A Föld felszínének körülbelül 70 százalékát víz borítja, ami azt jelenti, hogy a fogyasztási cikkek mintegy 80 százalékát – vagyis szinte az összes árut, amit az üzletekben vagy az interneten megvásárolhatsz – tengeri úton szállítják. Az ilyen hosszú utak során pedig rengeteg oda nem illő dolog kerülhet a vízbe. Hogy pontosan mennyi, arra vonatkozóan csak becslések léteznek. Egy 2020-as tanulmány úgy kalkulált, hogy
a vízi útvonalak mentén 2016-ban 23 millió tonna műanyaghulladék került a tengerbe.
De ez valószínűleg csak a jéghegy csúcsa, hiszen az áradások következtében szintén rengeteg szemét juthat a vízbe, és akkor a halászat és a tengeri ipari tevékenységek által létrejövő hulladékmennyiségről még nem is beszéltünk. Lássunk néhány példát, hogy ezzel összefüggésben milyen furcsa tárgyakat mosott már partra a víz.
1. Fürdőkacsák tízezrei
Emlékezetes, hogy 1992-ben egy vihar során a Csendes-óceán északi részén megsérült egy teherhajó konténere, majd abból 28 ezer gumikacsa, -teknős, -hód és -béka esett a vízbe. A játékok olyan távoli helyek partvidékeire jutottak el, mint Ausztrália, Indonézia, Chile, Hawaii és Alaszka.
Némelyik a Bering-szoroson keresztül átsodródott a Jeges-tengeren, és az Egyesült Királyság partjain kötött ki.
Bár az eset kisebb környezeti katasztrófának minősült, volt némi haszna is. Curtis Ebbesmeyer és James Ingraham oceanográfusok ugyanis a fürdőjátékok útját elemezve hasznos információkhoz jutottak az óceáni áramlatok működéséről. A kutatók hasonlóképpen profitáltak abból az 1990-es esetből is, ami miatt 60 ezer Nike cipő került a tengerbe.
2. Milliónyi LEGO
1997-ben, amikor kis híján felborult egy teherhajó Anglia délnyugati partjainál, a Great Lego Spill néven emlegetett esemény során 5 millió LEGO-darab került a tengerbe. Ezeket azóta is folyamatosan mossa partra a víz egyes brit és európai strandokon.
A sors fintora, hogy a több millió LEGO jelentős része sós vízi élőlényeket formázott, vagy tengeri tematikájú volt, így szép számmal akadtak köztük békalábak, búvártartályok, mentőcsónakok, hínárok és polipok is. Bár az elveszett rakományban 50 ezer műanyag cápa is volt, ezek a könnyebb LEGO-daraboktól eltérően nem maradnak fenn a vízen. Nem véletlen, hogy eddig csak egyetlen darab került elő, amelyet egy halász fogott ki a mélyebben lévő vízrétegekből.
3. Egy életnagyságú LEGO-figura
Több alkalommal is előfordult, hogy bizonyos országokban – köztük Hollandiában, az Egyesült Államokban, Japánban és az Egyesült Királyságban – egy hatalmas LEGO-szerű figurát láttak az árapály során a vízben vagy a partokon. Rejtélyes felbukkanását eleinte senki nem tudta hova tenni, míg végül kiderült, hogy az esetek egy Ego Lonard néven elhíresült művészhez kötődnek, aki egy performansz keretében helyezte ki a figurákat, és azokat nem a tenger mosta partra.
Nem ez volt az első alkalom, hogy valaki a tengert használta fel figyelemfelkeltő eszközként. 2013-ban például egy jókora sárkánykoponyát tettek ki egy fosszilis leleteiről ismert brit tengerpartra a Trónok harca című sorozat 3. évadát beharangozó kampány részeként.
4. Garfield formájú telefonok
A franciaországi Bretagne-ban 35 éven keresztül mosódtak a partra Garfield formájú telefonok. Arra, hogy honnan származnak, évtizedeken keresztül nem sikerült rájönni, mígnem egy helybélinek végül eszébe jutott egy szállítókonténer, amely egy szinte megközelíthetetlen tengeri barlangban esett csapdába. Kiderült, hogy jó nyomon járt: a barlang bejárható területén később ugyanilyen telefonokra bukkantak. A szállítmány nagyja azóta is a barlangban lehet, 2019-ben az illetékesek letettek róla, hogy a többi telefont kiszabadítsák.
5. Cigarettával teli kartonok
Egy dán teherhajóról 2014-ben 500 konténer került a francia vizekbe. Ezek közül legalább egy cigarettával volt tele. A történtek következtében az Egyesült Királyság hatóságai 11 millió cigarettát távolították el egy délnyugat-angliai strandról. Alig két évvel később aztán az eset megismétlődött. A begyűjtött cigarettákat a brit vámhivatal állítólag elégette, hogy felhasználásukkal áramot termeljenek.
6. Orvosi hulladékok
Idén szeptemberben rengeteg orvosi hulladékot, köztük tűket, fecskendőket és pirulásüveget mosott ki a tengervíz a közép-atlanti partvidéken. Emiatt Marylandben, Virginiában és Delaware-ben népszerű strandokat kellett lezárni ideiglenesen. Hogy honnan kerültek az óceánba, azt a hatóságok egyelőre nem tudták megállapítani.
2008-ban egy hasonló eset nyomán egy fogorvos ellen emeltek vádat. Bebizonyosodott ugyanis, hogy New Jersey-ben orvosi hulladékokat tartalmazó szemeteszsákokat dobott egy öbölbe.
Nem feltétlenül rossz, ha a hulladék a tengerpartra kerül
Andrew DeVogelaere, a Monterey Bay National Marine Sanctuary kutató ökológusa szerint bizonyos értelemben a partra mosódás a legjobb forgatókönyv, ami a tengeri hulladékokkal történhet. „Ha valami a partra kerül, el lehet távolítani. Ezzel szemben, ami elsüllyed, az valószínűleg ott is ragad” – fogalmazott a szakember.
DeVogelaere közel két évtizedet töltött azzal, hogy megfigyelje, mi történik egy szállítókonténerrel mélytengeri körülmények között. Ez az évek során sajátos faunát hozott létre, mely gyökeresen különbözött attól, ami körbevette.
20 év elteltével a konténer szinte egyáltalán nem károsodott, miközben megváltoztatta környezetét.
Az ökológus megjegyezte, az ilyen, szállítási útvonalak mentén elveszett konténerek „ugródeszkát” jelenthetnek egyes invazív mélytengeri fajok számára, új élőhelyeket teremtve számukra. „A mélytengert kevésbé tanulmányozzák. Sok dolognak még a nevét sem tudjuk... egy egész ökoszisztémára vagyunk hatással, amit nem is értünk.”
Tudtad, hogy a világ óceánjait máig szellemhajók járják? Ezekről itt olvashatsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés