A világ második leghíresebb utolsó vacsoráján osztriga is az asztalra került

Pásztor Liliána
PAP 7053
Olvasási idő kb. 5 perc

1912. április 14-én este a Titanic első osztályú étkezőjében minden az eleganciáról, a gazdagságról és a korabeli kifinomult gasztronómia csúcspontjának ünnepléséről szólt. Az Atlanti-óceán közepén haladó luxushajón senki sem sejtette, hogy ez lesz az utolsó vacsorájuk.

A vacsora menüjét, amely ma már történelmi dokumentumnak számít, gazdag ízvilág és különleges ételek jellemezték – a legkiválóbb alapanyagokból készült fogásokkal, amelyek méltón képviselték a Titanic híres fényűzését.  Az étlap 27 fogása között olyan fenséges ételek szerepeltek, mint az osztriga, a borjúhús sós tésztában, a Wellington módra elkészített bárány, illve az ellenállhatatlan desszertek – például Waldorf-puding vagy csokoládés éclair. Az ínyencségeket gondosan válogatott borok kísérték, amelyek tökéletes harmóniát alkottak az ételek ízével. A menü nemcsak az ízlelőbimbók kényeztetésére szolgált, hanem a gazdag utasok társadalmi státuszának bemutatására is.

Kulináris élmény a Titanic fedélzetén

A Titanic első osztályú kulináris élménye egy olyan korszakot idéz, amikor az étkezés még művészetnek számított. Az étlapot a hajó neves séfjei, többek között Charles Proctor és Pierre Rousseau állították össze, akik a kor legmagasabb gasztronómiai elvárásai szerint dolgoztak. A menüt gondosan megtervezett sorrendben szolgálták fel, követve a francia konyha hagyományait. A vacsora kezdete a hideg előételek világába vezetett.

Az osztriga, amely az utasok körében a luxus szimbólumának számított, friss citrommal és pezsgő kíséretében került az asztalokra.

Ezt követték a különféle pástétomok, például a libamáj vagy a kaviár. Az ételeket aprólékosan díszítették, tükrözve az akkori kifinomult prezentációs stílust.

A Titanic első osztályának étkezője
A Titanic első osztályának étkezőjeWikimedia Commons / Francis Browne

A levesek közül a consomme olga és a krémes árpaleves is helyet kapott. Ezeknek elfogyasztása után főételek kavalkádja várta az utasokat. A báránygerinc menta mártással és a Wellington módra elkészített borjúhús voltak a csúcspontok, de a halételek sem hiányoztak a kínálatból: például a lazac mousseline-mártással, amely könnyed eleganciájával tökéletesen illett az alkalomhoz.

Ételek és társadalmi státusz

A Titanic étlapja nemcsak a korabeli ízlésről árulkodik, hanem a társadalmi osztályok közötti különbségeket is élesen bemutatta. Az első osztály utasai, akik között olyan hírességek és üzletemberek is voltak, mint John Jacob Astor vagy Benjamin Guggenheim, a legjobb borokat és legpazarabb ételeket kapták. Az alacsonyabb osztályokban ezzel szemben sokkal egyszerűbb fogások, például pörköltek és sült zöldségek kerültek az asztalokra.

Az osztályok közötti átjárás tiltott volt
Az osztályok közötti átjárás tiltott voltWikimedia Commons / Marguerite Martyn

Az étkezés során a társalgás is a társadalmi státusz tükrözését szolgálta. Az etikett szerint a hölgyeknek és uraknak a megfelelő pohár- és evőeszközhasználatot ismerniük kellett, a tánc, valamint a vacsora utáni italozás a hajó szalonjaiban zajlott.

Az utolsó vacsora tragikus öröksége

Az étkezés végén a vendégek süteményeket, gyümölcsöket és különféle sajtokat fogyasztottak, majd kávét és likőröket szolgáltak fel. Mindez a legfinomabb porcelánokon, ezüst evőeszközökkel történt. A Titanic étkezési kultúrája egyben a brit birodalom hanyatló fénykorát is szimbolizálta, ahol a gazdagság szinte már a pazarlássá fajult. 

Nem sokkal vacsorát követően azonban a hajó sorsa tragikus fordulatot vett. Az elegáns vacsoraasztalok, az ezüst tálalók és a pompás étkezőtermek néhány órán belül az óceán mélyére süllyedtek. Az utolsó vacsora emléke azonban máig fennmaradt, mint a luxus és tragédia különleges találkozásának egyik feledhetetlen pillanata.

A Titanic tragédiája a mai napig az egyik legmaradandóbb baleset a történelemben
A Titanic tragédiája a mai napig az egyik legmaradandóbb baleset a történelembenWikimedia Commons

A Titanic utolsó estéjének étlapja a múlt egy darabja, amely nemcsak a gasztronómia iránti rajongásról mesél, hanem egy olyan világról is, amely örökre eltűnt az óceán mélyén.

Az osztriga, a báránygerinc és a Waldorf-puding nemcsak ételek, hanem egy korszak szimbólumai, amelyek ma is ámulatba ejtenek minket.

Ha érdekel a Titanic tragédia túlélőinek sorsa, figyelmedbe ajánljuk ezt a cikkünket is!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek