Míg mi emberek legfeljebb 120 évig élhetünk, addig vannak élőlények, amelyek akár 400 évig is. Most mutatunk hatot a Föld legöregebb élőlényeiből.
Az állatvilágban még halhatatlan élőlény is van
Elsőként a lista szereplői közül szemtelenül fiatalnak mondható óriás teknőst kell megemlítenünk, a 192 éves Johnatant. A teknős a Seychelles-szigeten kelt ki 1832-ben, jelenleg Szent Ilona szigetén vigyáznak rá.
A teknőst ajándékba küldték a sziget akkori kormányzójának még 1882-ben.
A hüllő tehát megélte Viktória királynő koronázását és uralkodását, a magyar szabadságharcokat, mindkét világháborút, és találkozott VI. György királlyal, II. Erzsébettel és férjével, valamint III. Károllyal is. Johnatan jelenleg a legidősebb szárazföldi állat.
A hidegvérűeknél maradva, a listáról nem maradhat ki a grönlandi cápa és quahog kagyló sem. Az előbbi fajból legutoljára 2016-ban találtak egy 5 méteres példányt, egy nőstényt, amelynek korát a szakértők 400 évesre becsülték. Az utóbbi esetében már több mint fél évezrednyi életről is beszélhetünk, ugyanis a Ming elnevezésű, Izland partjainál megtalált kagylóról néhány vizsgálat után megállapították, hogy már legalább 507 éves. Nevét a Ming dinasztiáról kapta, mivel a kagyló életének korai szakaszában még ők uralkodtak Kínában.
Az állatok között említhetjük azt a halhatatlan medúzát is, amely gyakorlatilag képes megfiatalítani önmagát. A tudósok azt remélik, hogy ezt a képességét az öregedés ellen folytatott küzdelemben is felhasználhatják.
A legöregebb élőlény a növényvilágban keresendő
Lépjünk át a növényvilágba, ahol már évezredes korról is beszélhetünk, tekintve, hogy a növények egyszerűbb felépítéssel rendelkeznek, mint az emberek vagy az állatok. Egy fa például több ezer évig életben tud maradni.
Görögországban, Vouves városában egy 2500 éves fa áll, amely a mai napig hoz termést. Egy olajfáról van szó, amiről ókori elődeink is ehettek olívabogyót.
A nem termő fák közül az amerikai Fehér-hegységben található sörtefenyő a legöregebb ismert példány, amely már 5000 éve kapaszkodik a sziklás talajba. Amikor kisarjadt, még a piramisok is csak félkész állapotban voltak, a Stonehenge pedig még nem is állt. Kaliforniában találhatjuk meg, de a tudósokon kívül senki sem tudja, pontosan hol. Annak érdekében, hogy megóvják az izgatott turistáktól, nem hozták nyilvánosságra a fa hollétét.
Elképesztő belegondolni, hogy ezek az állatok és növények olyan dolgokat láttak, olyan birodalmak felvirágzását és bukását élhették meg, amelyekről mi csak az iskolapadban, a tankönyveinkből ismerhetünk meg.
Tudtad, hogy volt egy magyar sziget, ahol egykor elefántok éltek? Ebben a cikkünkben olvashatsz róla bővebben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés