A világ egyik legelismertebb tetoválóművésze, Apo Whang Od, aki 107 éves korában is őrzi a batok tetoválási stílus ősi technikáját. Sokak számára bakancslistás küldetésük, hogy eljussanak a művésznőhöz, és tetoválását viselhessék a testükön. Apo Whang Od egy Fülöp-szigeteki ősi tradicionális stílus őrzője, aki nagybátyja által, az apja bíztatására sajátította el a kalinga tetoválások művészetét. Mielőtt tetováló karrierjével látványossággá vált, a Fülöp-szigeteken szigorúan férfi feladatnak számított a tetoválás művészete. A kalinga kultúrában a férfiak a harcban elért eredményeikért, a hölgyek pedig szépségükért készítettek tradicionális kézi tetoválásokat
Női utódok
A kézi tetoválás, másnéven "batok" technika, Whang Od népszerűsége révén maradt fenn, hiszen női tanítványai példájára inspirálták a következő generáció női batok művészeit. Nemcsak a tradíciók megőrzése a céljuk, hanem a nők jelenlétének megszilárdítása ezen az évszázadokon át férfiak által dominált területen. Ezt a tetoválási technikát csak családtagoknak taníthatták a mesterek, viszont Whang Odnak nem születtek gyermekei, így ezt a szabályt is áthágva, kalinga női társait tanította és a mai napig tanítja erre a hagyományos technikára.
Így érvényesülnek a női tetoválók
Bár a tetoválás egy ősi hagyomány, a nők számára csak az 1900-as évek elején kezdett elfogadottá válni, hogy tetoválóként dolgozzanak. Az egyik legelső női tetováló az amerikai Emma de Burgh volt, aki tradicionális amerikai mintákkal dolgozott a tengerentúlon, viszont a hatása Európában is érezhető volt. Az első tetováló nők, gyakran cirkuszi környezetben, műsorszámként kezdték a karrierjüket, így határozottan kijelenthetjük, hogy hatalmas utat járt be ez a művészeti ágazat a nők vonatkozásában. A fordulópontot az 1980-as évek hozták el, ahol az underground és punk kultúrák révén népszerűbbé vált ez a művészeti forma a hölgyek körében.
Tekintsd meg a videónkat, ahol a Patika Tattoo stúdió tetováló hölgyeit kérdezzük, a női tetoválók megítéléséről és láthatóságukról!
Ha szívesen olvasnál arról is, milyen volt nőnek lenni a reformkorban, olvasd el ezt a cikkünket!
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés