel egy komáromi költő szalonjában találkozott először. Csokonainak sorsszerű volt ez a pillanat, hiszen számára szerelem volt első látásra ez a találkozás az akkor 18 éves, szőke hajú, kék szemű lánnyal, akibe azonnal beleszeretett. Ezt az alkalmat versben is megénekelte, így született meg A fogadástétel című verse. 

Naplóbejegyzése szerint, bár a Lilla-dalok ihletője nem volt elragadtatva a költőtől, akit egyáltalán nem tartott szemrevalónak, valójában közömbös sem volt iránta. Mindez talán annak tudható be, hogy igencsak legyezgette a fiatal lány hiúságát a férfi udvarlása. Csokonai kitartóan ostromolta szíve hölgyét, aki az első néhány Lilla-vers után megenyhült, és viszonozta a költő szerelmét.

Csokonai mindent megtett, hogy feleségül vehesse szerelmét

Julianna szülei azonban nem örültek a lányuk és a költő lángoló szerelmének. Ők más jövőt, egy hóbortos poétánál biztosabb életet szántak Csokonai Lillájának. Éppen ezért sokáig nem is tétlenkedtek, gyorsan férjet kerestek lányuknak. Választásuk a tehetős fakereskedőre, Lévai Istvánra esett. 

Csokonai Vitáz Mihály
Csokonai Vitáz Mihály

Julianna azonban nem rajongott mindig morcos leendő uráért, és a házassági szándék ellenére nem szakította meg a kapcsolatot Csokonaival.

Mivel a szülőktől azt az ígéretet kapta, hogy biztos egzisztencia esetén hozzáadják lányukat, a költő egyebek között tanári állást keresett, valamint egy újság alapítását és kiadását tervezgette, ám ehhez nem talált mecénásra. Miután Csokonai hónapokig nem járt sikerrel, ráadásul távol töltötte ezt az időszakot szerelmétől, Juliannával megpróbálták elhitetni szülei, hogy Csokonai letett korábbi szándékáról. Még a leveleit is eltitkolták Julianna elől. A helyzetet kihasználva aztán a korábban kiszemelt dunaalmási fakereskedőhöz, Lévai Istvánhoz adták feleségül lányukat. 

Két boldogtalan házasság jutott Lillának

A csalódott költő, miután Vajda Julianna 1798-ban Dunaalmásra költözött Lévai István fakereskedő feleségeként, Csurgóra ment, ahol tanári állást kapott, ám a távolság ellenére kapcsolatuk nem szakadt meg, sőt a szerelmesek találkozgattak is, és Csokonai egy pecsétgyűrűvel, valamint egy nyomtatásban megjelent verseskötetével is megajándékozta az asszonyt.

A dedikált példány, egy rózsaszín selyemkötésű kötet, ma az Országos Széchényi Könyvtár tulajdona.

Vajda Julianna és Lévai István soha nem élt boldog házasságban. Hiába volt meg a határozott jólét, az anyagi biztonság, Lilla szíve örökre a költőé maradt, Csokonai 1805-ben bekövetkezett haláláig, és még azon is túl. A tragédiáról a poéta édesanyja levélben értesítette Juliannát, aki az asszony jóvoltából megkapta a Lilla-dalok első példányát, amely a magyar irodalom első szerelmesvers-ciklusainak egyike.

A költő halála után még boldogtalanabb volt Csokonai múzsájának élete. Férje 1840-ben bekövetkezett halála után négy évvel az asszony ismét férjhez ment, ekkor Végh Mihály hetényi esperes felesége lett. Ám ez a házasság sem hozott számára boldogságot, öt év együttélés után visszaköltözött dunaalmási otthonába, ahol 78 éves korában hunyt el. 
Vajda Juliannát kérésére a Csokonai által írt búcsúlevéllel és a Lilla-dalokat magába foglaló kötettel temették el Dunaalmáson.

Meryl Streep személyiségét és karrierjének alakulását is átformálta a szerelem és a veszteség. Olvasd el cikkünket, hogy megtudd, mi volt az ő életében a sorsfordító esemény.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek