„Többé nem hagyom, hogy még egy éjszakát külön töltsünk..." – híres szerelmes levelek

GettyImages-1297420610
Olvasási idő kb. 9 perc

A történelem során megannyi románcról, tomboló szenvedélyről pusztán azért tudunk, mert ránk maradtak a párok szerelmes levelei, melyekből fény derült a felek érzelmeire és gyakran legféltettebb titkaira is.

Ma már nem ragadunk papírt és tollat, ha üzenni szeretnénk szívünk párjának, hiszen nincs rá szükség. És jobb esetben nem is kell napokat várni a válaszra, vagy ha mégis, akkor az nem a posta rossz logisztikája miatt van. A korábbi évszázadokban még volt jelentősége a szerelmes leveleknek, és a legzordabb személyiségű embereknek is előbújt a gyengéd oldala, ha szíve hölgyének írt.

Napólon szerelmes levelei csakis Jozefinának szóltak, válásuk után is

Bonaparte Napóleon legnagyobb szerelme első felesége, Jozefina volt. A nő hat évvel volt idősebb nála, kétgyermekes özvegyként ismerte meg. Annak ellenére, hogy a köznép ridegnek és agresszívnek gondolta, Napóleon a magánéletben egy igazán érzelmes férfi volt, aki halálosan szerelmes volt feleségébe, aki később császárnéja is lett.

Napóleon császárrá koronázta saját magát és feleségét Jozefinát is. Szerelmes leveleket még a válásuk után is küldött neki
Napóleon császárrá koronázta saját magát és feleségét Jozefinát is. Szerelmes leveleket még a válásuk után is küldött nekiimageBROKER/Sunny Celeste / Getty Images Hungary

Napóleon, nem sokkal azután, hogy egybekeltek, háborúba indult, hiszen célja volt, hogy az egész világot az uralma alá hajtsa. Meglehetősen magányos volt felesége nélkül, amit szerelmes leveleiben is megfogalmazott:

Amióta csak elutaztam, depressziós vagyok. Csak melletted vagyok boldog, mert te vagy az egyetlen, aki igazán törődik velem és a sorsommal. Drága Jozefinám, a bájod csak úgy perzseli és ragyogtatja a szívemet! Alig várom, hogy újra együtt lehessünk és minden időmet veled tölthessem. Hogy mással ne kelljen foglalkoznunk, csak saját magunkkal, az ünnepléssel és a szerelemmel!

A nagy szerelem ellenére Napóleon rögtön elvált Jozefinától, amikor kiderült, hogy kedvese már nem tud neki utódot szülni.

Szerelmes levelek őrzik Nelson és Emma románcát

A francia császár egyik legnagyobb ellensége volt Lord Nelson, a brit flotta altengernagya. Horatio Nelson leghíresebb győztes csatája, az 1805-ös trafalgari ütközet egyben az utolsó is volt számára, hiszen meghalt. Eleste után megtalálták szerelmes leveleit, amit Emma Hamiltonnak írt. A tengernagy és szerelme közötti affért a leghíresebbek közé sorolják a brit történelemben.

1799-ben ismerkedtek meg Nápolyban, ahol azonnal egymásba szerettek. Olyannyira, hogy 1801-ben megszületett közös gyermekük, Horatia. Viszonyuk Nelson idő előtti halála miatt nem tarthatott sokáig, de addig is több száz levélben biztosították egymást hű szerelmükről.

...egyetlen Emmám, csupán elképzelheted irántad érzett gondolataim és érzéseim, melyek egy gyöngéd szív minden érzését magukban foglalják. Egy pillanatnyi időm sincs; csak írom és aláírom a parancsokat, mialatt egyetlen Emmámnak is írok. Életem, lelkem, a Jóisten áldjon meg tégedet

– írta Nelson 1804 októberében.

Még VIII. Henrik is képes volt gyönyörű szerelmes levelet írni

Egy kicsit visszautazunk az időben, de Angliában maradunk, ugyanis nem lehet kihagyni VIII. Henrik Boleyn Annához írt szerelmes levelének történetét. Köztudott, hogy az uralkodó, aki vallást alapított azért, hogy válhasson, azért házasodott össze a nőkkel, hogy azok utódot szüljenek neki. Boleyn Anna – aki korábbi feleségének udvarhölgye volt – azonban más volt, iránta valóban szerelmet érzett, amit nem is titkolt előtte:

De ha betöltenéd az igaz, hű szerető és barátnő hivatalát, és testeddel és szíveddel átadnád magad nekem, aki a leghűségesebb szolgád leszek és voltam, (ha szigorúságod nem tiltja), megígérem, hogy nemcsak a nevet adom neked, hanem azt is, hogy egyetlen szeretőmnek foglak tekinteni, minden mást rajtad kívül kizárva gondolataimból és vonzalmaimból, és csak téged szolgállak. Kérlek, adj teljes választ erre a goromba levelemre, hogy megtudjam, mire számíthatok. Ha pedig nem tetszik, hogy írásban válaszolj, jelölj ki egy helyet, ahol szóbeli választ kaphatok, és én odamegyek.

Boleyn Anna nem fogadta el, hogy csak ágyasa legyen a királynak, ő királyné akart lenni, és VIII. Henrik teljesítette is szíve hölgyének kívánságát. Házasságuk gyümölcsöző volt, gyermekük, I. Erzsébet lett később a brit birodalom első uralkodónője (ekkor még Skócia nem volt Nagy-Britannia része).

VIII. Henriknek a Boleyn Annához írt szerelmes levelei nem azt a szörnyű véget vetítik előre
VIII. Henriknek a Boleyn Annához írt szerelmes levelei nem azt a szörnyű véget vetítik előremikroman6 / Getty Images Hungary

Beethoven titokzatos kedvesének írt szerelmes leveleket

Nem csak az uralkodók és hadvezérek írtak szívfacsaróan szép szerelmes leveleket, de tagadhatatlanul az ő romantikus soraikat a legmeglepőbb olvasni. Rajtuk kívül azonban élt egy híres zeneszerző, akinek múzsája és szerelme a mai napig ismeretlen.

Ludwig van Beethoven mindig „Halhatatlan Kedvesének” címezte leveleit, de a történészek is csak találgatják, hogy ezzel kire utalt pontosan. A kutatók egy diplomata lányára gondolnak, akivel sok időt töltött, vagy Brunszvik Teréz húgára, Jozefinre.

Drága Halhatatlan Kedvesem! Itt-ott vígan, aztán szomorúan várok arra a sorstól, hogy vajon meghallgat-e minket. Csak veled együtt élhetek, vagy egyáltalán nem! A szerelmed tett eddig a legboldogabbá és a legboldogtalanabbá. (...) Szeress továbbra is, soha ne kételkedj kedvesed hűséges szívében! Örökké az enyém, örökké a tied, örökké a miénk!

Azt talán sosem tudjuk meg, ki is volt pontosan a zongoraművész halhatatlan kedvese, az viszont biztos, hogy nagy szerelem volt az övék.

A királynő nem akart férjhez menni, majd szerelmes lett

Még egy kicsit visszakanyarodunk Nagy-Britanniába, ugyanis nem hagyhatjuk szó nélkül azt a szerelmet, ami Viktória királynő és Albert herceg között volt. Eleinte nem úgy tűnt, hogy boldog befejezése lesz történetüknek, de első személyes találkozásukkor ez megváltozott.

Viktória édesapja elhatározta, hogy lányának hozzá kell mennie a szász-coburg-gothai herceghez, aki 21 évvel volt idősebb Viktóriánál. A fiatal hercegnő tiltakozott ez ellen, sokáig állította, ő bizony sohasem fog férjhez menni. Ehhez tartotta is magát egészen 17 éves koráig, amíg meg nem ismerte a szász Albert herceget. Források szerint azonnal egymásba szerettek, Albert herceg ezt gyönyörű levelekben erősítette meg a későbbi királynőnek:

Drága, szeretett Viktóriám! Nem szükséges mondanom, de csak rád gondolok, a fényképed pedig boldogsággal önti el a szívemet. Álmaimban sem gondoltam volna, hogy valaha is ilyen szerelmes leszek. Dédelgetem azokat a pillanatokat, amikor veled lehettem, és amikor foghattam a kezedet. Hamar eltelt az az idő, de az is el fog, amikor újra foglak látni! Ígérem, hogy odaadással és változatlan szerelemmel foglak szeretni, a te igaz Alberted.

Felesége meglepte a híres írót szerelmes leveleivel

Ne higgyük, hogy a modern korban nem születtek megindító szerelmes levelek, és abban a hitben sem érdemes ringatni magunkat, hogy csak a férfiak írtak gyönyörű sorokat hölgyeik számára. A 20. század egyik leghíresebb íróját, F. Scott Fitzgeraldot a felesége számtalanszor meglepte szerelmes soraival.

Nélküled, kedvesem, nem látok, hallok, érzek, gondolkozok vagy élek. Szeretlek és soha többé nem fogom hagyni, hogy még egy éjszakát külön töltsünk. (...) Meg akarlak csókolni a tarkódon és a mellkasodon. Nem tudom elmondani, hogy mennyire szeretlek! Nem vagyok önmagam, amikor nem vagy itt velem, annyira akarlak! (...) Gyere gyorsan vissza hozzám! A szerelmed és kedvesed, a feleséged.

Fitzgerald rengeteg szerelmes történetet vetett papírra, most már érthető, hogy mi adta az inspirációt hozzá. Felesége, Zelda biztos alapot nyújthatott minden romantikus művéhez.

A szerelmespár, akiknek túl kevés idő jutott

John Keats és Fanny Brawn története igazán szívszorító, mivel mindössze két évig tartott, ugyanis a fiatal költő tuberkulózisban szenvedett, ami 1820 februárjában végzett vele.

1818-ban találkoztak először, ekkor még csak barátkoztak egymással, de ez hamar komolyabb érzelmekké alakult át. A romantika korában éltek, eleget is tettek ennek az időszaknak, mivel a legtragikusabb szerelmi történet lett az övék ebben az időszakban.

John Keats leveleiben rendszeresen kifejezte, mekkora szerelmet érzett Fanny iránt, tehetséges költő lévén pedig remekül bánt a szavakkal:

A szerelmem önzővé tett. Nem tudok nélküled létezni - mindenről megfeledkezem, csak arról nem, hogy újra lássalak - úgy tűnik, az Életem itt megáll - nem látok tovább. Elnyeltél engem. Jelen pillanatban olyan érzésem van, mintha feloldódnék - rendkívül nyomorultul érezném magam a remény nélkül, hogy hamarosan láthatlak. Félnék elszakadni tőled....Mártírrá válnék a vallásomért - a szerelem az én vallásom - képes lennék meghalni érte - képes lennék meghalni érted. Hitvallásom a Szeretet, és te vagy az egyetlen tétele - Elragadtattál egy olyan hatalom által, amelynek nem tudok ellenállni.

Ez egy azon gyönyörűen megírt levelekből, melyeket Fannynak írt John Keats. Szerelmük soha nem teljesedhetett ki, ugyanis még csak jegyesek voltak, amikor a költő 25 éves korában meghalt. Ezután Fanny, annak ellenére, hogy sohasem volt Keats felesége, 12 éven át gyászruhában járt, és az özvegyeként mutatkozott be.

A történelemben nemcsak boldog befejezésű szerelmeket találunk, hanem akad közöttük néhány nagyon bizarr szerelmi háromszög is. Ebben a cikkünkben többről is olvashatsz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Érdekességek