Boldog argentin családnak tűntek, de a valóságban a legveszélyesebb orosz kémek voltak

2024-08-01T211550Z 2013070334 RC2879AJ22SG RTRMADP 3 RUSSIA-USA-
Olvasási idő kb. 7 perc

Anna Dulceva és Artyom Dulcev átlagos, Szlovéniában élő házaspárnak tűnt, akik Argentínából költöztek Ljubljanába, ám valójában Oroszországnak kémkedtek. Még a gyermekeik sem tudtak szüleik kettős életéről, csak akkor értesültek arról, hogy ők maguk is oroszok, amikor már a Moszkva felé tartó repülőn ültek.

Augusztus 1-jén, csütörtökön egy Ankarából érkező repülőgép szállt le a Moszkvában található Vnukovói nemzetközi repülőtéren. Utasai között volt Anna Dulceva, aki kislánya kezét fogva lépdelt lefelé a lépcsőn a vörös szőnyeg és Vlagyimir Putyin felé. Mögöttük Artyom Dulcev haladt, fiával kézen fogva. A 11 éves Sofia és a 8 éves Gabriel megilletődöttnek tűnt a felvételeken – ami nem is csoda, hiszen pár órával korábban tudták csak meg, hogy mind a négyen oroszok, és a szüleik kémek. Fogalmuk sem volt, ki az az öltönyös, kopaszodó ember, aki könnyező anyjukat megöleli, és őket spanyol nyelven köszönti. Egy világ omolhatott bennük össze, hiszen kiderült:

egész addigi életük hazugságban telt.

Éveken keresztül építették föl hamis életüket

A kémházaspár története 2012-ben kezdődött – ekkor érkeztek Argentínába, mint María Mayer és Ludwig Gisch. „Nagyon udvariasak, tisztelettudóak voltak” – mondta róluk egy Buenos Aires-i vegyesbolt tulajdonosa. Öt évet töltöttek az argentin fővárosban, ezalatt az idő alatt összeházasodtak, és megszületett két gyermekük: egy lány és egy fiú. 2017-ben költöztek át Szlovéniába, ahol csendes, nyugodt, mintaszerű életet éltek. Akik ismerték őket, azt mondták róluk, maguknak valók – a feleséget egy szomszédjuk „szürke egérkeként” jellemezte. Mindig időben befizették az adójukat, még egy parkolási büntetést sem szedtek össze szlovéniai éveik alatt.

A kémcsaládot maga az orosz elnök, Vlagyimir Putyin köszöntötte a reptéren
A kémcsaládot maga az orosz elnök, Vlagyimir Putyin köszöntötte a reptérenMikhail Voskresensky

„Átlagos, kedves emberek voltak, kizárt, hogy kémek lettek voltak. Szerintem az egészet csak a média találta ki”

– mondta róluk egyik szomszédjuk. A házaspár angolul és németül beszélt a hétköznapokban – azt állították ismerőseiknek, hogy a szlovént túlságosan nehéznek tartják. Valójában azért nem beszéltek ezen a nyelven, mert attól tartottak, hogy egy másik szláv nyelven könnyebben előjön orosz akcentusuk. Otthon, családon belül a spanyolt használták.

Artyom informatikai startupot indított, Anna pedig egy művészeti galériát vezetett, a gyerekek pedig a ljubljanai brit nemzetközi iskolába jártak. A feleség munkája révén sokat utazott Európában. „Mindig jó hangulatú és vidám volt, jól érezte magát a művészekkel” – mondta róla Marko Milić, egy horvát fotográfus, aki egy zágrábi művészeti kiállításon találkozott az orosz kémnővel.

A háború miatt ébresztették föl az orosz kémeket

Mindez persze álca volt csak. Az éveken keresztül felépített élet egyedül azt a célt szolgálta, hogy – amikor úgy hozza az élet, és úgy kívánják a moszkvai feljebbvalók – a gyanú árnyéka nélkül szerezhessenek információkat Oroszországnak. Ez a pillanat az ukrajnai háború kitörése után jött el. Ekkor a házaspár éppen Argentínában tartózkodott, hogy megújítsa útlevelét.

„Aktiválták őket”

– fogalmazott Vojko Volk nemzetközi ügyekért felelős és a szlovén titkosszolgálatokat vezető államtitkár. A házaspár azt a feladatot kapta, hogy az otthonuktól mindössze 8 kilométerre levő Energiaszabályozók Európai Uniós Együttműködési Ügynökségéről (ACER) gyűjtsenek információkat. A célpont nem meglepő, hiszen az unió által felhasznált gáz majdnem fele Oroszországból érkezett a háború kitörése előtt, így hatalmas pénzekről volt szó. 2023-ra azonban ez az arány alig 8 százalékra csökkent – érthető tehát, hogy Moszkva fontosnak tartotta, hogy minél több információval rendelkezzen az ACER-ről.

Egyre gyanúsabb részletek derültek ki

Nem sokáig tudott azonban a Dulcev-házaspár kémkedni. A szlovén titkosszolgálat névtelen tippet kapott, és a lehallgatott telefonbeszélgetések és elfogott szöveges üzenetek alátámasztották, hogy a férfi és a nő rengeteg gyanús találkozón vett részt Európa-szerte, gyakran a feleség művészeti galériáját használva föl az utak „fedősztorijának”. Ahogy a szlovén titkosszolgálatok a legnagyobb titoktartás mellett nyomozni kezdtek, egyre több gyanús részletre derült fény.

Kiderült például, hogy a férj informatikai cégét és a művészeti galériát is rendszeres Moszkvából érkező pénzküldemények segítségével finanszírozzák.

Az argentin hatóságok arra is fényt derítettek, hogy Dulcevék esküvőjén csak két tanú vett részt – mindketten hamis igazolványokkal. Anna és Artyom igazi nevét akkor sikerült kinyomozni, amikor ujjlenyomatukat összevetették az Interpol adatbázisával.

2022 decemberében tartóztatták le őket, miután a lakásukon tartott házkutatás során egy titkos rekeszben több százezernyi eurót

és olyan fejlett titkosítással ellátott kommunikációs berendezéseket találtak, hogy az amerikai szakembereknek máig nem sikerült feltörniük őket. Mint kiderült, a házaspár Ljubljanából utazta be Európát, az orosz titkosszolgálati vezetők utasításait közvetítve más kémeknek és pénzzel látva el őket. Dulcevék azóta letartóztatásban voltak, egészen augusztus elejéig, amikor 19 hónapos börtönbüntetésük letöltése után kiutasították őket Szlovéniából, és egy fogolycsere keretében tértek haza Oroszországba. (Összesen 8 orosz származású elítéltért cserébe Moszkva 16 különböző nemzetiségű foglyot adott át.)

A decemberi letartóztatás pánikot keltett más országokban rejtőzködő orosz kémek között is. Ennek köszönhető, hogy egy nő Rio de Janeiroban és egy férfi Athénban egyik reggel arra ébredt, hogy partnerük eltűnt. Mint később kiderült, nemcsak mindketten orosz kémek voltak – a nő ráadásul egy 1991-ben elhunyt görög csecsemő személyazonosságát használta –, hanem férjként és feleségként tértek vissza Moszkvába.

Biztonsági szakértők szerint a Dulcev-házaspárhoz hasonló alvó, bármikor aktiválható kémek szerepe azután nőtt meg az orosz titkosszolgálatok működésében, hogy az ukrajnai háború kapcsán több mint 700 orosz diplomatát utasítottak ki nyugati országokból. Hogy még hány, Anna és Artyom Dulcevhez hasonló kém rejtőzik az Európai Unió tagállamaiban és az USA-ban, csak találgatni lehet.

Érdekel, mi a válasz a közel 100 éves kérdésre: kém volt-e Mata Hari?

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek