A világ legtaszítóbb szavai ezek: bárki hallja őket, kirázza a hideg

hideg név náci
Olvasási idő kb. 9 perc

A világ történelmének bizonyos nevei olyan súlyos emlékeket hordoznak, hogy azok hallatán mindenkit átjár a hideg. Ezek a nevek nemcsak helyeket, eseményeket vagy embereket jelölnek, hanem tragédiák szimbólumai, amelyek a legmélyebb emberi szenvedést és a kegyetlenség határtalanságát idézik fel.

Vannak olyan szavak, köztük nevek, amelyek más idegen nyelven negatív töltetűek. Ronda például egy gyönyörű város Spanyolországban, de magyarul nem kelt vonzó képzeteket a neve. A Chevrolet-nak van egy Nova típusa, amelynek neve spanyolul azt jelenti: „nem megy”, ami valljuk be, egy autónál nem túl jó hívószó. Vannak azonban olyan nevek is, amelyek hallatán a világ minden táján a hideg futkos az ember hátán, nyelvre és nemzetiségre való tekintet nélkül. Ezekből gyűjtöttük össze a tíz legszörnyűbbet.

1. Guillotine

Bár a guillotine a forradalmi Franciaország véres szimbóluma, hiszen azzal végezték ki XVI. Lajos királyt és hitvesét, Marie Antoinette-et, később is széles körben használták egészen 1977-ig. Kevésbé köztudott, hogy a náci rezsim alatt is több mint 16 ezer emberre szabták ki ezt a büntetést, különösen politikai foglyok és ellenállók kivégzésére. Az eszköz nevét feltalálójáról, Joseph-Ignace Guillotinről kapta, aki paradox módon humánusabb kivégzési módszert akart bevezetni. Azzal érvelt, hogy a villámgyors szerkezettel a művelet kevésbé fájdalmas, mint a karddal vagy bárddal gyakran elhibázott lefejezés. A nyaktiló tehát elvben a tiszta, gyors halál ígéretét hordozta, ám a fejek, amelyek sorra hullottak, a félelem minden rezdülését magukban hordozták.

A nácik által használt guillotine a Szeretettel, a Ti Hildétek című német filmben: szinte a bőrünkön érezzük a hideg fémet
A nácik által használt guillotine a Szeretettel, a Ti Hildétek című német filmben: szinte a bőrünkön érezzük a hideg fémetCirko Film

2. Napalm

A napalm, ez a rettenetes gyúlékony anyag, az 1940-es években jelent meg, és az emberiség sötét találmányainak egyik legsúlyosabbika lett. A vietnámi háborúban használták leginkább, ahol fákat és embereket egyaránt könyörtelenül perzselt fel. Az égő anyagot tartalmazó bombákat repülőgépekről dobták le, egyetlen bombatámadás ezrek életét is kiolthatta, miközben mindent lángoló pusztasággá változtatott. A napalm égeti a bőrt és a húsig hatol, brutális fizikai kínokat okozva.

Napalmtámadás az Apokalipszis most című filmben
Napalmtámadás az Apokalipszis most című filmbenPannonia Entertainment

3. Hirosima

1945. augusztus 6-án Hirosimában robbantotta fel az Egyesült Államok a világ első atombombáját, amely azonnal 70–80 ezer ember életét követelte, de ez a szám már az év végére több mint 140 ezerre nőtt a sugárzás és a sérülések miatt. Az évtizedeken át tartó radioaktív szennyeződés miatt a halálozások száma folyamatosan növekedett, rengeteg genetikai problémát és torz születést okozva. A város neve emiatt egyet jelent a nukleáris fegyverek pusztító erejével. 

Atomrobbantás az Oppenheimer című filmben
Atomrobbantás az Oppenheimer című filmbenUIP-Duna Film

4. Auschwitz

A náci Németország által fenntartott koncentrációs táborok száma meghaladta az ezret, de csaknem tíz olyan volt köztük, amelyeket az úgynevezett „végső megoldás” érdekében eleve haláltáborként hoztak létre. Ezek legnagyobbika Auschwitzban működött, ahol 1940 és 1945 között több mint 1,1 millió embert, főként zsidókat, romákat, lengyeleket, szovjet hadifoglyokat, fogyatékkal élőket és politikai ellenzékieket öltek meg. Itt alkalmazták először a Zyklon-B gázzal történő tömeges megsemmisítést és krematóriumokat az áldozatok elhamvasztására. Ez volt az emberi gonoszság csúcspontja, ahol a halál ipari szintre emelkedett. 

Német gyerekek játszanak az auschwitzi haláltábor tőszomszédságában az Érdekvédelmi terület című filmben
Német gyerekek játszanak az auschwitzi haláltábor tőszomszédságában az Érdekvédelmi terület című filmbenADS Service

5. Holokauszt

A holokauszt kifejezés az 1933 és 1945 közötti időszakra utal, amikor a náci rezsim megsemmisítette Európa zsidó lakosságának mintegy kétharmadát. Több mint hatmillió zsidó vesztette életét ez alatt az idő alatt, de nemcsak a koncentrációs táborokban, hanem a halálra ítélt városi gettókban és a gyakran végrehajtott tömegmészárlások során. Különösen nagy volt a veszteség Kelet-Európában, ahol a legnagyobb zsidó közösségek éltek: Lengyelországban például az egykor több mint 3 milliós zsidóságból alig néhány tízezren maradtak életben. 

Holokauszt-túlélő apa látogat vissza fogvatartása helyszínére Lengyelországba a Kincs a múltból című filmben
Holokauszt-túlélő apa látogat vissza fogvatartása helyszínére Lengyelországba a Kincs a múltból című filmbenMozinet

6. Hitler

Adolf Hitler neve a huszadik századi diktatúra és népirtás szinonimájává vált. Egy ember, akinek szavai milliókat taszítottak a halálba, miközben egy egész világot vezetett háborúba. Egyetlen ember, akinek ideológiája és tettei alapjaiban rengették meg az emberiség hitét a morális normákban. Nemcsak a hatmillió zsidó élete szárad a lelkén, hiszen a második világháború kitörésének fő felelőseként az üldözött kisebbségek mellett még mintegy 70 millió ember életének kioltásában játszott szerepet, ami a világ akkori népességének több mint 3 százalékát jelentette. Ironikus, hogy végül maga is a halálba menekült saját borzalmai elől.

Visszavonuló német katonák A bukás – Hitler utolsó napjai című filmben
Visszavonuló német katonák A bukás – Hitler utolsó napjai című filmbenBest Hollywood

7. Iszlám Állam (ISIS)

Az Iszlám Állam az utóbbi évtizedek egyik legbrutálisabb terrorszervezete volt, amely 2014 és 2019 között Szíriában és Irakban próbált kalifátust létrehozni embertelen módszerekkel. Ezrek haltak meg terrortámadásaik és háborúik következtében, de az általuk elkövetett emberi jogi visszaélések is milliókat sújtottak. Az ISIS radikális iszlamizmusa nemcsak a más vallásúakat fenyegette, hanem mindenkit, aki nem akart saját tanításaik szerint élni. Az Iszlám Állam nemcsak a Közel-Keletet, de a világ legtávolabbi pontjait is megremegtette, Európában is rengeteg halálos áldozatot követelő merényletet hajtottak végre kiképzett terroristáik. Az online közvetített kivégzések, a romba döntött városok és az elkövetett háborús bűnök mindenki számára emlékeztetők arra, hogy az emberi gonoszság a 21. században sem ismer határokat.

ISIS-katonák vonulnak be a szíriai Rakka városába a Szellemek városa című filmben
ISIS-katonák vonulnak be a szíriai Rakka városába a Szellemek városa című filmbenVerzió Filmfesztivál

8. Koronavírus

A halál nem mindig robbantás vagy háború formájában érkezik, de a koronavírus esetében ugyanolyan gyors és kegyetlen. A Kínából származó pandémia rendkívüli sebességgel terjedt el a világon, 2019 óta csaknem 7 millió emberrel végzett. A halálozási aránya ugyan „csak” 3 százalék körüli, ám azok számára, akik más alapbetegségben szenvedtek, a legtöbbször végzetesnek bizonyult. A Covid-19 betegséget annak rettenetes lefolyása is borzasztóvá teszi, mivel gyorsan leterheli a légzőrendszert, ami miatt a betegek egyszerűen nem kapnak levegőt, lélegeztetőgépből pedig sok helyen nem volt elegendő. Ráadásul a világjárvány társadalmi és gazdasági hatásai is jelentősek voltak, mivel a lezárások és utazási korlátozások miatt üzletek, gyárak és éttermek zártak be, valamint a gyártási láncok megszakadása számos iparágat sújtott. Rengetegen vesztették el a munkahelyüket, és a Világbank szerint 2020 végére a globális gazdaság 4,3 százalékos visszaesést szenvedett el.

Lélegeztetőgépen lévő beteg a Van rá magyarázat: A koronavírus című minisorozatban
Lélegeztetőgépen lévő beteg a Van rá magyarázat: A koronavírus című minisorozatbanNetflix

9. AIDS

Az AIDS (szerzett immunhiányos tünetegyüttes) csendben lopózott be az emberiség életébe, mint egy árnyék, amely először csak egy szűk közösséget, majd milliókat temetett maga alá. Az 1980-as évek elején jelent meg, és a kiváltott szövődményei eddig körülbelül 40 millió ember halálát okozták világszerte. Bár gyógyszerekkel ma már egyre jobban kezelhető, az elmúlt évtizedekben a világ egyik legpusztítóbb betegségének számított.

A 120 dobbanás percenként című filmben aktivisták tüntetnek, hogy megtörjék a közvélemény közönyét az AIDS-betegekkel szemben
A 120 dobbanás percenként című filmben aktivisták tüntetnek, hogy megtörjék a közvélemény közönyét az AIDS-betegekkel szembenVertigo Media

10. Csernobil

Csernobil az ukrán vidék egyik ismeretlen városa volt egészen 1986. április 26-ig, amikor felrobbant az ottani atomerőmű egyik reaktora. Egy hibás tervezés, egyetlen emberi mulasztás elég volt ahhoz, hogy sugárzó halál söpörjön végig Európán, hosszú árnyékot vetve generációk életére. Nem látszik, nem érzed, és mégis ott van – a radioaktivitás évtizedekkel később is ott kísért a magára hagyott zónában. Bár közvetlenül a baleset következtében „csak” 31 haláleset történt, de a sugárzás miatti több ezren haltak meg, és több millió embert érintett a környezeti hatás. Ez volt a történelem legsúlyosabb nukleáris katasztrófája, ami rámutat az atomenergia békés célú felhasználásának a veszélyeire is.

A felrobbant atomerőmű oltási munkáit figyelik a Csernobil című sorozatban
A felrobbant atomerőmű oltási munkáit figyelik a Csernobil című sorozatbanHBO

Ezek a nevek emlékeztetnek minket az emberi szenvedés legsötétebb bugyraira. De nemcsak történelmi emlékek, hanem intő jelek is, amelyek arra figyelmeztetnek, hogy mennyi vesztenivalója van az emberiségnek, ha elfelejti saját hibáit. 

Ha kíváncsi vagy, hogy Csernobilon kívül még milyen kísérteties szellemvárosok vannak a világon, ide kattintva kilenc másikról is olvashatsz.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek